Veli-Matti Lindstroem: "Wierzę, że pewnego dnia znajdę się w ścisłej czołówce"

  • 2007-06-11 02:45

Temperatura w Lahti oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza, a na skoczni Salpausselka trenują młodzi adepci skoków. Wśród nich można dostrzec wysokiego blondyna - Veli-Matti Lindstroema, który po niezbyt udanym sezonie zimowym, próbuje znaleźć receptę na dalekie skoki.

"Na skoczni jestem dziś siódmy raz. Teraz oddałem trzy skoki, ale tylko pierwszy i ostatni mnie satysfakcjonują, natomiast tylko w drugim zrobiłem poprawny telemark. Chciałbym osiągnąć pewien poziom i go potem utrzymać" - powiedział zaraz po treningu Veli-Matti Lindstroem.

Ambitny Fin bardzo krytycznie ocenia swoje rezultaty w sezonie 2006/2007. Zaczęło się dobrze od czwartego miejsca w Kuusamo, jednak z konkursu na konkurs był coraz gorzej.

"Sezon zimowy w moim wykonaniu nie był dobry, powiem więcej, był zły. Nie jestem z siebie zadowolony. Oddałem kilka dobrych skoków, ale to za mało, aby być w czołówce. Powinno być więcej dobrych skoków" - mówi Veli-Matti po zakończonym treningu.

"Przed rozpoczęciem sezonu straciłem kilka kilo i potem w trakcie odczuwałem tego skutki, byłem bardzo zmęczony" - Velu tłumaczy przyczyny swojej gorszej dyspozycji.

Z powodu słabszej formy nie znalazł się w kadrze, która reprezentowała Finlandię na Mistrzostwa Świata w Japonii.

"Po prostu inni byli wtedy lepsi ode mnie" - dodaje zawodnik.

Utalentowany mieszkaniec Lahti zawsze podkreślał, że bardzo lubi skakać na skoczniach mamucich. Jednak ostatnie zawody w Planicy tego nie potwierdziły. Na trzy rozegrane konkursy Veli-Matti zdobył tylko 1 punkt.

"Końcówka sezonu też nie była najlepsza. Miałem dobre skoki w kwalifikacjach, ale nie potrafiłem ich powtórzyć w konkursie. W Planicy miałem już dość, byłem znudzony tymi skokami i sezonem. Chciałem jak najszybciej skończyć skakać."

Pomimo gorszego sezonu "Vellu" nie poddaje się i dalej ciężko trenuje i ma nadzieję, że pewnego dnia osiągnie zadowalające go rezultaty. "W dalszym ciągu chcę uczestniczyć w zawodach, mam ogromną motywację. Po prostu wierzę, że pewnego dnia znajdę się w ścisłej czołówce."

Po wyczerpującym sezonie Veli-Matti pojechał na zasłużone wakacje. Nie trwały one długo, ponieważ w Finlandii czekały na niego obowiązki związane ze szkołą.

"Po zakończeniu sezonu pojechałem na krótkie wakacje. Kocham słońce, wiec byłem w południowej Hiszpanii, na wybrzeżu Costa del Sol, w miejscowości Torremolinos. Spędziłem tam tylko 7 dni, ale było w porządku. Niestety nie mogłem pozwolić sobie na dłuższy urlop, ponieważ miałem dużo spraw do załatwienia w Finlandii. Po powrocie czekała mnie przeprowadzka, zmieniłem mieszkanie i rozpocząłem zajęcia w szkole. Wszystko to spowodowało, że naprawdę miałem bardzo mało czasu na wakacje" - opowiada Lindstroem.

Pomimo młodego wieku, Veli-Matti myśli o swojej przyszłości. Uczęszcza do szkoły i zdobywa wiedzę oraz doświadczenie, aby w przyszłości dalej uczestniczyć w życiu sportowym.

"W przyszłości będę mógł pracować jako instruktor. Szkoła nie zapewni mi papierów trenerskich, ale być może w przyszłości chciałbym być trenerem. W związku z tym, po zakończeniu sezonu zająłem się nauką. W ramach zajęć prowadziliśmy treningi dla młodych zawodników, tutaj na skoczni w Lahti. W piątek (08.06.2007 - przyp.red.) wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w kursie."

W tym sezonie nie tylko Veli-Matti nie zachwycił swoją formą, ale także pozostali skoczkowie, nie osiągali zadowalających wyników. Sporo uwag krytycznych zebrał trener kadry narodowej - Tommi Nikunen. Po konkurasch w Sapporo jego metody treningowe skrytykował srebrny medalista Harri Olli.

"Harri Olli powiedział kilka ostrych słów na temat pracy z Nikunenem i jego metod treningowych. Ja uważam, że niektóre rzeczy można było zrobić lepiej" - dodaje Vellu. Jednak Nikunen pozostał na swoim stanowisku pierwszego szkoleniowca. "Przed rozpoczęciem sezonu cała drużyna spotkała się z trenerami. Uczestniczył w tym spotkaniu także Nikunen. Wyjaśniliśmy sobie wszelkie nieporozumienia. My powiedzieliśmy to, co myślimy o metodach treningowych i Tommi obiecał wziąć pod uwagę nasze spostrzeżenia i postarać się jeszcze bardziej niż w zeszłym sezonie."

Jak na razie zawodnicy trenują w swoich klubach, z trenerami klubowymi. Z Nikunenem spotkają się na zgrupowaniu w Zakopanem.

"Jeszcze przez tydzień mam zajęcia w szkole. Od 20 do 28 czerwca będę w Zakopanem: na zawodach o Puchar Doskonałego Mleka i na zgrupowaniu. Potem wracam do Lahti, być może pojedziemy na treningi w któryś weekend na skocznię w Kuopio. Od 16 lipca będziemy na zgrupowaniu w Kuusamo i tam będziemy mieć zajęcia na skoczni Ruka. Pod koniec lipca zaplanowano zawody w Finlandii - święto skoków dla młodych i starszych zawodników, a potem już zaczyna się sezon letni" - opowiada o najbliższych planach młody skoczek.

Decyzja o tym, kto będzie reprezentował Finlandię w konkursach Letniej Grand Prix zapadnie po zawodach "Finlandia Veikkaus Tour".

"Z pewnością w konkursach będą skakać nasi reprezentanci, ale w tym momencie trudno mi powiedzieć, kto to będzie. Musimy poczekać"

Veli-Matti w polskich mediach zaistniał między innymi dzięki firmie Elopak, która zaproponowała mu wsparcie finansowe oraz wyprodukowała reklamę mleka z jego udziałem.

"Mam nadzieję, że dalej będę współpracował z tą firmą, właścicielem marki Doskonałe Mleko. Jestem zadowolony z tej współpracy, ponieważ wspierali mnie i wierzyli we mnie w trudnych momentach mojej kariery" - dodaje na zakończenie Veli-Matti.

Dla tych, którzy chcieliby zadać pytanie Veli-Mattiemu przygotowaliśmy specjalny formularz. Pytania możecie przesyłać do 30 czerwca.

Zadaj pytanie Veli-Matti Lindstroemowi »

Veli-Matti na wyciągu w LahtiVeli-Matti na wyciągu w Lahti

Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9566) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • jozek_sibek redaktor
    Veli-Matti Lindstroem

    Veli-Matti Lindstroem w PŚ:

    2000/2001r - 18 miejsce -277 pkt - 7 Fin
    2001/2002r - 19 miejsce -274 pkt - 4 Fin
    2002/2003r - 22 miejsce -295 pkt - 4 Fin
    2003/2004r - 15 miejsce -476 pkt - 3 Fin
    2004/2005r - 77 miejsce --- 8 pkt -10 Fin
    2005/2006r - bez pkt PŚ
    2006/2007r - 34 miejsce - 130 pkt - 5 Fin

  • jozek_sibek redaktor
    Veli-Matti Lindstroem

    Finowie w PŚ 2006/2007:

    8 AHONEN Janne -----539 - kadra A
    9 HAUTAMAEKI Matti -526 - kadra A
    15 LAPPI Arttu --------466 - kadra A
    28 OLLI Harri ---------176 - kadra A
    34 LINDSTROEM Veli-M.-130-kadra A
    40 KIURU Tami --------74 - kadra A
    41 HAPPONEN Janne --68 - kadra A
    54 HAKOLA Lauri ------35 - kadra B
    55 HAUTAMAEKI Jussi-34 - kadra B
    58 KEITURI Kalle ------29 - kadra B

    Veli-Matti Lindstroem był 5 zawodnikiem Finlandi ostatniego sezonu w PŚ - poprzednio bywało gorzej.

  • anonim

    Świetnie Velu! Widac, że masz zapał. Tylko go nie strac.
    Ja jestem pewna, że z Niego jeszcze będzie bobry zawodnik. Najważniejsze to wierzyc w siebie, w swoje możliwosści. Wtedy jest łatwiej:)

  • anonim

    Tylko pogratulować dalszego zapału do treningów.

    On bedzie jeszcze dobrze skakał.

  • vero92 weteran

    No dobrze że sie nie poddał po tym nieudanym sezonie.. heh.

  • anonim

    Kurczę, jak ja dawno nie komentowałam, wchodzę tu co dziennie, mało tego kilka razy, ale logować mi się nie chce :) no tak Veli to ambitny zawodnik i na pewno takie wyniki go nie zadowalają, ale miejmy nadzieję, że będzie jeszcze skakał na miarę swoich możliwości. Z chęcią zadałabym mu pytanie, ale nie mam pojęcia o co zapytać, może coś jeszcze wymyślę :) pozdrawiam i zapraszam na mój blog www.fanka-ks.xx.pl

  • vero92 weteran

    NO raz jest gorzej raz jest lepiej.. dobrze że się niezniechęcił. A te pytania do Vellu, dobry pomysł.. a w ogole z jakiej to racji.. heh? Pozdrawiam..

  • motylek_ja bywalec
    co do tytulu

    na pewno Matii.... fajny z ciebie facet....na pewno będziesz!;)

  • anonim
    Siema

    ELO! MA KTOS OCHOTE KUPIC AUTOGRAF GREGORA SCHLIERENZAUERA? JAK BY CO TO PISZCIE DO MNIE NA -----> edyta_1418@wp.pl czekam:*

  • anonim
    pytania


    @Włoszka możesz zadawać pytania po polsku, potem je przetłumaczymy...
    @Luk nie przesadzam, w piątek i sobotę w czasie treningów w Lahti było ok 28-30 stopni...wiem, bo wróciłam wczoraj... pozdrawiam

  • Luk profesor

    Nie przesadzajcie, że w Lahti jest 30 stopni... teraz tam jest około 20 stopni hehe... klimat tam jest chłodniejszy niż w Polsce i tyle

  • Włoszka :-) stały bywalec
    hehe jestem pierwsza ;-)

    Bardzo się cieszę , ze jestem pierwsza z tym pytaniem do Vellu ;-) Tylko w związku z tym mam kilka niejasności :-D
    @ Redakcjo
    "Zadaj pytanie" więc napisałam pytania , a dalej jest , ze mam pisać podziękowania...hmmm no to jak? Ja wolę pytania i dodatkowo podziękowania :-)
    A i nie wiem jak to w końcu ma być , bo ja napisałam po Polsku , bo jeśli pytania to myślałam , ze wybrane będą tłumaczone ,ale skoro to mają być podziękowania to może trzeba przetłumaczyć? :-D

  • Włoszka :-) stały bywalec
    Wspaniale , że Vellu będzie w Zakopcu! ;-)

    Vellu to mój ulubiony skoczek z Finlandii od wielu lat . Dawniej to był w ogóle mój ulubiony skoczek , taki pierwszy idol ;-) czy teraz nim jest? Na pewno jest jednym z tych skoczków , których lubię najbardziej ;-) Velli to naprawdę świetny chłopak , no i oczywiście dobry skoczek ;-)
    Tak bardzo się cieszę , ze Finowie będę w Zakopcu już za trochę więcej niż tydzień . Zresztą nie od dziś to wiadomo :)

    @Redakcjo
    Jaki świetny pomysł z tymi pytaniami do Vellu ;-) Jak Wam się to udało? hehe :-D Dzięki wielkie :-) i mam nadzieję , ze moje pytania też będę mogły być przekazane :-)

    Ja w Vellu też cały czas wierzę i odkąd tylko pamiętam (a to już naprawdę długo) zawsze mocno trzymałam za niego kciuki , nadal 3mam i będę 3mać :-) Trochę szkoda mi było go , kiedy musiał mieć "przerwę" na służbę wojskową . Ale on jest naprawdę "zawzięty" i chyba ze wszystkim jest w stanie sobie poradzić :-) Pamiętam też tę świetną reklamę w telewizji , oczywiście reklamę Doskonałego Mleka ;-) Od tamtej pory zawsze Doskonałe Mleko kojarzy mi się pozytywnie z Vellu i szkoda wielka , że już jej nie ma . I od tamtej pory również zawsze w sklepach i hurtowniach biegam , żeby tylko znaleźć Doskonałe Mleko ;-) Pamiętam też jak duży to był dla mnie szok , kiedy skoczek , któremu kibicowałam już od dłuższego czasu , jeszcze jako mniejsza dziewczynka , pojawił się w polskiej telewizji , w polskiej reklamie . Ludzie się śmieli , a ja tylko czekałam na tą reklamę...Fajne czasy , ale teraz też nie jest źle . Ważne , ze Velli ma taki charakter , ze tak łatwo nie odpuści , z nadzieją , że będzie z nami , że będzie skakał jak najdłużej...;-) powodzenia , Vellu ;-) jestem z Tobą! ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

  1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
  2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
  3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
  4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
  5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
  6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
  7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
  8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
  9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
  10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
  11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
  12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
  13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
  14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
  15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
  16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
  17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).