Nie żyje Janusz Duda, były mistrz Polski

 • 2024-07-05 19:20

Smutną informację przekazał Tygodnik Podhalański. W wieku 63 lat zmarł Janusz Duda, w latach 80. reprezentant Polski w zawodach Pucharu Świata, mistrz Polski oraz srebrny i brązowy medalista mistrzostw kraju.

Życiowym konkursem Dudy były mistrzostwa Polski w sezonie 1982/83 rozegrane na Średniej Krokwi. Stoczył wówczas zaciętą walkę o krajowy prymat z Piotrem Fijasem. To Fijas latał dalej, dokładając w każdej z serii pół metra Dudzie, ale zakopiańczyk został wyżej oceniony przez sędziów i ostatecznie wywalczył złoty medal.

Średnia Krokiew wyjątkowo mu sprzyjała, na tej skoczni wyskakał jeszcze indywidualne srebro (1982) i brąz (1984) mistrzostw Polski. W dorobku miał też cztery medale drużynowych mistrzostw kraju, w tym jedno złoto.

Zawodnik Wisły-Gwardii Zakopane w latach 1980-84 reprezentował Polskę w zawodach Pucharu Świata. Najwyżej, na 30. miejscu uplasował się w Zakopanem w sezonie 1979/80. Zimą 1982/83 jedyny raz wystartował w Turnieju Czterech Skoczni, najwyżej, na 46. miejscu, znalazł się w Garmisch-Partenkirchen. 

Janusz Duda był nieoficjalnym rekordzistą skoczni w Warszawie, gdzie oddał skok na odległość 48 metrów.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3145) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Skokownik

  Pamiętajmy o nim. I o zawodnikach, którzy i tyle nie osiągnęli, a startowali dłużej...

 • Skokownik weteran

  Kariera w skokach oszałamiająca nie była, ale złota mistrzostw Polski i rekordu skoczni na Mokotowie nikt mu już nie odbierze. Niech pan Janusz spoczywa w pokoju.

 • Tomek88 profesor

  Wyrazy współczucia dla całej rodziny, niech spoczywa w spokoju

 • Kolejski bywalec

  Szkoda faceta. :(

 • KacpereQ_Ski_Jumping7312 bywalec

  Niech spoczywa w spokoju [*]

 • sledzik16 weteran

  [*] niech spoczywa w spokoju [*]

 • Arturion profesor

  Niech spoczywa w spokoju.

  Ponawiam swoją propozycję, żeby robić wywiady ze skoczkami ery "przedmałyszowskiej", póki jeszcze żyją. I to takie dłuższe, w których mogliby opowiedzieć o swoich występach, ale i życiu "po skokach".

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl