Skalite - wyścig z czasem wygrany!

 • 2008-01-14 21:15

Jutro upływa termin zakończenia prac na skoczni Skalite w Szczyrku. Po południu zjawią się na niej delegaci FIS - Jacek Włodyga i Josef Slavik. Nadadzą oni skoczni homologację i ostatecznie potwierdzą jej Hill Size, projektowany na HS 108. Ale już dziś z całą odpowiedzialnością można powiedzieć: zdążyliśmy!

"Do zrobienia zostały jeszcze tylko schodki koło zeskoku, oraz dokończenie poszycia najazdu. Powinniśmy uwinąć się z tym do wieczora" - mówi kierownik budowy, inżynier Stanisław Bąk. Co prawda dopiero 16 stycznia rozpocznie się montaż wieży sędziowskiej, potrwa on jednak tylko dwa dni. Jest już pod nią przygotowany fundament. Sama skocznia będzie jednak gotowa, by już jutro delegat FIS mógł nadać jej homologację.

Jeszcze wczoraj na placu trwał "prawdziwy horror budowlany" - jak określał to dyrektor szczyrkowskiego COSu, Zbigniew Łagosz. Prace toczyły się naraz na kilku frontach i nie było pewności, czy robotnicy zdążą, choć pracowali nawet 16 godzin na dobę. Do ostatnich chwil montowano orurowanie pod wyżynarkę do torów. Kończono betonowanie progu. Spawano legary najazdu, w innym miejscu już montując poszycie.

"W to, że skocznia będzie gotowa na czas wierzyło 5 osób w kraju. Dyrektor Łagosz, ja, prezes Tajner, wiceprezes Skobudu pan Oczkowski i jeszcze jedna osoba" - mówi Witold Cisowski, zastępca dyrektora COS w Szczyrku. "To będzie jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych obiektów w Europie" - kontynuuje. "Na trzech skoczniach: K-95, K-70 i K-40 będzie tu można trenować wszystkie trzy najważniejsze elementy skoku - odbicie, fazę lotu i lądowania. Kompleks będzie całoroczny, z igelitem, wyciągiem, naśnieżaniem i sztucznym oświetleniem. W dodatku jest świetnie usytuowany - 300 metrów od hotelu. Nic dziwnego, że już mamy zapytania z zagranicy o możliwość treningu. Polska kadra już na pewno nie będzie jeździła do Ramsau czy Villach. Ale na treningu nie zamierzamy się zatrzymać. Na największej skoczni na pewno będziemy nie raz gościli Puchar Kontynentalny, a będziemy się starać i o Puchar Świata. W końcu w tym roku do kalendarza wróciły skocznie normalne. To będzie wspaniały obiekt."

Fakt - to wszytko dopiero będzie. Bo na razie gotowa jest nie tyle skocznia, co jej absolutne minimum. Takie, by można było rozegrać zawody. Projekt przewidywał zbudowanie trzech skoczni : K-95, K-70 i K-40, dwóch wież sędziowskich, wyciągu dla skoczków, platrofmy trenerskiej, trybun i infrastruktury na dole, sztucznego oświetlenia. Największa skocznia miała mieć domek startowy w stylu góralskim, wszystkie trzy miały być pokryte igelitem. Dodatkowo projekt przewidywał poszerzenie mostku przez Żylicę, co było niezbędne by pomieściła się na nim wspólna część wypłaszczenia zeskoku trzech skoczni.

Do dziś udało się wybudować skocznię K-95 bez igelitu i domku startowego, częściowo ukształtować zeskok skoczni K-70 i wyciąć drzewa pod skocznię K-40. Wieża sędziowska będzie prowizoryczna a zamiast domków pod skocznią będą ogrzewane namioty. Zawodników na skocznię mają wywozić skutery śnieżne lub quady. Publiczność będzie miała do dyspozycji takie trybuny jak do tej pory - a więc niewielki plac z wałem ziemnym. Za to gdy już powstaną, będą nawet większe niż te planowane - docelowo mają pomieścić nawet 10 tys. widzów. Latem udało się bowiem pozyskać dodatkowe tereny obok skoczni.

"Przetarg na budowę skoczni K-70 i K40 rozpocznie się w lutym" - zapewnia dyrektor Łagosz. "Do końca roku zostaną wybudowane obie skocznie, a skocznia K-95 wyposażona w igielit i wszelkie potrzebne systemy jak np. zraszanie. W dniach najbliższych zostanie podpisana umowa na budowę kolejki linowej dla skoczni. Mogę już dziś zdradzić iż wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego została Firma Mostostal z Czechowic-Dziedzic, a podwykonawcą również renomowana Firma Doppelmayr. W połowie roku zatem kolejka będzie funkcjonować".

Tymczasem koniec kłopotów budowlańców nie jest końcem kłopotów Komitetu Organizacyjnego. "Problemem jaki spędza nam w Szczyrku sen z powiek jest brak śniegu" - zdradza dyrektor Łagosz. "Burmistrz pomaga nam w jego dostarczeniu po uprzednim zebraniu z różnych miejsc miasta i okolic. Prezes Firmy Skobud Stanisław Kaszowski wystąpił z inicjatywą i mamy do dyspozycji 3 dodatkowe ciężarówki oraz ładowarkę. Problemem jest skąd śnieg nawozić, gdyż nie ma go zbyt wiele, a na dodatek zapowiada się przez kilka dni wysoka temperatura".

"Walczymy - wtóruje szef komitetu Tadeusz Pilarz - ale sytuacja jest beznadziejna. Nie ma skąd brać śniegu. Mróz ma wrócić dopiero w sobotę." Rzeczywiście - od ponad tygodnia w Beskidach trwa odwilż. Pogoda ma się poprawić dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Mistrzostwa Świata Juniorów zagrożone nie są, ale właśnie w przyszłą sobotę i niedzielę, miał w Szczyrku odbyć się Puchar Beskidów" - próba generalna dla skoczni.

Gdy w październiku rozpoczynano budowę, wszyscy modlili się o łagodną zimę. Nikomu wtedy nie przyszło do głowy, ile kłopotów może sprawić spełnienie tego życzenia. Los bywa przewrotny.

Zobacz galerię zdjęć ze skoczni Skalite »


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10111) komentarze: (46)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Adi.P. początkujący
  @krzycho-Karpacz

  2-3 lutego w Karpaczu odbędzie się coroczny Puchar Świata B w kombinacji norweskiej. Startuje sporo Polaków.

 • krzycho stały bywalec

  Rzeczywiście u nas jest mało skoczni. Nawet Czesi mają dwie skocznieK-120. A u nas Wielka Krokiew, Malinka w budowie. Co do skoczni normalnych to jest teraz Szczyrk, Srednia Krokiew bez homologacji i Karpacz na której nie ma prawie żadnych zawodów nawet MP ostatnio nie było. A jest jeszcza Lubawka K-85 o której nie którzy nawet nie słyszeli. A skocznie małe to Średnia Krokiew, Wisła Łabajów. W KArpaczu,Szczyrku,Lubawce i Wiśle Łabajowie przydałby się igielit. I w Wiśle Centrum też bo jest już przestarzały.

  @MarcinBB
  A tak wogóle to dlaczego nie odbywają się w karpaczu żadne zawody PK a nawet FC?

 • Andrzej początkujący

  To będzie druga skocznia po Hinterzarten,taki sam punkt K,HS,ale skoki będą możliwe na nowej Szczyrk ponad 110m.Wreszczie została choc jedna przebudowania skocznia w Polscie,u nasz jest za mało dużych,średnich obiektów.Wisła Malinka w trakcie przebudowywania przerwanie skandal,trzeba zmodernizowac inne skocznie itd.Ja też myślałem,że będzie kompromitacja!


  Pozdro.Dla szanownej redakcji,użytkowników serwisu!

 • MarcinBB redaktor
  10 dni?

  Ja wiem tylko, że termin był do 15 stycznia, a skończyć mają dziś. Nie licząc platformy trenerskiej, którą inna firma ma zacząć montować dziś a skończyć jutro, najdalej w czwartek. Myślę, że dyr. Łagosz jest tak ucieszony faktem, że skocznia powstała przed Mistrzostwami, że żadnych kar za te niewielkie opóźnienie nie będzie. Nie sądzę, by były wpisane w umowę. W sytuacji, gdy warunki na rynku dyktuje zleceniobiorca, nie zleceniodawca, takie kary to mrzonki. Zresztą - Ty na miejscu inwestora byś je egzekwował? Sytuacja w budownictwie i zleceniach publicznych jest teraz taka porąbana - mogę podać choćby dwa przykłady z własnego miasta - że COS jest zadowolony, że Skobud nie zaprzestał prac po dwóch tygodniach, by zacząć sie procesować. W sytuacji do której doprowadziła opieszałość urzędników szczebla centralnego oraz lipcowa (dwojga znaczeń) afera w ministerstwie i COS, naprawdę powinniśmy się cieszyć, że skocznia powstała na czas i machnąć ręką na jakieś drobne uchybienia czy niedociągnięcia. Co do pali fundamentowych - popytam. Ale myślę, że katastrofy budowlanej unikniemy i nikt nie będzie zmieniał nazwy kompleksu na Szczyrk-Centrum ;-)
  News razem z najnowszą galerią (zdjęcia z wczoraj) będzie jeszcze dzisiaj.

 • Dwa tysiące sześć stały bywalec

  Co z tą skocznią Marcinie? Miała być gotowa do wczoraj, a tu dowiaduję się, że dostali jeszcze dziesięć dni na zakończenie prac. Miały być kary za opóźnienia, Wykonawca zarzekał się, że są do przodu z grafikeim, to co oni tam jeszcze robią? Ciągle zastanawia mnie, czy zrobili te pale fundamentowe? Bo jak nie to będziemy mieć pierwszą "wędrującą" lub "zstępującą" skocznie na świecie :)

 • MarcinBB redaktor
  bula i najazd

  @krzycho
  W następnej galerii już będzie bo i najazd już jest. Jeszcze niedawno pisałem, że najazd to póki co tylko stalowe dźwigary.
  @nieznany
  Chyba mylisz bulę z zeskokiem. Bula już jest gotowa - zrobiona za stali i drewna. Zawody Pucharu Beskidów się raczej nie odbędą, ale nie dlatego,zeskocznia nie będzie gotowa,tylko dlatego, że nie ma śniegu i jest za ciepło.

 • Boy profesor

  Jak z biletami na MŚJ? Będą dostępne w dniach zawodów pod skocznią czy będzie je można nabyć już wcześniej?

 • anonim
  MarcinieBB!

  Drogi MarcinieBB!
  Zarzekałem się, że słowa już tutaj nie napiszę.
  Ale jeszcze ten jeden raz, to już na poważnie ostatni raz. Sam mnie do tego zmuszasz.
  W twoim artykule brakuje mi jednego ostatniego zdania; "Artykuł sponsorowany przez firmę Skobud". Czytając twoje artykuły przestaję wierzyć w rzetelność dziennikarzy. Jak można nadać arykułowi tytuł "Skalite - wyścig z czasem wygrany!", jeżeli roboty nie zostały zakończone (widziałem dzisiaj na własne oczy) a inwestor przełożył o ponad 10 dni termin oddania obiektu? Nie wiesz o tym, czy tylko zapomniałeś napisać? Szkoda, bo TV publiczna mówiła o tym już w zeszłym tygodniu...
  Mam nadzieję, że inni dziennikarze piszący artykuły np. o stosunkach międzynarodowych bardziej poważnie podchodzą do swojej pracy, bo ich nie jest już tak łatwo sprawdzić. Mam nadzieję...

 • Adi.P. początkujący
  @anonim

  Orlinek ma certyfikat do 2010 roku. Srednia Krokiew juz nie posiada. Skończył sie właśnie.

 • Anonimowy Anonim bywalec
  @pozdrawiacz

  Malinka będzie miała identyczne parametry jak Wielka Krokiew. Czyli HS 134 metry. No trochę mało jak na te czasy. Ale w końcu skocznia miała kiedyś K na 105 metrze.

  Oprócz Wielkiej Krokwi i Skalite normy spełnia jeszcze skocznia Orlinek w Karpaczu, a niedługo zapewne ważność kończy się już Średniej Krokwi no i chyba na Orlinku też ;-/

 • anonim

  mam takie pytanie :D czy mamy jescze jakies inne skocznie spełniające wymogi FIS oprócz Skalite wielkiej Krokwi sredniej krokwi i budującej sie Malinki ?

  a i jeszcze jedno :D jaki punkt HS bedzie miała Malinka bo punkt k - 120 :D

  pozdro

 • Canton doświadczony

  Artykuł bardzo dobrze napisany. Gratulacje dla autora tego tekstu. Co ciekawe, już od - dokładnie - roku Marcin Hetnał jest w redakcji skijumping.pl
  Dziś pierwsza rocznica.

  "W to, że skocznia będzie gotowa na czas wierzyło 5 osób w kraju. Dyrektor Łagosz, ja, prezes Tajner, wiceprezes Skobudu pan Oczkowski i jeszcze jedna osoba" - mówi Witold Cisowski, zastępca dyrektora COS w Szczyrku.

  Wiadomo co się kryje w tej wypowiedzi. Jest ona dość iluzyjna. Cisowski "podziękował" za wiarę tych, którzy wierzyli w powstanie skoczni. Wyróżnił tylko piątke osób, wśród których znalazł się prezes Tajner.
  Prezes PZPN - Listkiewicz - lubi opowiadać co mu się udało za jego prezesury. A to awans na Mś czy na ME. Tajner może dziś do takiej listy, o ile ją prowadzi w swej głowie, dodać wyróżnienie od Cisowskiego.

  Mamy więc wreszcie skocznię w Szczyrku. Pytanie, co dalej ze skoczniami w naszym kraju. Od bodaj pięciu lat mówiło się o skoczni w Wiśle. Budowa tej skoczni trwa już bardzo długo. Może teraz ekipa ze Szczyrku powinna przenieść się do Wisły i tam wykonać to wszystko tak perfekcyjnie, tak szybko, jak to się udało w Szczyrku. Ale w Wiśle to ma być budowana skocznia o punkcie K-120.

 • anonim
  @krzycho

  Jak ma byc rozbieg na zdjęciach jak go jeszcze nie zbudowano! I jeśli sie dokładnie popatrzysz, to nie ma tez buli jest tylko jakiś bury stok jeszcze niewyrównany na kształt buli. Tu niby maja sie odbyć w sobote zawody o Puchar Beskidów?

 • krzycho stały bywalec

  Mam pytanie czy rejestracja do gry DSJ3 jest płatna? z góry dziękuje za odpowiedź.

 • krzycho stały bywalec
  @moderator

  dlaczego mój komentarz: krzycho (jedryk@o2.pl) gg: 2387336, 15 stycznia 2008, 09:10 został zmoderowany?


  @MarcinBB
  Szkoda tylko że w galerii nie ma zdjęć z rozbiegu skoczni,.

 • Anonimowy Anonim bywalec
  :D

  Zbudowali jednak :D bo się bali o cztery litery.
  Ale te plany z organizacją PŚ to zbyt optymistyczne.
  Skocznia nie ma odpowiednich trybun a pewnie odpowiednich i tak nie wybudują.
  Teraz tylko czekać na Malinkę, chociaż pewnie jeszcze trochę poczekamy.
  A teraz to już powinni następną skocznię budować, jakąś przynajmniej K90.

 • andbal profesor
  Zawody o Puchar Beskidów

  Coś mi się wydaje, że zawody o Puchar Beskidów miały odbyć się w tą sobotę (tj 19.01) a nie następną czyli 26.01 chyba, że ja inaczej rozumiem "tą" i "następną".

 • anonim

  WIELKIE BRAWA DLA TYCH KTORZY SIE UMORDOWALI, POSWIECILI, ZAPLACILI STRESEM, NERWAMI, NIEPRZESPANYMI NOCAMI I PRZEPRACOWANYMI WEEKENDAMI :O) OKAZUJE SIE ZE BYLO BATRDZO TRUDNO, ALE WARTO.

 • aro94 początkujący
  nowa skocznia

  fajnie nowa skocznia ciekawe czy na tej skoczni małysz się poprawic jak nie bedzie pewnie należała do ahonena a lbo morgestena nie wiadomo

 • krzycho stały bywalec
  Skalite

  Myślałem jak zapewne dużo osób że mogą nie zdążyć. A jednak się udało. Cieszę się z tego tym bardziej że ta skocznia naprawdę będzie ładna. Trzeba tylko zrobić trochę szczegółów. Co do śniegu to zgadzam się z @mielec.. Mam nadzieję że ta sama firma co robiła K-95 wybyduje także pozostałe dwie skocznie. Oby wygrali przetarg. Myślę zę powinniśmy ubiegać się o PK a nawet PŚ. jeszcze tylko oświetlenie,wyciąg i kilka innych spraw. Mam nadzieję że to będzie super obiekt. Musimy jeszcze skończyć Malinkę i bedzie git. Wtedy bedziemy musieli się zabrać za Średnią Krokiew jeśli chcemy MŚ 2011 bo skocznia ta straciła homologację.

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(128), 2008-01-15 09:19:44 ***

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).