Zmiany sposobu ustalania kwot startowych w PŚ i PK

  • 2005-10-12 01:50

Począwszy od sezonu 2005/2006 Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wprowadziła pewne zmiany w sposobie ustalania kwot startowych dla poszczególnych krajów w Pucharze Świata i Pucharze Kontynentalnym.


PUCHAR ŚWIATA:

Zasady wyliczania kwot startowych:


Maksymalna ilość zawodników dla każdego Państwa zależeć będzie w tym sezonie od:

- listy WRL
- miejsca w rankingu Pucharu Świata
- miejsca w rankingu Pucharu Narodów
- miejsca w klasyfikacji bieżącego periodu Pucharu Kontynentalnego

W wyliczeniach bierze się pod uwagę:

- 55 najlepszych skoczków w klasyfikacji WRL (maksymalnie po 6 na kraj)
- jedno dodatkowe miejsce dla zwycięzcy/lidera klasyfikacji generalnej PŚ
- jedno dodatkowe miejsca dla zwycięzcy/lidera Pucharu Narodów
- dwa dodatkowe miejsca dla pierwszego i drugiego zawodnika aktualnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego

Niezależnie od powyższych wyliczeń, każdy kraj, który zdobył chociaż jeden punkt w zawodach indywidualnych lub drużynowych w ciągu bieżącego albo ubiegłego sezonu, może standardowo wystawić 2+1 zawodników. Dotyczy to również punktów, zdobytych w Letnim Grand Prix.

Każdy kraj może maksymalnie uzyskać kwotę startową w wysokości ośmiu skoczków.

Lista rankingowa WRL:

- lista rankingowa WRL jest obliczana na podobnych zasadach do klasyifkacji PŚ. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 100 punktów, a za 30 - 1 punkt
- do klasyfikacji wliczanych jest 5 ostatnich okresów (periodów) z bieżącego lub zeszłego sezonu
- pod uwagę jest brane także Letnie Grand Prix
- przy wyliczaniu kwot startowych będzie branych pod uwagę jedynie 55 najlepszych zawodników rankingu WRL
- nowe kwoty startowe obowiązują przez cały kolejny okres (period) i nie wpływa ją na nie wyniki bieżących konkursów

Kwoty startowe w oficjalnych treningach:

- każda federacja narodowa uprawniona jest do zgłoszenia takiej liczby zawodników jak to wynika z limitu startowego (obliczonego przez FIS) lecz nie w większej niż ośmiu (8).
- kraje z limitem jednego lub dwóch zawodników uprawnione są do zgłoszenia dodatkowych dwóch (2) zawodników. Kraje z limitem 3 mają prawo zgłoszenia dodatkowego zawodnika (1)
- kraje bez limitu startowego lub z limitem bazowym uprawnione są do zgłoszenia maksymalnie dwóch (2) zawodników
- Federacja kraju organizatora ma prawo wystawienia dodatkowych zawodników jako "dodatkowa grupa narodowa" (Grupa I-A) w liczbie odpowiadającej limitowi dla kraju organizatora jednak nie mniejszej niż sześciu (6). Dotyczy to oficjalnych treningów oraz kwalifikacji
- w przypadku, gdy na program zawodów składają się konkursy drużynowe oraz indywidualne, biorące w nim udział Narodowe Federacje Narciarskie mogą wystawić maksymalnie 4 zawodników także do zawodów indywidualnych
- federacja organizatora zawodów może wiec zgłosić maksymalnie 16 zawodników do treningów oficjalnych. Pozostałym startującym zespołom ustala się limit startowy na maksymalnie 8 zawodników
- jeżeli kalendarz Pucharu Świata przewiduje więcej niż dwa konkursy w jednym kraju federacja organizatora uprawniona jest do zgłoszenia dodatkowych zawodników jedynie w dwóch konkursach. (obowiązuje tylko w Pucharze Świata). W cyklu Letniego Grand Prix przywilej ten zredukowany jest do jednych zawodów

PUCHAR KONTYNENTALNY:

Począwszy od tego sezonu, w CoC mogą brać udział tylko skoczkowie, którzy mają już na swoim koncie punkty PŚ, LGP lub PK, albo też zdobyli przynajmniej jeden punkt w bieżącym lub ubiegłym sezonie FIS Cup.

Liczbę uprawnionych do startu zawodników z poszczególnych krajów w PK ustala się następująco:

- według listy rankingowej CRL (czołowych 50 skoczków)
- każdy kraj, który posiada mniej niż czterech skoczków w czołowej 50-tce CRL, może wystawić do 4 zawodników
- gospodarze mogą wystawić dodatkową Grupę Krajową ośmiu (8) zawodników
- jeśli więcej niż dwa konkursy PK są zaplanowane w danym kraju, gospodarze mogą wystawić dodatkową grupę skoczków tylko w dwóch zawodach na cykl (letni lub zimowy), jednak nie więcej niż w sumie cztery razy w ciągu całego sezonu.

Obliczanie przydziału zawodników dla poszczególnych Narodowych Federacji Narciarskich będzie się odbywać na podstawie Listy Rankingowej, która opiera się na następujących kryteriach:

- system punktowy jest podobny jak w Pucharze Kontynentalnym (1 miejsce 100 punktów, 30 miejsce 1 punkt)
- wyniki zawodów z 6 okresów (5 zimowych i jednego letniego) z poprzedniego sezonu Pucharu Kontynentalnego będą stopniowo zastępowane wynikami zawodów z 6 bieżących okresów
- ta procedura jest aktualizowana po każdym okresie
- 50 najlepszych zawodników z Listy Rankingowej będzie branych pod uwagę do tworzenia przydziałów zawodników dla poszczególnych Narodowych Federacji Narciarskich
- narodowy przydział zawodników obowiązuje dla całego okresu, który następuje i nie jest wynikiem obecnych wyników zawodów.


Z powyższych zasad wynika, iż w pierwszym okresie zimowego Pucharu Świata nasz kraj będzie mógł wystawić pięciu reprezentantów (w tym jedno miejsce imienne - dla Marcina Bachledy). W Pucharze Kontynentalnym nasza kwota startowa nadal będzie wynosiła czterech zawodników.

Puchar Świata (5 miejsc):
Adam Małysz WRL (7 miejsce)
Kamil Stoch WRL (32 miejsce)
Robert Mateja WRL (48 miejsce)
Krystian Długopolski WRL (51 miejsce)
Marcin Bachleda (zwycięstwo w letnim CoC)

Puchar Kontynentalny (4 miejsca - limit podstawowy):
Marcin Bachleda (4 miejsce)
Wojciech Skupień (31 miejsce)
Stefan Hula (31 miejsce)


Tadeusz Mieczyński&Damian Pietrzak, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12168) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • jozek_sibek profesor
    Redaktor-Damian Pietrzak.

    Okazuje się, że błędnie odpowiedział mi Pan na 2 pytanie-dodatkowe miejsce na początku zimy, nie otrzymają Czechy za J.Jandę (wygranie Letniej Grand Prix 2005), tylko Finlandia za J.Ahonena (zdobywca PŚ 2004/2005 -ostatni sezon.

  • anonim

    noi dobre zasady, chociaż wielkie zmiany to nie są

  • ktos bywalec
    @Rashida

    Akurat koszty za naszych skoczkow zwraca FIS :P A jak placi to trzeba wystawiac :D Zreszta nasi skoczkowie ostatnio sprawiali niezle lanie np: Norwegom. Mysle ze zima bedzie dobrze :)

  • anonim

    No i co z tego...nie wazne, ilu bedziemu mogli wystawic zawodnikow, skoro nie ma z nich zadnego pożytku. Mogłby być tylko jeden np. Małysz.... inni i tak nie kwalifikują sie do konkursów zazwyczaj... Bez sensu jest walczyc o to, zeby było ich więcej. Szkoda pieniędzy na takich słabeuszy.

  • andbal profesor
    @Damian Pietrzak

    Dzięki za wytłumaczenie, ale sugerujesz, że nie umiem czytać artykułu powyżej.
    cytuję zapis "Niezależnie od powyższych wyliczeń, każdy kraj, który zdobył chociaż jeden punkt w zawodach indywidualnych lub drużynowych w ciągu bieżącego albo ubiegłego sezonu, może standardowo wystawić 2+1 zawodników. Dotyczy to również punktów, zdobytych w Letnim Grand Prix." Wyraźnie jest napisane 2+1 zawodników a nie 2 zawodników + 1 trener. Przecież autor wyraźnie pisze, że 2 +1 czyli 3 zawodników. Więc Twoje tłumaczenia mnie nie przekonują, bo tłumaczysz coś co nie jest napisane.

  • anonim

    Primo - limity nie są imienne. Nigdy nie były - imienny był tylko zwrot kosztów. Był. W tej chwili też już nie jest.

    Secundo - 2+1 to tak naprawdę 1+2 i oznacza zwrot kosztów za jednego zawodnika plus dwóch "oficjeli".

  • anonim
    @Damian Pietrzak

    Dzieki,teraz wszystko jasne.

  • anonim
    @ andbal

    @ andbal - zapis 2+1 dla krajów nie znajdujących się na WRL oznacza limit podstawowy 2 a nie 3 zawodników. Chodzi o to, że dany kraj może wystawić 2 zawodników ale tylko za jednego dostanie zwrot kosztów z FIS, natomiast drugi startuje na koszt federacji narodowej...

    Pozdrawiam!

  • anonim
    @ jozek_sibek

    jozek_sibek postaram sie teraz odpowiedziec na wszystkie Twoje pytania...

    1) Do listy rankingowej WRL, podobnie jak to było wcześniej, zaliczanych jest łącznie 6 periodów i jest to w tekście napisane, gdyż bierze się pod uwagę 5 ostatnich periodów zimowych + 1 period letni - czyli łącznie 6 okresów startowych.

    2) Chodzi o zwycięzcę (w przypadku rozpoczęcia nowego sezonu), bądź aktualnego lidera (w trakcie sezonu), czyli po zakończeniu każdego periodu kraj z którego pochodzi aktualny lider PŚ otrzyma dodatkowe miejsce i chodzi tutaj o kraj a nie o samego zawodnika, ponieważ w PŚ wszystkie limity są imienne, więc aktualny lider PŚ na pewno posiada limit będąc wysoko w WRL, więc po co mu drugi limit dla siebie za prowadzenie w PŚ? Wówczas dodatkowy limit do wykorzystania otrzymuje jego kraj.

    Na początku zimy dodatkowe miejsce otrzymają Czechy za Jakuba Jandę w LGP tak samo jak na początku LGP Finlandia dostała dodatkowe miejsce za Janne Ahonena za zwycięstwo w PŚ.

    3) Chodzi zdecydowanie o dwóch pierwszych liderów poszczególnych periodów w Pucharze Kontynentalnym - jak dobrze zauważyłeś byłoby to zupełnie bez sensu brać pod uwagę aktualnych liderów COC, gdyż przez całą zimę mogliby to być ci sami zawodnicy.

    4) Można maksymalnie wystawić 8 zawodników. Nic w tej kwestii się nie zmieniło...

    Pozdrawiam!

  • andbal profesor

    Dalszy temat. Analizując zapisy przepisów wynika, że takie kraje jak Białoruś, Korea Płd., Włochy, Kanada i Kazachstan przez cały sezon będą miały limit trzech (3) zawodników.

  • jozek_sibek profesor
    @squeal

    Dzięki,tak też przypuszczałem, ale FIS ostatnio robiła poprawki. 1) Przy P.K pisze 6 okresów(5 Zimowych i 1 letni a przy P.Ś 5 ostatnich okresów. 2) Moim zdaniem powinien to być najlepiej punktujący poprzedniego periodu tak indywidualnie jak i drużynowo. Jeśli ktoś odskoczy na początku sezonu(tak jak w ostatnim Ahonen),to pużniej mimo słabej formy,bedzie dawał miejsce dla swego kraju do końca sezonu. 4)nigdzie tego nie można doczytać się. Pozdraewiam.

  • anonim
    @jozek_sibek

    1) 5 periodów PŚ + jeden period Grand Prix. Razem sześć.

    2) Właśnie tylko teraz nie wiadomo. Albo Finlandia za Janne Ahonena, albo Czechy za Jakuba Jandę w Grand Prix. Przepisy brzmią tak, jakby chodziło tylko o PŚ - ale rok temu w analogicznej sytuacji dodatkowe miejsce za Puchar Narodów dostała Austria (drużynowi zwycięzcy GP), a nie Norwegia (zwycięzcy poprzedniego PN). Czy zmieniła się interpretacja, dowiemy się dopiero za parę dni, jak FIS ogłosi oficjalne limity.
    W dalszych periodach sprawa jest jasna - aktualny lider klasyfikacji PŚ.

    3) W tym wypadku chodzi o najlepiej punktujących w poprzednim periodzie, nie liderów całej klasyfikacji.

    4) Nadal 8.

  • jozek_sibek profesor
    Redakcja.@T.M i @D.P

    Puchar kontynentalny. Każdy kraj, który posiada mniej niż 4 skoczków w czołowej 50 CRL, może wystawić do 4 zawodników. Jlu można maksymalnie wystawić-nigdzie nie można sie tego doczytać. Dotychczas było 8 a teraz?????

  • jozek_sibek profesor
    @T.M i @D.P

    Trzecie pytanie,do P.Ś w wyliczeniach bierze się pod uwagę-cytuję. Dwa dodatkowe miejsca dla 1 i 2 zawodnika aktualnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. Dotychczas brano najlepszych po danym periodzie(5 a teraz 2 z letniego). Mam rozumieć że teraz do P.Ś ma wchodzić lider i wicelider klasyfikacji P.K. Przecież przez cały rok mogą to być ciągle Ci sami zawodnicy (jak na początku zdobędą b.dużo punktów).

  • anonim
    Do redakji. @T.M i @D.P

    Jak rozumieć, 1 dodadkowe miejsce dla zwycięzcy/lidera klasyfikacji generalnej Pś. Teraz wiadomo,dodatkowe miejsce otrzyma Finlandia -za Ahonena. Po tym periodzie też (zwycięzca periodu czyli lider klasyfikacji PŚ). Co będzie po następnym periodzie??? Dodatkowe miejsce otrzyma,zwycięzca tego periodu, czy lider po dwóch zimowych. Z artykułu wynika że to miejsce będzie miał kraj lidera. Ale czy napewno tak ma być? To samo dotyczy Pucharu Narodów.

  • jozek_sibek profesor
    Do redakcji.T.Mieczyński i Damian Pietrzak

    Lista rankingowa WRL-do klasyfikacji wliczanych jest 5 ostatnich okresów (periodów),z bieżącego i poprzedniego sezonu i wlicza się Letnie Grand Prix. Trzeba wziążć : 3,4,5,6 period ubiegłego roku, oraz 1 tego roku,czyli Letnie Grand Prix. Według tego wyliczenia,nasi zawodnicy zajmują inne miejsca niż podaliście na końcu artykułu. Małysz(6), Stoch(31), Długopolski(46), i Mateja(48). Miejsca,które panowie przypisujecie, odpowiadają naszym zawodnikom ale za ostatnie 6 periodów. Dotychczas tak było liczone. Proszę napisać ,czy to jest pomyłka, czy tak będzie liczony ranking WRL??? ,ponieważ do rankingu CRL nadal ma być liczonych 6 ostatnich periodów. Pozdrawiam.

  • anonim
    @AdJ

    Tak,
    Te zasady obowiązują od maja

  • AdJ doświadczony
    Dlaczego teraz ta wiadomość?

    Coś mi się wydaje, że te zasady obowiązywały już podczas ustalania limitów na LGP i LPK 2005, które rozpoczynają sezon 2005/2006 - czy się mylę?

  • anonim

    w niczym te reguły nie przeszkadzają nikonu a wręcz powinny nieco pomuc w przeprowadzaniu sprawnie zawodów

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl