Skoki narciarskie – Jak to działa - czyli jak to możliwe, że oni tak daleko skaczą? - cz.2

 • 2007-04-05 02:36

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest możliwe, że na nartach można skoczyć nawet 239 metrów? Dwie deski, jeden człowiek i odpowiednio wyprofilowany pagórek.

Zobacz część pierwszą artykułu »


3) Wybicie z progu

Parafrazując wypowiedź naszego najlepszego skoczka Adama Małysza można powiedzieć iż najważniejszy jest odpowiedni nacisk na próg. To tutaj najczęściej popełniane błędy mszczą się sromotnie na zawodnikach nie pozwalając im na oddanie skoku o zadawalającej odległości ale i również mające wpływ na czystość skoku .
Nie każdy kto ma silne nogi potrafi daleko lecieć. Dlaczego? Sposób odbicia na progu ma istotny wpływ na kierunek siły złożonej z siły wybicia i prędkości skoczka na progu.
Ten kierunek powinien być zgodny z torem lotu, który powinien utrzymać skoczek po wybiciu. Jeśli skoczek nie będzie miał odpowiedniej prędkości lub siły wybicia tor ten nie będzie miał kształtu odpowiednio dużej paraboli. Natomiast jeśli skoczek ma większa siłę i uzyska większą prędkość, tor ten będzie o paraboli większej przez co skok będzie dłuższy.
Wpływ na tor lotu ma jeszcze wiatr opór powietrza i wiry tworzące siłę nośną. Dlatego parabola ta wydłuża się lub skraca w zależności od tych czynników.

Sposoby wybicia.

Wybicie z progu powinno być skierowane zarówno ku górze jak i do przodu. Miedzy tymi kierunkami trzeba zachować równowagę, by odbicie było skierowane pod odpowiednim kątem. Zaraz po wybiciu skoczek musi zmienić sylwetkę. Musi to się odbyć w sposób płynny. Aby się dobrze wybić należy mieć odpowiednią pozycje dojazdową a biodra wraz z tułowiem powinny razem współgrać, aby zawodnik płynnie „nakładał się na narty utrzymując ruch po okręgu. Już w tej fazie trzeba wziąć poprawkę na wiatr. Gdy wieje z tyłu skok powinien być oddany tak, aby zamiast przeszkadzać pomógł na osiągnięcie dalszego skoku. Trzeba wtedy wybić się pod innym kątem, niż gdy wiatr wieje z przodu. Stosownie do kierunku i siły wiatru trzeba też wydłużyć lub skrócić fazę przejścia skoczka do pozycji lotnej, ukształtowanej w literę V. Tak naprawdę skoczek nie zastanawia się nad tymi elementami podczas wykonywania skoku a próbuję oddać skok wyuczony na treningach. Podczas odbicia skoczek najpierw zaczyna prostować nogi podnosząc tułów, po czym nakrywa biodrami narty kierując je ku przodowi i kończąc w tym momencie prostować kolana. Prawidłowe odbicie powinno być wykonane tak, aby ciało skoczka wykonywało ruch obrotowy po paraboli lotu. Aby taki ruch dobrze wykonać, należy mieć odpowiednie ułożenie ciała jeszcze przed oddaniem skoku - w pozycji dojazdowej. Ważne jest przy tym odpowiednie wyważenie i umiejscowienie środka ciężkości. Część skoczków leci nad nartami pozwalając nartom lecieć równolegle do wyjścia z progu a niektórzy zadzierają narty w górę. Są też tacy, którzy atakują próg agresywnie jadąc z przodu i wybijając się pod ostrym kątem.

Matti Hautameki Pragelato Matti Hautameki Pragelato
Matti Hautameki Pragelato
Matti Hautameki Pragelato (Eurosport)


Thomas Morgenstern Igrzyska Olimpijskie w Pragelato 2006 (EuroSport)
Thomas Morgenstern Igrzyska Olimpijskie w Pragelato 2006 (EuroSport)
Thomas Morgenstern Igrzyska Olimpijskie w Pragelato 2006 (Eurosport)


Michael Uhrmann PŚ 27 styczeń 2007 Schattenbergschanze Schanze (TVP1)
Michael Uhrmann PŚ 27 styczeń 2007 Schattenbergschanze Schanze (TVP1)
Michael Uhrmann PŚ 27 styczeń 2007 Schattenbergschanze Schanze (TVP1)

Autor: Krzysztof Kędzierski, Opracowanie: Marcin Hetnał
Dziękuje za pomoc Kazimierzowi Bafi.

Źródła:
Informacja własna
Symulator Faktu www.itvp.pl
Laboratorium www.itvp.pl
www.skijuping.pl
www.pzn.pl
http://www.fis-ski.com/data/document/masstabellede.pdf
http://www.polpunkty.pl/filez/wytyczne/FIS_2006_2.pdf
http://www.fis-ski.com/uk/rulesandpublications/skijumping/homologations.html

Krzysztof Kędzierski&Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna

oglądalność: (50397) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malyszomaniak bywalec
  Adam

  Adam Małysz to wzór do naśladowania w skokach .
  Jego skoki są idealnym wzorcem jak należy skakać ale i on pracuje nad tym by były one jeszcze lepsze o ile to możliwe.

  Dla mnie to ideał.

  VM "Orła cień"

  "Widziałam orła cień
  Do góry wzbił się niczym wiatr
  Niebo to jego świat
  Z obłokiem tańczył w świetle dnia

  Widziałam orła cień
  Do góry wzbił się niczym wiatr
  Niebo to jego świat
  Z obłokiem tańczył w świetle dnia

  Słyszał ludzki szept
  Krzyczał, że wolność domem jest
  Nie ma końca drogi tej
  I że nie wie co to gniew

  Przemierzał życia sens
  Skrzydłami witał każdy dzień
  Zataczał lądy, morza łez
  Bezpamiętnie gasił gniew

  Choć pamięć krótka jest
  Zostawiła słów tych treść
  Nie umknie jej już żaden gest
  Żadna myśl i żaden sens"

 • Malyszomaniak bywalec
  @sawas

  Ciekawe co miałeś na myśli to pisząc. Ten artykuł nie miał na celu zastąpić nart a jedynie przybliżyć to co wielokrotnie widzimy na ekranie czy na zawodach.

 • Sawas początkujący

  wydrukuje i pójdę na górkę i skoczę z kartką na skoczni
  HEHEHEHEHEHEHEH

 • Malyszomaniak bywalec
  @Strażnik Duchów

  Wątpię aby redakcja takie coś robiła a dlaczego trudno powiedzieć lecz z tego co wiem to odwiedzalność nie koniecznie liczy się to jako ilość osób a jedynie ilość odświeżeń strony.

  A po za tym czy to takie nie możliwe jest ?

 • Malyszomaniak bywalec
  @Michal4444

  Jak to gdzie a gdzie ty mieszkasz ? . Są kluby np. Klub Wisła z Zakopanego czy Ustronianka z Wisły.

 • Michał4444 początkujący
  -

  Fajnie. Gdzie tu skokać jak w Polsce tyle skoczni (miliony) :( . Pozatym narty i reszta sprzętu kosztują!!!

 • Malyszomaniak bywalec
  @BJJ

  Nie każdy sobie radzi ze zmianami . Przejście w styl V np. skończyło karierę Nykenena . Przy tych kombinacjach trzeba uważać jak się niektórzy zaczęli brać za majstrowanie przy Adamie to ich potem kibice o mało na ogniu nie upiekli i nie zjedli z kopytami.

 • martusiaaa bywalec

  Kolejna lekcja skakania... czekam z niecierpliwością na ciąg dlaszy :)

 • BJJ bywalec
  Re: Każdy ino o polityce

  @Malyszomaniak
  No widzisz? A ja myślałam, że tu z 200 komentarzy się znajdzie :)
  Dzięki za obszerne wyjaśnienia, choć przy tych symulacjach, które mi zasugerowałeś, mój pies wskoczył mi na głowę, bo myślał, że to zabawa :)
  Masz oczywiście rację, wszelkie zmiany - niby nawet drobne - mogą zakłócić ów automatyzm. Tyle że tak jak zmianie uległ styl lotu - na bezpieczniejszy, wydajniejszy, tak i sposób odbicia - ze statycznego na dynamiczny - jak widać sukcesywnie się zmienia, choć w tym wypadku zmiana ta nie jest tak spektakularna, tak widoczna, jak zmiana na styl V.
  Skoro jednak przynosi to efekty, co udowadniają choćby Austriacy, niedługo ci, którzy odbijają się bardziej statycznie, zostaną po prostu w tyle.


  PS. Wcale nie jest nudno, jak ktoś stwierdził przy innej okazji - choć oczywiscie nie tak ciekawie, jak w czasie sezonu. Ale za to możemy wykorzystac "wolny czas" na dokształcanie, dzięki takim artykułom jak ten MManiaka.

  Jeszcze raz więc gratuluję wysoce profesjonalnego ujęcia tak ciekawego tematu - i proszę o jeszcze :)

  A wszystkim życzę Wesołych Świąt!

 • idzi bywalec

  Gratki za bardzo ciekawy i fachowy artykuł.

 • Malyszomaniak bywalec
  Każdy ino o polityce

  Widzę że większość się interesuje polityka Tajnerem i pociotkami a mało się interesuje tym co najważniejsze skokami to przykre że większy entuzjazm niektórych wywołuje Tajner a nie skoki . Ale takie to widać ich kibicowanie politykowanie. Mam nadzieje że ci właśnie najbardziej interesujący się skokami tu zaglądną :).

 • Malyszomaniak bywalec
  Sezon ogórkowy

  Jak widać sezon ogórkowy i jakoś mało odwiedzających :) dyskusja wywołana przez BJJ jakoś zanikła czyżby nikogo nie ciekawiło jak to się dzieje ? nie ma pytań ?

 • Malyszomaniak bywalec
  no i taka mała sugestia

  Prędkość zjazdowa jest tu bardzo istotna gdyż od niej zależy jak się układa siła wybicia i czy jest skierowana w odpowiednim kierunku Jeśli skoczek wykonuje jakiś ruch tak samo to najlepiej odbija się przy pewnej prędkości do której ten sposób jest idealny. Dlatego często skoczkowie nie radzą sobie z durzymi prędkościami lub małymi. Skoczek musi wtedy zwalniac lub przyspieszać ruch który wykonuje czesto wtedy nie trafia w próg lub też źle się wybija.

 • Malyszomaniak bywalec
  Dlaczego dopiero teraz

  Ano jest problem zmiany pozycji czy sposobu wybicia mogą bardzo rozregulować skoczka skoczek od dziecka uczy się automatyzmu nie zastanawia się nad tym czy ma to zrobić do przodu do tyły czy tym podobne ma tysiące imitacji z zamkniętymi oczami wykonuje ruchy zapamiętane w ciągu całego życia sportowca modyfikacja tej pozycji wymaga ostrożnej analizy i zastanowienia gdyż zmieniając jedno polepszając jedno można zmienić drugie pogarszając drugie co może przynieść gorsze efekty . Każda modyfikacja jest bardzo ryzykowna i niebezpieczna a automatyzm u skoczka nie jest logiką i rozmyślaniem podczas skoku a jedynie automatycznym ruchem.

  To tak jak byś ręką z wysokości 30 cm próbowała stale dokładnie tak samo trafić w ten sam punkt w taki sam sposób spróbuj kilkadziesiąd razy trafić palcem w punkt narysowany na kartce w taki sam sposób po 100 razach taki ruch można już robić z zamkniętymi oczami no może po większej ilości ale na tym to polega tylko ruchy te skoczek wykonuje w ułamkach sekund z prędkościami około 100 km/h oraz z przeciążeniami nawet paru G .

 • Malyszomaniak bywalec
  @BJJ

  Co do Jakuba trudno mi powiedzieć o co tak naprawdę chodzi ale są takie dwa sposoby zjazdu po rozbiegu i wybicia Austryjacki i Fiński a chodzi o przesunięcie tułowia do przodu lub do tyłu Widać to dokładnie u Morgiego który jedzie właśnie przesunięty do przodu i wybija się pod kontem do nart od razu wychodząc w takiej pozycji z progu Urhman np. wychodzi do góry jak i Hautameki pozostawiając narty w pozycji prostopadłej do ciała a potem nachodząc tułowiem.

  W ten sposób mówi się o Agresywnym stylu zjazdu i pasywnym. Ale są to umowne nazwy.

 • Malyszomaniak bywalec
  @BJJ

  To bardzo konkretne pytania trudno odpowiedzieć na nie prosto i wprost.
  Powiem trochę jak Trener Najistotniejsze jest takie ułożenie ciała by z takiej pozycji jak najlepiej i najwygodniej się odbić kierując w odpowiednim kierunku wybicie. Kierunek prędkości jest ku przodowi kierunek wybicia do góry . Spróbuj takiego doświadczenia. Weź kartkę papieru najlepiej A3 przylep gdzieś do drzwi ściany lub innego pionowego miejsca. Weź ołówek przyklej sobie do ręki dłoni. Poruszaj bardzo powoli ręką imitując (nie wybicie a ruch) ruch skoczka po zjeździe aż do momentu kiedy znajduje się w progu wtedy nie zmieniając prędkości poruszającej się ręki spróbuj podnieść ją do góry. tu zauważysz właśnie jak kieruje się tor i jakie kierunki są sił.
  co do Adama i jego sugestii trudno powiedzieć gdyż mówi on ogólnie o bardzo drobnym szczególe podczas wybicia a chodzi mniej więcej o to iż podczas z tego co piszesz wybicia ma inne ułożenie kolan to inne ułożenie powoduje takie efekty jak mniejsza lub większa siła wybicia . Jak to sprawdzić ? spróbuj kucnąć w pozycji mniej więcej zjazdowej rozstawiając równo stopy na około 30 cm teraz spróbuj przybliżyć do siebie kolana i z takiej pozycji podnieść się potem spróbuj z szerzej rozstawionymi kolanami w jakiej pozycji jest wygodniej wstać ? tu tkwi drobny element szczegół jeśli ułożenie nóg jest odpowiednie stopy naciskają równo na powierzchnię jeśli zaś kolana są bliżej stopy rozjeżdżają się (pamiętaj że powierzchnia tak naprawdę jest śliska np. w skarpetkach zrób to na podłodze panelowej.

 • BJJ bywalec
  @Malyszomaniak

  Świetna rzecz!
  Bardzo obrazowy, konkretny i profesjonalny opis.

  Co prawda wszystko to niezwykle trudne do wyobrażenia dla laika, jak można po wybiciu zmieniać ułozenie ciała, nie spadając przy tym na - z przeproszeniem - pysk, ale to przecież nie dla laików zabawa :-)

  Piszesz, że "...sposób odbicia na progu ma istotny wpływ na kierunek siły złożonej z siły wybicia i prędkości skoczka na progu. Ten kierunek powinien być zgodny z torem lotu, który powinien utrzymać skoczek po wybiciu..."

  Niby to w sumie oczywiste, ale czy to właśnie "to" miał Adam na myśli, gdy mówił, że za jego sugestią zaczęli ćwiczyć inne ułozenie kolan przy odbiciu, bardziej do przodu, a kolana np Jakuba Jandy przy odbiciu ułożone są prosto, przez co odbija się ciągle "po staremu" i m.in. stąd jego obecne problemy?

  A jeśli tak - i skoro to takie oczywiste, to dlaczego dopiero teraz zaczęli tak ćwiczyć?
  Ostatnie pytanie jest być może retoryczne, choć jeśli znasz odpowiedź, to będę zobowiązana :)

 • Malyszomaniak bywalec
  @ rozaldinho@op.pl

  A co to ma wspólnego z artykułem ?

 • pati170 początkujący

  Świetna prezentacja nic dodać nic ująć:)) gratulacje

 • rozaldinho@op.pl początkujący

  http://s007.wyslijto.pl/?file_id=054 87434583976334593

  to jest link do programu do sciagania z youtube!!!
  pozdro;)

  bez spacji

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).