Opowieść o Wojciechu Fortunie

 • 2006-10-09 18:32
Już niedługo na www.skijumping.pl obszerny tekst autorstwa Wojciecha Szatkowskiego dotyczący mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich, Wojciecha Fortuny, i jego fantastycznego skoku na 111 m, który dał 19-letniemu Polakowi olimpijskie złoto.

W roku 1972 Okurayama była skocznią olimpijską, gdyż Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni, gościł sportowców kolejnych Zimowych Igrzysk olimpijskich. Na tejże skoczni zakopiańczyk Wojciech Fortuna zdobył to, o czym marzyli jego wielcy poprzednicy: Czech, Marusarz, Hryniewiecki i Przybyła - olimpijskie złoto. Skoczył 111 m i, tak jak dzisiaj Małysz, po prostu zdeklasował rywali.

Wspomina: - Miałem pewnie sto metrów za sobą, kiedy poczułem opór pod nogami. Instynkt kazał mi się jeszcze wychylić. Lecimy! Na spotkanie z grubą czerwoną krechą. Nie słyszałem uderzenia nart o śnieg. Tylko ciałem wstrząsnął dreszcz. Wtedy ręce same wyskoczyły nad głowę. Biłem brawo. Nie sobie. Tym siłom, które mnie nie zawiodły. Gąsiorowskiemu, który mnie nauczył skakania, Forteckiemu, który mi zawierzył, Marusarzowi i Groniowi, którzy byli dla mnie wzorem. Tym wszystkim, którzy sprawili, że mogłem skakać tu, na Okurayamie.

Tekst ten będzie też próbą rozprawienia się z mitem Fortuny jako mistrza jednego skoku. Pokaże też jakie były dalsze losy Fortuny i kim on jest dzisiaj. Dodatkową atrakcją będą niepublikowane dotąd zdjęcia mistrza olimpijskiego. Już teraz serdecznie zapraszam do lektury.

 


Wojciech Szatkowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (18171) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Fortuna

  Mistrz jednego skoku

 • anonim

  VITALIY SHUMBARETS,VOLODYMYR BOSHCHUK,OLEKSANDER LASAROVICH,VOLODYMYR TRACHUK

 • bartek29 początkujący
  opowieść

  ta opowieść jest troszeczkę rozbudowana lecz w nią nie wierzę bo taka opowieść nalerzy tlko do miszczów więc w nią nie wierzę i koniec kropka !!!

 • Arturinho początkujący

  On był mistrzem jest i bedzie mistrzem na wieki!

 • anonim
  vegx

  Bardzo dziekuję Ci za poprawkę. Słusznie napisałeś (aś), a ja chyba się "machnąłem" z rozpędu. Bo poprawną formę oczywiście znam. Cieszę się z tego, że są jeszcze osoby wyczulone na błędy językowe. Czuwaj więc nad moimi tekstami, licze na pomoc w razie tzw. "draki":)))

  Pozdrawiam.

 • vegx początkujący
  @W Szatkowski

  Gwoli ścisłości to - w okolicach Suwałk, a nie Suwałek! :>

 • anonim
  Błędne informacje

  @Maciej Matejko

  Niestety Twoje inf. są błędne i nieprawdziwe. Wojciech Fortuna ani nie mieszka już w Stanach Zjednoczonych (od 2003 r. stale przebywa w Polsce) ani już nie ma tam własnej Firmy. Mieszka z żoną w okolicach Suwałek i czasami wpada do Zakopanego. Na zawody np. ostatnio był na Pucharze Doskonałego Mleka 2006. To tyle gwoli prawdziwych informacji.

 • anonim

  Fortuna miszka teraz w USA i prowadzi tam firme

 • jozek_sibek profesor
  ZIO Sapporo 1972 r.

  ZIO Sapporo - 1972r - Srednia skocznia - 70 m

  1.Y.Kasaya - Japonia - 84.0 - 79.0 - 244.2 pkt
  2.A.Konno -- Japonia - 82.5 - 79.0 - 234.8 pkt
  3.S.Aochi --- Japonia - 83.5 - 77.5 -- 229.5 pkt
  4.I.Mork --- Norwegia ---------------- 225.5 pkt
  5.J.Raska - Czechosłowacja -------- 224.8 pkt
  6.W.FORTUNA- POLSKA-82.0 - 76.5- 222.0 pkt

  ZIO Sapporo - 1972 - Duża skocznia - 90 m.

  1.W.FORTUNA-POLSKA -111.0 - 87.5 - 219.9 pkt
  2.W.Steiner - Szwajcar-94.0 -103.0 - 219.8 pkt
  3.R.Schmidt - NRD ---- 98.5 -101.0 - 219.3 pkt
  4.T.Kayhko -- Finland-- 95.0 -100.5 - 219.2 pkt
  5.M.Wolf ------ NRD ------------------- 215.1 pkt
  6.G.Napalkov - ZSRR ----------------- 210.1 pkt

 • jozek_sibek profesor
  O skoku na 111.0 m

  W.Fortuna za pierwszy skok na dużej skoczni 111.0 m,dostał notę - 130.4 pkt - NAJWYŻSZĄ W HISTORI ZIO (do 1972r)!!!

 • Mada bywalec
  Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga......

  ...choć opowiem Ci historię, o Wojtka zasługach...

  Wojtek o Wojtku, Góral o Góralu...i jak tu odłożyć taką lekturę na wieczór...
  Niestety trzeba.

 • Karolina początkujący

  Zapowiada się ciekawa lektura... Zwłaszcza, że teraz przypomina się jego skoki z MS a reszta kariery, moze nie tak obfitującej w sukcesy, jest dla mnie niezbyt znana.
  Powodzenia Wojtku w pisanu historii sportowego życia p. Fortuny :o))))

 • jozek_sibek profesor
  Wojciech Fortuna.

  Jak dotąd jedyny złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich!!!
  W Sapporo w 1972r zdobył 100 medal dla Polski - licząc letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie!!!

 • vegx początkujący
  ciekawe

  Chętnie przeczytam ten tekst, ale o panu Wojtku Fortunie mam już zdanie wyrobione. I warto wiedzieć, że nie jest ono do końca pozytywne.
  Doceniam to co uczynił dla polskich skoków, ale jego postawę po zdobyciu medalu i obecną uznaję za niezbyt godną mistrz olimpijskiego.

 • anonim

  Prawdę mówiąc nie mogłam się doczekać tego artykułu o Wojtku Fortunie ,
  napewno w moim przypadku da mi to wiele do myslenia , gdyz tak do końca nigdy nie miałam okazji poznać całej jego historii ,
  z miłą chęcią poznam historię sportowca , Złotego Medalisty Olimpijskiego ,
  oraz człowieka .

  Pozdrawiam!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).