Perfekcjonista w 200%. Noriaki Kasai o swoim trybie życia

 • 2024-06-25 09:45

Ryoyu Kobayashi niespecjalnie ukrywa fakt, iż nie przejmuje się dietą i sportowym trybem życia. Na krańcowo innym biegunie znajduje się pod tym względem Noriaki Kasai, który ma starannie zaplanowany każdy element dnia, co prawdopodobnie jest jedną z przyczyn jego sportowej długowieczności.

Kluczowym elementem dobry jest dla japońskiego weterana sen. - Pierwszą rzeczą, na którą zwracam szczególną uwagę, jest pościel. Materac musi mieć odpowiednie wgłębienia. Najważniejsze części ciała dla skoczka to szyja, plecy i biodra. Jeśli ta linia stanie się sztywna, nie będziesz w stanie właściwie przyjąć postawy podejścia do skoku. Materac mający wgłębienie rozkłada właściwie nacisk ciała - wyjaśnia Kasai.

- Na wyjazdy zabieram własny komplet pościeli. Materace i poduszki w zagranicznych hotelach są dla mnie za miękkie. Materac można zwinąć, dzięki czemu można go łatwo przewieźć za granicę, zwłaszcza że po Europie poruszam się samochodem. Ogólnie jest ważnym towarzyszem, gdy wybieram się w podróż - opowiada Japończyk. A to nie wszystko jeśli chodzi o efektywne spędzenie nocy. - Bielizna nocna musi być odzieżą regeneracyjną, taką która poprawia krążenie krwi. Używam jej  od około 3 lat i jestem w lepszej kondycji niż wtedy, gdy spałem w samej koszulce i szortach.

Gdy tylko łazienka hotelowa jest wyposażona w wannę, Noriaki celebruje kąpiel, dodając do niej specjalnie przywiezione sole. Trwa ona zazwyczaj godzinę - półtorej i jest przerywana chłodzeniem ciała pod prysznicem za pomocą zimnej wody. Głównym celem takich zabiegów jest wypocenie się i usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. 

- Nie jem obiadów -  zastrzega Kasai. - Pierwotnie robiłem to, by się odchudzać, ale może mi to również pomóc w uzyskaniu głębokiego snu. Zwykle rano czerpię energię z ryżu i chleba, a mój lunch składa się tylko z sałatki warzywnej. W sezonie, kiedy muszę więcej schudnąć, pomijam śniadanie i piję tylko czarną kawę. Szczerze mówiąc, czasami robię się głodny i mam ochotę otworzyć lodówkę przed pójściem spać. Jednak chęć osiągnięcia sukcesu jest znacznie silniejsza niż apetyt. 

Kolejny ważny dla Kasaiego aspekt to odpowiednia temperatura w pomieszczeniu przed snem i właściwa wilgotność powietrza. - Gdy powietrze jest zbyt suche, łatwo zachorować na nos i gardło. W sypialni celowo wieszam pranie, przez co osiągam wilgotność na poziomie około 50%.- zaznacza skoczek.

Inna ważna dla Japończyka sprawa to higiena umysłu. - Aby rywalizować na odpowiednim poziomie przez cały sezon, ważne jest, aby zachować ostrość umysłu. Od momentu przebudzenia do końca treningu lub zawodów możesz myśleć o skakaniu przez 100% czasu, ale przed pójściem spać powinieneś raczej wyrzucić skoki z głowy i położyć się w stanie relaksu. Myślę, że to resetuje mój mózg podczas snu i pozwala mi rano znów poruszać się na pełnym gazie.

Po ukończeniu 50 lat Kasaiemu znacznie skrócił się sen. Początkowo się tym martwił, ale jak twierdzi, później zaczął nadrabiać krótki czas snu jego intensywnością. Teraz cieszy się, że dzięki temu ma jeszcze więcej czasu na trening. Jest jednak jeden "grzeszek", na który pozwala sobie skoczek. - Czasami piję wino, aby pozbyć się zbędnych rzeczy z głowy. Słyszałem, że picie przed snem nie jest dobre, ale pozwala mi się to odprężyć - zdradza wicemistrz olimpijski z Soczi.


Adrian Dworakowski, źródło: President.jp
oglądalność: (7453) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Skoro pozwalają mu się doić, to nikt nie ma krzywdy.

 • Lataj profesor
  @Arturion

  O nim zapewne będzie pamiętało więcej niż o jakimś 69-letnim Koreańczyku, który zostaje przy skokach nie dlatego, że ma pokój trofeów, ale dlatego, że doi związek i sponsorów tak długo, jak tylko mu się to podoba.

 • Arturion profesor

  No i pamiętajmy o Noriakim, bo jak my nie będziemy o nim pamiętać, to będzie musiał pamiętać sam o sobie.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  E, tam. Książki czytać, Byle mądre (bądź zabawne). :-)

 • Avengers123456msciciel weteran
  @Avengers123456msciciel

  Mogę powiedzieć, że na końcu filmu będzie coś o Polsce.

 • Avengers123456msciciel weteran
  @dejw

  Ja też jestem na tej liście, a ja na film idę teraz na Deadpool i Wolverine, premiera filmu 26 lipca.

 • Avengers123456msciciel weteran
  @Arturion

  Właśnie o to mi chodziło @Arturion, jesteś w moich myślach.

 • dejw profesor
  @Arturion

  To lepiej nadrób.

  W tej ostatniej scenie, po zabiciu majora Grossa pada pewna słynna kwestia. Jedno słowo.
  I to jest wyrok w waszych sprawach.
  Z wielkim żalem muszę stwierdzić, że nie jest on prawomocny :(

 • Arturion profesor
  @dejw

  Oczywiście, że nie. :-)
  Polskie filmy? Tam nic się nie dzieje... Nuda.
  Jak powiedział inżynier Mamoń w "Rejsie". ;-)

 • dejw profesor
  @sledzik16

  No bardzo dobrze.
  Pamiętasz pewnie jedną z ostatnich scen, kiedy Franz bierze sprawy w swoje ręce?

 • sledzik16 weteran
  @dejw

  YES. PSY 🐕

 • sledzik16 weteran

  Może niebawem rozpatrzy też to co stało się ze skijumping.pl. Teraz to jest portal o wszystkim tylko nie o skokach. Gdzie to do tego co było w 2010 roku jak się rozkręcało. Ktoś pilnował co się pisze byli moderatorzy teraz to chulaj dusza piekła nie ma 😀😅👍
  Jak nie temat piłka. To ci którzy są wszech obecnie najmądrzejsi pod każdym tematem. A najlepsze są i tak awantury którymi i tak nikt się nie zajmuje i to jest tutaj najlepsze. Na innych portalach nie do pomyslenia ❤️ całe skijumping.pl obecnie a coś wiem jak było bo jestem tutaj od 2007 roku

 • dejw profesor
  @sledzik16 @arturion

  Oglądaliście klasykę polskiego kina, dreszczowiec kryminalny z początku lat 90tych, reżyserowany przez Pasikowskiego?

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Aha. To podobno w twoim przypadku już wydał, a ty protestujesz. Nie wiadomo czemu... ;-)

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Taki podobno wydaje najlepsze i najbardziej sprawiedliwe wyroki

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  To "sąd kapturowy". ;-)

 • sledzik16 weteran
  @dejw

  To coś mnie ominęło. Ale skoro nie było mnie na odczytaniu wyroku to przytocz jeszcze raz

 • dejw profesor
  @Arturion

  Nie rozumiesz wciąż, że to nie jest do końca żart, szkoda.

  @sledzik
  W sprawie stajennego i twojej wyrok już zapadł.

 • sledzik16 weteran
  @dejw

  Sędzia @dejw powinien wziąć sprawę na wokandę gumofilca @kolejski i wydać wyrok

 • Arturion profesor
  @dejw

  Dobra, nie jestem Józef K.
  A przeciągnięty żart zazwyczaj bawi mniej, niż na początku. :-)

  EDIT - A w rymowankach obiecuję poprawić się. :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl