Skocznie w Bystrej zyskają nowe życie. Remont już się rozpoczął

  • 2025-06-05 11:08

Obiekty im. Józefa Przybyły w Bystrej, przez lata służące młodym adeptom skoków narciarskich, są w trakcie gruntownej modernizacji. Prace już ruszyły, a ich efekty mają być widoczne na początku 2026 roku.

Położone na pograniczu Bielska-Białej i gminy Wilkowice, skocznie HS-31 i HS-19 od lat stanowiły ważny punkt na sportowej mapie regionu. Jednak czas i natura nie były dla nich łaskawe – ostatni poważny remont przeprowadzono w 2010 roku, a zeszłoroczna powódź przypieczętowała decyzję o konieczności przebudowy.

– Zły stan skoczni wynika m.in. z tego, że ostatni gruntowny remont kompleksu przeprowadzono 15 lat temu oraz z zastosowanego materiału – drewna. Powódź dodatkowo uszkodziła znaczną część igelitu – tłumaczą przedstawiciele Gminy Wilkowice.

Obecnie skocznie są całkowicie rozebrane – usunięto wieże najazdowe, zeskoki i igelit. W ich miejscu powstają nowe, stalowe konstrukcje, które mają zapewnić trwałość na lata. W planie jest także budowa nowych torów najazdowych, barier oraz remont odwodnienia.

– Profile obu skoczni pozostają bez zmian. Odtworzony zostanie zeskok, a nowe wieże będą wykonane ze stali, z żelbetową podstawą pod zeskokami, by drewno nie miało kontaktu z gruntem – wyjaśnia prezes LKS Klimczok Bystra, Paweł Niemczyk.

Remont trwa już od niemal miesiąca i zgodnie z harmonogramem ma zakończyć się w styczniu przyszłdgo roku. Lokalni działacze liczą jednak na szybszy finał.

– Mam cichą nadzieję, że skocznie zostaną oddane już pod koniec tego roku. Marzy mi się, by jeszcze w grudniu przeprowadzić dwa memoriały: Józefa Przybyły i Zbigniewa Baneta – przyznaje z entuzjazmem Paweł Niemczyk – Najważniejsze jednak, by obiekt był wykonany porządnie, żeby mógł służyć przez lata, dlatego nie chcę absolutnie wywierać presji na wykonawcach – dodaje.

Koszt inwestycji to ponad 2,5 miliona złotych. Projekt został dofinansowany z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu (edycja 2023), a do realizacji dołożyły się również samorządy: Bielska-Białej, Wilkowic, Buczkowic, Szczyrku oraz powiat bielski.

– Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy partycypują w tych kosztach. Jako prezes bardzo wszystkim dziękuję – podkreśla Niemczyk.

Zmodernizowany obiekt posłuży nie tylko klubowi LKS Klimczok Bystra, który liczy łącznie około 80 zawodników, ale również skoczkom z SS-R LZS Sokół Szczyrk i SMS Szczyrk. W planach są także zawody lokalne i międzynarodowe oraz inne wydarzenia.

Jednak dopóki renowacje się nie zakończą, zawodnicy z Bystrej muszą trenować poza domem.

– Gdy skocznia w Bystrej jest niedostępna, zawodnicy LKS Klimczok Bystra muszą trenować na innych obiektach, np. w Szczyrku czy Wiśle. Przenosiny na inne skocznie wiążą się z dodatkowymi kosztami, koniecznością dojazdów i trudnościami organizacyjnymi, co stanowi dużą przeszkodę w regularnych treningach, szczególnie dla najmłodszych sportowców i ich rodzin – przyznaje Gmina Wilkowice.

– Staramy się jednak, żeby częstotliwość treningów była taka sama jak wcześniej. Robimy wszystko, aby forma naszych podopiecznych została utrzymana – dodaje prezes klubu.

Warto wspomnieć, że to właśnie w barwach LKS Klimczok Bystra swoje pierwsze skoki oddawali m.in. Jakub Wolny czy bracia Tomasiakowie, zawodnicy, którzy dziś reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej.

Wszyscy liczą na to, że remont przebiegnie pomyślnie i skocznie szybko wrócą do użytku. Jak zdradza Paweł Niemczyk, w kolejce do modernizacji czekają już inne obiekty – m.in. skocznie w Wiśle.


Weronika Świderska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4635) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Lataj

    To znaczy, że z tymi Kielcami była po prostu tzw. hucpa. Ale pan skoczek Jurga zarobił? ;-)

  • Lataj profesor
    @Arturion

    Nie aktywizowali w Kielcach, a nawet nie powołali struktur 🤦🏼‍♂️ Zresztą dzieci też muszą najpierw pojeździć na nartach, zanim zjadą z torów najazdowych.

  • Arturion profesor
    @Fan_ekipy_pod_narty

    Lubawka dość spora w porównaniu z K-4. ;-) Dlatego proponuję tam małe i jeszcze mniejsze skocznie.
    Ale, pamiętajmy i o tym, że to nie PZN buduje skocznie. Nie będzie ochoty "lokalsów", to nic nie powstanie...

    A w Kielcach, to nie wiem, co jest grane. Zbudowali szkolną skocznię i dzieciaki nie skaczą?

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    O, i tu się zgodzę. Ale to nie zadanie dla PZN.

  • Oczy Aignera profesor
    @Arturion

    Stadion Polonii Warszawa w pierwszej kolejności.

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran
    @Arturion

    Panie w Kielcach to nie ma kto skakać
    Ta K-4 popada w kiepski stan
    Chyba nie chcemy 2 Lubawki co ;)

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Prawda. Jeszcze chociaż K 70 w Zagórzu by się przydała. I małe w Sudetach. I w Kielcach większa chociaż od Ruczynowa.

  • sledzik16 profesor

    Chociaż tyle że inwestuje się powoli też w Inn obiekty które powoli umierały. A nie tylko ładowanie pieniędzy w Zakopane Wisle i Szczyrk.

  • Arturion profesor

    "w kolejce do modernizacji czekają już inne obiekty".
    To się rozumie! Polak potrafi. :-)

  • Fan_ekipy_pod_narty weteran

    Świetna informacja

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl