Bez architektów nie byłoby skoków...

 • 2007-04-21 23:51

„Stara dama, jak nazywano skocznię w Garmisch- Partenkirchen, legła w gruzach. Podobny los spotkał wiele innych obiektów. Na ich miejscu powstają, nowe, zmodernizowane skocznie. Wszystko to dzieje się za sprawą architektów.

Skocznie narciarskie są areną zmagań sportowców z całego świata. To oni są głównymi aktorami konkursów. Wspomina się ich latami. Ich osiągnięcia i ich rekordy. Ich zwycięstwa i ich porażki. Po drugiej stronie stoją jednak ludzie, o których się nie mówi. Gdyby nie ich zaangażowanie, ich wizjonerskie pomysły, nie byłoby obiektów sportowych... To dzięki nim rusza machina sportowych zmagań...to architekci, od których wszystko się zaczyna...

Skocznia mamucia w Oberstdorfie powstała w 1949 roku z inicjatywy trzech skoczków: Heini Klopfera, Seppa Weilera oraz Toniego Brutschera. Klopfer, który zyskał w późniejszym czasie przydomek „wizjoner, zaprojektował obiekt jak na tamte czasy niecodzienny, odbiegający od powszechnie przyjętego standardu. Do dziś skocznia K 185 w Oberstdorfie uważana jest architektonicznie za jeden z bardziej zdumiewających obiektów. Wielokrotnie przebudowywana, ale wciąż ciesząca się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że to właśnie ta skocznia będzie gospodarzem przyszłorocznych Mistrzostw Świata w lotach.

Heini Klopfer zasłynął nie tylko jako twórca mamutu w Oberstdorfie. Skocznie zbudowane lub zmodernizowane według jego pomysłów można oglądać na różnych kontynentach. Obiekty w Squaw Valley, w Innsbrucku, w Autrans czy w Sapporo istnieją dzięki zaangażowaniu architekta, a jednocześnie skoczka pochodzącego z południowych Niemiec.

Za kontynuatora Heiniego Klopfera uważany jest Wolfgang Happle. Jego nowatorskie rozwiązania zastosowane zostały podczas prac budowlanych m.in.obiektu w Pragellato oraz Vancouver. Punkt startowy skoku, czyli tzw. belka, jest właśnie pomysłem Happla. Od jego też imienia pochodzi nazwa: :Belka Happla. Nikt jednakże już dziś nie stosuje tego określenia. Mimo podeszłego wieku Wolfgang Happle nadal jest czynnym architektem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Trzeba iść z duchem czasu- powiedział honorowy prezydent Turnieju Czterech Skoczni, Hans Ostler, kiedy skocznia w Garmisch- Partenkirchen złożyła się jak domek z kart. Wiele obiektów uległo przemianom, uzależnionym od postępu i rozwoju. Powstają także nowe. W październiku 2006 roku FIS spisał 116 skoczni w 15 krajach, które spełniają wszystkie wymogi, aby mogły być rozgrywane na nich konkursy. Do tej liczby dodaje się 5 mamucich obiektów usytuowanych w Oberstdorfie, Bad Mitterndorf, w Planicy, Vikersund oraz w Harrachovie.

W planach stoi budowa skoczni m.in. w Rosji oraz byłych poradzieckich republikach, a także w Rumunii i Turcji. Dyskusja dotycząca katastrof klimatycznych prowadzi do wniosku, iż właśnie na tych krajach pewnego dnia może skoncentrować się przyszłość skoków narciarskich. Na większości obiektów w Skandynawii oraz Europie Zach.po sezonie letnim zachodzi konieczność sztucznego zaśnieżania, aby umożliwić trening lub rozegrać zawody. Wówczas architekci na pewno nie pozostaną bezrobotni...

Joanna Będzieszak, źródło: ftd/informacja własna

oglądalność: (10976) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  (*136.icpnet.pl)
  ja moge napisac ze nie bedzie nowej skoczni w kielcach ani tam gdzie byla ani nigdzie indziej.Tam gdzie byla bedzie poszerzony zjazd narciarski i bedzie trzy razy szerszy ale nie bedzie wyzszy. Skocznia zostala zburzona bo nikt nie chcial dac na nia pieniedzy.

 • anonim
  Skocznie w Polsce

  NEWS 5843

  Wystarczy wpisać u góry w linku ten numer.

 • patrycja381 weteran

  architekci beda mieli kupe roboty.czy w Polsce oprocz tych w Zakopanem i innych miejscowosciach gorskich, sa skocznie narciarskie??chcialabym to wiedziec...

 • anonim
  @nieznany (*088.chello.pl)

  Obejrzałam to zburzenie skoczni w Kielcach. Nawet nie wiedziałam, że tam była skocznia...
  A czy są jakieś plany wybudowania nowej?
  Jeżeli nie, to dlaczego zburzono starą?
  Może ktoś z Redakcji by się zainteresował?

 • Basia 4944 weteran

  Architekci sa wielcy. Musza świetnie wszystko zaplanować a to nie takie łatwe. No i nowe skocznie ładnie wyglądają, ale są tez na pewno lepsze niż te stare. Bardziej nowoczesne, ale to nie znaczy że łatwiejsze technicznie. Tak mi się wydaje

 • anonim
  @AdiP

  Co się dziwisz? O Hollmenkollen wystarczy przekopiować z innego portalu (co nawet 10-latki prowadzące portale o skokach potrafią) a napisac własny artykuł, to już jest wyższa szkoła jazdy i nie każdy potrafi. Tym sie właśnie różni portal prowadzony przez dzieci od portalu, który uważa się za profesjonalny.
  Miejmy nadzieję, że jednak znajdzie się i tu jakiś dziennikarz a nie tylko "kopiowacze" cudzych newsów i cudzych artykułów i doczekamy się czegoś o Malince i Szczyrkuzanim inni to opublikują.

 • vero92 weteran

  Wiadomo, że bez architektów nie byłoby skoczni, tak w ogóle to oni są za wszystko odpowiedzialni. Kiedy projekt będzie miał jakies wady to skocznia tez i moze to zle wplywac na wyniki skoczkow i ogolniw mowiac to jedne bład i wszystko do niczego..

 • Adi.P. początkujący
  @ELITE

  Projekt naprawczy miał zostać zakończony do 20 kwietnia i leży juz w COSie w Szczyrku tylko nikt z redakcji sie tym nie zainteresował, bo wazniejsza jest Holmenkollen np?!

 • norqe-kojo stały bywalec
  kurde

  @fanka
  no własnie, jeju to co teraz pójdzie na skoki...przeciez takie stadiony kosztują miliony, a drogi, hotele, o my mind !!! ale ja tam sie ciesze że przyjadą piłkarze, to dobrze dla kraju...gorzej dla skoków! mogli by tak wybudowac skocznie to byzmy zorganizowali jakieś poważne zawody w polsce a tak lipa...może jak euro da jakies zyski to wyedy...za 6,7 latek;(

 • anonim

  Co z Malinką ? Nic !

  Wszystkie pieniądze obecnie pójdą na modernizacje i budowe obiektów do piłki noznej na Euro 2012 !

  Na budowe hoteli, dróg , autostrad idt. Jak się okazuje to z budżetu Państwa również muszą wylożyć kasę.
  Malinka powstanie po Euro 2012 :)

 • Zolo początkujący

  Widziałem tą skocznie w Kielcach jakieś 2 lata temu. nawet nie wiedziałem, że ją zburzyli

 • norqe-kojo stały bywalec
  DZIEKI

  dziękuje wszystkim architektom...za skocznie na których moge patrzeć na: andersa, adasia, mike, simonna, norqe, austryjaków, i finów !!!

 • anonim

  http://www. youtube.com/watch?v=q6PVN-fuz8c
  skasowac spacje

 • anonim

  do konca kwietnia ma byc gotowy projekt naprawczy wraz z kosztorysem, pozniej beda sie zastanawiac gdzie i czy wogole szukac tych pieniedzy. W polskich realiach Malinka pochlonela juz prawie 20 mln zlotych co stanowi 80% pierwotnie ustalonego budzetu a jak wyglada obecnie obiekty bylo widac na ostatnich zdjeciach. Golym okiem widac ze brakuje 10 mln ale nie wiadomo jeszcze ile wyniesie wzmocnienie wiezy sedziowskiej ktora grozi zawaleniem w przypadku osuniec...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).