Skoki narciarskie – Jak to działa - czyli jak to możliwe, że oni tak daleko skaczą? - cz.3 (ostatnia)

 • 2007-04-22 02:43

[strona=1]Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest możliwe, że na nartach można skoczyć nawet 239 metrów? Dwie deski, jeden człowiek i odpowiednio wyprofilowany pagórek.

Zobacz część pierwszą artykułu »
Zobacz część drugą artykułu »

4) Lot

Po wybiciu się skoczek przechodzi płynnie do pozycji lotnej. Nie ma chyba dwóch skoczków o idealnie identycznych sylwetkach. Rozróżnić można kilka najbardziej charakterystycznych sylwetek i sposobów ich przybierania:

1) Skoczek szybko przybiera pozycję V, rozstawia szeroko narty i nakrywa je tułowiem.
2) Skoczek początkowo leci z nartami rozstawionymi równolegle, by stopniowo rozszerzyć czubki do pozycji V - jako przykład można podać tu Andreasa Widhoelzla
3) Skoczek leci z nartami szeroko rozstawionymi, niemal równolegle.
4) Lot Płaski. Tułów jest wychylony bardzo do przodu a głowa jest poniżej czubów nart - jako przykład można podać Jakuba Jandę lub Kazuyoshi Funakiego
5) Lot Skrzydłowy. Pozycja skoczka jest nad nartami w łuku do nich z podniesionymi biodrami - najlepiej widać to na przykładzie skoków Thomasa Morgensterna sprzed jego upadku w Kuusamo

Siłę nośną skoczka otrzymuje się dzięki wirom powietrza, które wywołują różnicę ciśnień nad i pod skoczkiem . Ponieważ Skoczek jest małym obiektem latającym o stosunkowo niewielkiej prędkości największe znaczenie w sile nośnej maja właśnie wiry.

Te wiry wywołują ostre krawędzie nart i bryła skoczka a czubek litery V utworzonej przez narty jest tu kluczowym elementem.


5) Lądowanie

Faza dojścia do lądowania.

Przed lądowaniem skoczek zaczyna się prostować. Moment w którym to zrobi, oraz wysokość jaką ma nad skocznią i miejsce gdzie ląduje, ma wpływ na prawidłowe lądowanie. Zbyt wczesne przejście do lądowania może spowodować większe siły działające na nogi skoczka przez co trudniej utrzymać mu równowagę. Podobne zjawisko ma miejsce, gdy skoczek odda bardzo długi skok i ląduje w miejscu, gdzie zeskok zaczyna się wypłaszczać. Dzieje się tak dlatego, że siła lądowania nie rozkłada się już na ruch w dół (lądowanie) oraz w przód (jazdę skoczka do przodu), tylko bardzo mocno „wciska go w płaski zeskok. Z kolei zbyt wczesne przejście do fazy lądowania powoduje iż skoczek nie może zamortyzować siły z jaką spada z większej wysokości bowiem nogi skoczka podczas lądowania działają jak amortyzatory zmniejszając siłę lądowania poprzez ugięcie nóg. Prawidłowe lądowanie powinno się zakończyć tak zwanym telemarkiem a oznacza to iż skoczek ląduje z jedną narta wysuniętą do przodu przejmując większy impet lądowania na jedną z nóg. Często przy zbyt dalekich skokach skoczkowie lądują na dwie nogi by móc lepiej zamortyzować uderzenie i bezpieczniej wylądować. Telemark można wykonywać najczęściej na nogę wykroczną ale zdarza się że niektórzy zawodnicy np. Sven Hannawald lub Janne Ahonen, wykonują ten element na nogę zakroczną. Należy też pamiętać o odpowiednim rozstawieniu nart względem siebie zbyt szerokie rozstawienie jest źle oceniane przez sędziów.


6) Faza odjazdu

W fazie odjazdu skoczek musi się wyprostować po lądowaniu, zachowując równowagę. Jest to dość trudny element, dlatego sędziowie najczęściej obniżają noty za lądowanie i niestabilny odjazd. W tym elemencie najczęściej przeszkadzają błędy popełnione wcześniej oraz nierówności na zeskoku. Aby odjazd był wykonany dobrze, narty powinny być prowadzone równolegle do siebie. Ważne też jest, by były prowadzone w odpowiedniej odległości względem siebie. Odjazd kończy się linią kończąca strefę odjazdu. Jeśli skoczek przewróci się w tej strefie lub podeprze skok zostaną mu odjęte punkty natomiast jeśli coś przydarzy mu się za ta linią - nie będzie to miało wpływu na ocenę skoku.
[strona=2]1) Co to jest BMI?

Waga skoczka ma istotny wpływ na jego odległość ale tylko wtedy gdy pozostałe parametry są stałe. Jego wysokość, kształt, prędkość, wielkość nart również mają wpływ na tą odległość.

By zapobiec anoreksji i bulimii u skoczków wprowadzono w 2004 roku przepisy dotyczące wagi zawodników którzy muszą mieścić się w wyznaczonych tabelach BMI określanych przez FIS . Zależnie od wzrostu i wagi skoczka reguluje się długość nart.

BMI - to najprostszy sposób określenia otyłości u człowieka. BMI jest wyliczany z prostego wzoru , w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej. O otyłości mówimy w sytuacji gdy tłuszcze stanowią 20% wagi mężczyzny lub 30% masy kobiety. Pośrednią metodą obliczenia zawartości tłuszczów jest właśnie wyliczenie wskaźnika BMI. Wszytko to służy obliczeniu dopuszczalnej długości nart, ponieważ ma to olbrzymi wpływ na powierzchnię nośną skoczka w locie.

Dla przykładu:

Adam Małysz (według danych ze www.skijumping.pl)

Wysokość 169 cm waga 54 kg długość nart 142 % daje 240 centymetrowe narty (dokładnie 239,98 cm)

Zobaczmy co się stanie gdy waga Pana Adama spadnie do 53-ech kilogramów

Wysokość 169 cm waga 53 kg długość nart 140 % czyli 237 centymetrowe narty (dokładnie 236,60 cm)

Gdy zaś Pan Adam urośnie o centymetr ?

Wysokość 170 cm waga 53 kg 140% Narty 238 cm

 

2) Narty

Zgodnie z regulaminem FIS w najszerszym miejscu narty skokowe mogą mieć 115 mm, dotyczy to dziobów i piętki narty.


(zdjęcia własne)

Zdjęcie wiązań nart. Obecnie zamiast bezpieczników na gumkach stosuje się pewien rodzaj śrub które przede wszystkim różnią się tym iż blokują możliwość ruchów poprzecznych pięty względem narty.

(zdjęcia własne)

Zdjęcie spodów narty skokowej. Obecnie pojawiła się tendencja, by narty do skoków na igielicie nie posiadały rowków. Zdjęcie buta narciarskiego do skoków narciarskich.

 

Tak wygląda schemat narty skoczka


L - Długość narty

a - maksymalna szerokość czubów narty = 115 mm

b - maksymalna szerokość w odległości 57% od przodu narty (f) = 105 mm

c - maksymalna szerokość w miejscu piętki narty = 115 mm

d - długość między czubem a początkiem taliowania = 300 mm

e - długość między piętką a początkiem taliowania = 150mm

f - długość do kontrolnego punktu b od początku narty 57%.

3) Kombinezon

Kombinezon skoczka musi być zrobiony z jednolitego materiału od wewnątrz jak i z zewnątrz. Musi być zamykany zamkiem z przodu a szerokość tego zamka nie może przekroczyć 10mm .Podczas skoku zamek musi być całkowicie zamknięty. Maksymalna tolerancja rozciągnięcia kombinezonu w każdym punkcie od kształtu ciała nie może przekroczyć 6cm a w kroku 4cm. Kołnierz powinien mieć maksymalnie 45 cm obwodu. Różnica tyłu i przodu kołnierza względem siebie nie powinna przekraczać 5 cm. Kołnierz musi znajdować się na odpowiedniej wysokości (kość obojczykowa). Materiał kombinezonu nie może być grubszy niż 5 mm i nie cieńszy niż 4 mm . Przepuszczalność powietrza (pomiar na jednym centymetrze kwadratowym) powinna wynosić nie mniej niż 40 l/m2/sek.

Bielizna nie może być uszyta z materiału grubszego niż 3 mm a jej przepuszczalność musi wynosić 60 l/m2. Bielizna nie może odstawać od ciała dalej niż na 1 cm.


Krój kombinezonu według przepisów FIS.

Dla dociekliwych link do reguł FIS-u:

http://www.polpunkty.pl/filez/wytyczne/FIS_2006_2.pdf

Treningi młodych adeptów trudnej sztuki skoków narciarskich można rozpocząć już w wieku 5 lat. Dzieci na początku uczą się jeździć na nartach i to raczej na nartach biegowych niż zjazdowych. Jeśli dziecko umie już w podstawowym stopniu jeździć na nartach uczy się go zjeżdżać z buli skoczni tak aby oswoiło się z prędkością i uczyło się zachowania podczas zjazdu. Potem zaczyna się nauka skakania, na małych skoczniach których próg ma wysokość około 40 - 50 cm. Początkowo puszcza się takiego malucha z dołu rozbiegu, powoli zwiększając długość rozbiegu by w końcu zaczynał najazd z belki na samej górze skoczni. Dopiero potem można przejść na nieco większe skocznie (K-40, K-60) by w końcu skakać na dużych skoczniach. Każdy skoczek podczas treningu uczy się upadać. Jest to absolutnie niezbędne. Tak jak dziecko które uczy się chodzić, tak samo skoczek musi nauczyć się upadać w taki sposób, by zminimalizować możliwość odniesienia kontuzji. Oczywiście nawet doświadczonym skoczkom zdarzają się błędy powodujące kontuzje.

Od niedawna w skakaniu wyczynowym pojawiły się kobiety. Choć skakały już od dawna, to dopiero od kilku lat zaczęto na poważnie tworzyć konkurencje w śród pań. Jak na razie nie ma żadnych różnic w sprzęcie i przepisach pomiędzy skokami pań a mężczyzn a już niedługo możemy podziwiać ich rywalizacje na Mistrzostwach Świata a być może na Olimpiadzie.

Lot skoczka jest tym piękniejszy im dłużej trwa. Szczególnie długi skok daje kibicom jak i skoczkowi dużą satysfakcje. Największą jednak satysfakcje daje nam możliwość cieszenia się ze zwycięstwa polskich skoczków w tym naszego najlepszego skoczka Adama Małysza kiedy wygrywając oddają długie i piękne skoki.

Mimo wielkiej wiedzy o wielu już wiadomych nam sprawach dotyczących skoków nie rozumiemy do końca jak to się dzieje że jeden skoczek nagle skacze wspaniale a drugi nie może dojść do takiego wspaniałego poziomu mimo predyspozycji. Może dlatego że skoki narciarskie mają coś ze sztuki, a sztuka to dziedzina trudno opisywalna i wytłumaczalna przez nauki ścisłe. Czasem gdy oglądamy skoki, mimo iż wydaje nam się, że skok będzie krótki, to jakby na złość wszystkim niedowiarkom skoczek ląduje bardzo daleko ,mistrzem w tym był skoczek włoski Roberto Cecon. Mimo wszystko jednak nauka czyni postępy i dzięki niej tacy zawodnicy jak Ahonen, Hannavald, Małysz czy inni znamienici skoczkowie nowego pokolenia - Jacobsen ,Schlierenzauer mają lepsze możliwości by być czy stać się artystą w tej dyscyplinie sportu.

Nie sposób jednak nie zauważyć, iż jest to sport wyczynowy a jako taki niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia czy nawet życia. Jak w każdym sporcie wyczynowym błąd ludzki może spowodować tragiczne skutki. Nie mniej jednak stale podnosi się poziom bezpieczeństwa na skoczniach. Przebudowuje się skocznie by skakać bardziej w dal niż w górę w ten sposób by skoczek był nisko nad zeskokiem a nawet myśli się o skoczni pod dachem by zapobiegać niebezpiecznym podmuchom wiatru. Stosuje się też siatki rozpraszające wiatr i osłony na rozbiegu skoczni .

 

4) Skocznia

Za najstarszą skocznię na świecie uznawana jest norweska skocznia na wzgórzu Holmenkollen w Oslo. Zwana jest ona kolebką skoków. Ludzie jednak budowali skocznie już przedtem. W wieku XX powstały precyzyjne przepisy dotyczące budowy skoczni. Rozróżniamy skocznie naturalne - czyli takie, gdzie rozbieg jest zbudowany na zboczu wzgórza (np. Zakopane, Engelberg) oraz takie, których rozbieg został wybudowany przez ludzi (np. Oberstdorf, Lahti). skocznie dzielimy też ze względu na ich rozmiary.

Według przepisów FIS rozróżniamy skocznie o punkcie konstrukcyjnym:

Małe skocznie od 20m do 49 m

Średnie skocznie od 50 m do 84 m

Normalne skocznie od 85 m do 109 m

Duże skocznie od 110 i więcej

i Mamucie skocznie do latania od 185 m

Na skoczniach z punktem K 84 metry i większych, tory powinny być w odległości od 30 do 33 cm od środka rozbiegu. Szerokość torów to 13 do 13,5 cm a ich głębokość wynosi 2 cm dla normalnych skoczni i 3 cm dla dużych i mamucich .

Głębokość ubitego śniegu na skoczni powinna wynosić minimalnie 20 cm w Miejscu lądowania 30 cm . Jeśli na skoczni jest igielit, głębokość śniegu musi mieć 35 cm

Schemat skoczni według Przepisów FIS;


W dawnych czasach skoczkowie skakali bez kasków i na nartach które się nie wypinały. Dziś technologia pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na skoczniach a trening młodych adeptów sztuki zawiera naukę umiejętności zachowania się w razie problemów w trakcie skoku. Niemniej jednak nigdy do końca sport wyczynowy nie będzie całkowicie bezpieczny. Dlatego z tym większym podziwem i uznaniem należy spojrzeć na skoczka narciarskiego który staje na rozbiegu skoczni 100, 200, 300 metrów od miejsca lądowania i rusza w przepaść by przez parę sekund zadziwiać ludzi swym kunsztem i odwagą.

 

Autor: Krzysztof Kędzierski, Opracowanie: Marcin Hetnał
Dziękuje za pomoc Kazimierzowi Bafi.

Źródła:

Informacja własna
Symulator Faktu www.itvp.pl
Laboratorium www.itvp.pl
www.skijumping.pl
www.pzn.pl
http://www.fis-ski.com/data/document/masstabellede.pdf
http://www.polpunkty.pl/filez/wytyczne/FIS_2006_2.pdf
http://www.fis-ski.com/uk/rulesandpublications/skijumping/homologations.html

Krzysztof Kędzierski&Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna

oglądalność: (67599) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Deer początkujący
  Skocznia

  Witam. Nie wiem czy jest to na rozbiegu skoczni --- a najbardziej mi zależy że jak niema to do szybszego rozbiegu przydałoby się taki małe wałeczki po nartami żeby były przez cały rozbieg, Zastosować żeby były jak najmniejsze opory do wyskoku. I druga spawa jest o tym że można by zastosować magnetyzm jako inną alternatywę .

 • Malyszomaniak bywalec
  Wiązania

  efakt.pl/m/Repozytorium.Obiekt.aspx/-650/-550/faktonline/634021050797121541.jpg

 • anonim

  Super artykuł

 • Malyszomaniak bywalec
  Skocznie w Krakowie

  w samym Krakowie nic mi nie wiadomo ale niedaleko Krakowa są.

 • anonim
  Skocznia w Krakowie

  Czy jest jakas skocznia w Krakowie?

 • Malyszomaniak bywalec
  Nic prostrzego :)

  Trzeba zapisać się do klubu sportowego np. w Zakopanym i po odpowiednim przygotowaniu skoczysz :).

 • anonim
  skoki

  jak się na to patrzy to jest super!
  co o tym myślicie?

  jak ja bym chciała kiedyś tak skoczyć.

 • Malyszomaniak bywalec
  Nowinnki

  Obecnie nowinkami są spody nart i śruby wiązań. Ciekawe jak się to rozwinie na pewno śruby się zadomowiły już u skoczków. Co do spodów to obecnie są pewne tendencje czy przyjmą się na stałe zobaczymy. Co do reszty trzeb patrzeć na to co wymyśli FiS i konstruktorzy skoczni najwięcej widzę możliwości w skoczniach lecz to wymaga sporych środków czy takie środki będą inwestowane zobaczymy.

 • Malyszomaniak bywalec
  @Barnaba

  Dziękuje jeszcze raz bardzo serdecznie . Pisałem ten artykuł z myślą by informacje w nim zawarte pomagały zrozumieć ten sport i zasady nim kierujące przepisy opisy jak się skacze gdzie i w jaki sposób oraz jak się zaczyna . Jest on z tych artykułów które przybliżają dyscyplinę i polepszają wiedzę by rozmowa osób które poniekąd dyskusja czasem o czymś o czym nie wiedzą mogła być bardziej merytoryczna i prowadzić do bardziej konkretnych i prawdziwych wniosków.

  Teraz znacznie więcej osób będzie mogła zrozumieć że oddany skok skoczka na jednej czy drugiej skoczni nie zawsze jest wynikiem jego siły wybicia lub też tego że nie umie skakać i jak wiele czynników wpływa na ten skok.

  Technika nie stoi w miejscu czekam na nowości jeśli tylko się o nich coś dowiem postaram się napisać o nich na tyle na ile będzie to możliwe lecz trzeba pamiętać że tego typu informacje są często chronione by nikt inny nie mógł powielać tych pomysłów.

 • Barnaba początkujący
  Skromność to walor wielki

  @Marcin BB
  To pięknie Marcinku z Twojej strony, że podkreślasz już nie po raz pierwszy, wielkie zaangażowanie naszego kolegi Krzysia w realizacji dwu ważnych inicjatyw: podziękujmy Adamowi Małyszowi za złoto oraz obszernej, interesującej publikacji o skokach narciarskich.
  Świadomy ogromu trudu związanego z realizacją wcześniejszego przedsięwzięcia organizacyjnego , czy też ostatnio z opracowaniem tekstu, a dobrego w szczególności, doskonale rozumiem co to znaczy poskromić przez Autora tworzywo nadając mu odpowiednią formę zaś przez Redaktora przydać jej uroku. Z tego wywiązaliście się znakomicie. Ogromne uznanie i podziękowanie należne do poniesionych zasług.

 • MarcinBB redaktor
  wyjaśnienie

  Raz jeszcze wyjaśniam i przypominam, że 90% roboty odwalił Krzysiek - jemu gratulowac pomysłu, pracy i wiedzy. Ja tylko opracowałem tekst od strony stylistycznej :-)
  Gratulacje Krzyśku!
  Ceterum censeo Tepesem et Hoferem decedam esse.

 • anka początkujący

  naprawdę ciekawy artykuł :)

 • Julka początkujący

  Bardzo fajny artykuł, wiele mi wyjaśnia.
  Dobra robota:) Gratuluję i dziękuję:)

 • Anika bywalec
  @Małyszomaniak@MarcinBB

  No, chłopcy, spisaliście się na medal!!! Gratulacje!!!
  Tego typu artykuły są bardzo potrzebne. Wiele wyjaśniają. Nie wszyscy przecież są takimi znawcami, a z Waszych artykułów można się wiele nauczyć.
  Pozdrawiam Was obu.

 • Malyszomaniak bywalec
  Nowe wiązania

  Wiązanie (śruba) buta jest z nart Adama Małysza tego typu wiązania są od niedawna pomagają one ustabilizować piętę nie każdy skoczek ich używa ale ostatnio tendencja jest by tego typu wiązania mają swoje plusy i minusy.
  Plusem jest to że lepiej można czuć nartę i lepiej nią kierować a podczas lądowania pięta nie ucieka ze stopki. Minusem jest to że takie zapięcie powoduje iż trzeba bardzo dokładnie czuć i kierować nartą dodatkowo wypięcie z pięty w razie czegoś może być nie możliwe nie wiem czy w tym wiązaniu można wypiąć piętę jest jeszcze czub wiązania który na pewno można wypiąć.

  Przepisy się zmieniają i będzie parę nowości dotyczących skoczni o ile będzie taka potrzeba. Co do BMI nic jeszcze nie wiadomo. Niemniej jednak może się okazać iż niektórzy skoczkowie będą mieć problemy by się przystosować . Wygra ten który nie będzie musiał tego robić. Jeśli nie zmienią tak drastycznie przepisów to Adam może wygrać kolejny PŚ a to będzie już nokaut wszechświata.

 • Malyszomaniak bywalec
  @Fanka

  Najpierw muszą zmienić przepisy a czy je zmienią zobaczymy

 • anonim

  Ciekawe czy jutro tu będzie oglądalność 100 tysięcy a na innych newsach 550 osób?

 • anonim

  Myslę, że zamiast tuczyć Adama i na nowo stabilizować technike skoku,
  trener jednak podejmie decyzję o przycięciu mu nart, to lepsze wyjście dla niego niz przybieranie na wadze.
  A jak jest w formie to potrafi latac i na krótszych nartach.
  Bo co to jest obcięcie nart o 3 lub 2 cm ? tyle co nic.

  Myslę, ze dla Adama to żaden problem, gorzej jakby musiał naprawdę przytyć, to byłby problem.

  Ciekawe, dlaczego teraz znów zmieniają to BMI ? Prawda ?:))

 • Malyszomaniak bywalec
  @Barnaba

  Dziękuję w twoich ustach to podwójne wyróżnienie .

 • Malyszomaniak bywalec
  @Prezes

  Tak wiadomo że BMI zawodnika mierzone jest w ubraniu i butach. Dlatego Waga Skoczka do BMI jest odrobinę większa niż rzeczywista co już swego czasu mówiłem i uwzględniałem w odpowiedzi natomiast tutaj chodziło o przedstawienie zasady.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).