Olimpiada nie dla kobiet...

 • 2008-03-07 22:05

Po wypowiedzi przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zmniejszyły się szanse udziału kobiet w skokach narciarskich na Olimpiadzie w Vancouver. Powodem jest zbyt mała ilość startujących zawodniczek.

Przewodniczący MKOl, Jacques Rogge, nieprzychylnie odniósł się do propozycji udziału skoczkiń na Igrzyskach Olimpijskich. Kobiety walczyły o prawo do startu w Vancouver. Tamtejsze krajowe przedstawicielstwo MKOl poparło starania zawodniczek.

Swoją decyzję, Jacques Rogge, uzasadnił liczbą reprezentantek kobiecych skoków narciarskich w stosunku do innych dyscyplin. Na świecie bowiem jest ich zaledwie ok.80. W wielu innych dyscyplinach liczymy sportowców w setkach tysięcy, w milionach, którzy trenują na wysokim poziomie i walczą tylko o trzy medale- tłumaczy swoje zdanie Rogge.

Obserwatorzy zmagań skoczkiń nie widzą w postępowaniu przewodniczącego MKOl dyskryminacji kobiet. Sport, ich zdaniem, powinien jednak ewoluować i iść z duchem czasu. Paniom pozostają na pocieszenie Mistrzostwa Świata, które już niebawem ( w roku 2009) odbędą się w czeskim Libercu.


Joanna Będzieszak, źródło: ARD
oglądalność: (25896) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  cBdOqbhVegwJE

  5yBXx5

 • Emu doświadczony

  PS. Zapraszam na blog Skakajki (www.skakajki.blog.onet.pl), tam bardziej rozbudowana wersja krytyki Rogge'a.

 • Emu doświadczony

  Rogge albo się nie zna i gada głupoty, albo świadomie manipuluje.
  Nie ma takiej dyscypliny sportu, w której w zawodach wysokiej rangi rangi - nawet w ciągu kilkudziesięciu lat - startowałyby miliony zawodników. Więc kiedy Rogge mówi o milionach, musi mieć na myśli całkowitą liczbę osób trenujących dany sport (przy czym i tak trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko tych dyscyplin sportu, które są jednocześnie uprawiane masowo i półamatorsko, np. lekka atlektyka, piłka nożna, siatkówka, pływanie...). Owszem, liczbę zawodniczek startujących w COC w skokach można zaokrąglić do 80. Ale całkowita liczba zawodniczek jest o wiele większa. Jeżeli liczymy nawet wszelkich trampkarzy juniorów, żeby nam wyszły miliony, to liczmy i wszystkie dziewczynki kręcące się po skoczniach dłużej niż tydzień, a wtedy spokojnie wyjdzie kilkaset zawodniczek. Rychło będzie tysiąc. Czy nie dałoby się chociaż napisać do Rogge'a, żeby zapoznał się z faktami, jeżeli ich nie zna, i przestał kłamać?

 • MarcinBB redaktor
  80? jakiś żart?

  Nie chce mi się wierzyć. W samych Niemczech będzie ich więcej.
  Akurat to, że skoków pań nie będzie na olimpiadzie, uważam za błąd. Tej imprezie ponoć przyświeca idea "liczy się uczestnictwo, nie wyniki". Gdyby nie było ich jeszcze dugo na MŚ, gdyby jeszcze długo nie zorganizowano PŚ - to rozumiem, poziom musi być odpowiedni.
  Ale pan Rogge i jemu podobni wciąż nam wmawiają że Igrzyska to nie kasa, ale szczytne ideały. Że rządzą tam względu sportowe, a nie oglądalność, prawa telewizyjne i brzęk monet. Choć doskonale wiemy że od dawna to już bujda na resorach.

 • anonim
  Nie wiem co o tym mysleć

  Z jednej strony sie zgadzam, bo na Olimpiada to nie miejsce dla wszystkich nawet najbardziej niszowych sportów. To spotkanie najlepszych sportowców i najpopularniejsze dyscypliny sportu. To maja byc tłumy kibiców, wielcy wygrani, najlepsi sposród tysięcy. A to do skoczkiń raczej nie pasuje.
  Nie wiem ile IO musiałyby trwac zeby zanalazło sie miejsce dla takich egzotycznych dyscyplin.
  I szczerze mówiąc nie byłabym bardzo zainteresowana oglądaniem skoków na ZIO.
  Chociaż z drugiej strony troche głupie że typowo damskiej dyscypliny sportu nie ma.

 • anonim
  Skoki narciarskie kobiet

  http://www.youtube.com/watch?v=t05T5FgVG3g

 • sledzik16 weteran

  Skoki narciarskie to dyscyplina dla mężczyzn a nie dal; kobiet

 • anonim
  @Angelika

  Ale 80 to po prostu kłamstwo!
  Nawet w Rosji juz w zeszłym roku 30 kobiet i dziewcząt skakało na K-60!
  A tam skoki kobiet sa w "powijakach". Za 2 lata (2010) skoczkin skaczących na K-90 będzie przynajmniej 1000-1500. Ta dyscyplina sie rozwija lawinowo!

 • Angelika początkujący

  Chyba dobrze, że tak się stało! Dzięki temu w przyszłych latach może będzie coraz więcej kobiet uprawiających ten sport:)))
  Zgadzam się ,że 80 to trochę mało.Fakt faktem mają mistrzostwa świata, ale to nie olimpiada!

 • Canton doświadczony

  To MKOL dał skakajkom spóźniony prezent na dzień kobiet :D
  Takiego chyba jeszcze nie miały :P

 • anonim

  Dla wszystkich kobiet,
  Wszystkiego Najlepszego w dniu dzisiejszego święta dla wszystkich kobiet z tego forum i na swiecie !

  Trzymajcie się i nie poddawajcie !

 • anonim
  @do gejów na portalu

  No wstyd dziś 8 marca i dodatkowo blisko świąt a Wy zamiast pomóc matkom i żonom w porządkach przedświatecznych lejecie tony jadu na kobiety...
  A kobiety Waszego życia chyba myja teraz zapaskudzone przez Was gary...

 • anonim
  Petycja w sprawie startu kobiet na IO w Vancouver

  http://www.thepetitionsite.com/2/ let-women-ski-jump-in-2010

 • anonim
  Bez skoków v Vancouver?

  Czyli w Vancouver nie bedzie i skoków mężczyzn, ponieważ Rząd Kanady nie zgodzi się na finansowanie imprezy dyskryminujacej kogokolwiek. A skoro nie będzie skoków kobiet to n ie może b yć i skoków mężczyzn bo to jest ta sama dyscyplina sportu!

 • miel_ec doświadczony

  Skoki Pań nie spełniają wymogów MKOL kwalifikacji do ZIO. Więc o czym tu dyskutować? Jaki miałby być cel przekraczania/omijania obowiązującego prawa? Satysfakcja grupki feministek? Może włączmy do Igrzysk snowkayaking albo nurkowanie podlodowe. Bo do tego to zmierza...niestety. Igrzyska powinna cechować elitarność :)

 • Bartt stały bywalec
  Rogge nie ma zielonego pojęcia o czym mówi

  Pan Rogge niech się nie wypowiada na temat dyscypliny o której nie ma pojęcia. W poprzednim sezonie w Ladies CoC wystąpiło łącznie 91 zawodniczek. W obecnym już 87. A nie są to wszystkie zawodniczki uprawiające ten sport. W sumie jest ich grubo ponad setka. To mało? A ile zawodników/zawodniczek startuje choćby w saneczkarstwie? Ile w niektórych dyscyplinach snowboardowych? Są konkurencje gdzie startuje 20-30 zawodników, a do ścisłych finałów wchodzi 8 lub 12. Przy czym taka światowa czołówka, która może REALNIE walczyć o medale wynosi 5-10 sportowców... Takie są niektóre dyscypliny OLIMPIJSKIE. A kobiece skoki robią tak ogromne postępy, że za dwa lata skaczących pań będzie już pewnie około dwustu.

 • sledzik16 weteran

  No i wedlug mnie to sluszna decyzja bo przecie zskoki narciarskei to dyscyplina przeznaczona dla mezczyzn a nie dla kobiet

 • Schlieri-fanka doświadczony

  Szkoda. kobiety powinny mieć szansę rozwoju w tym sporcie i rywalizacji. Może następnym razem :)

 • doris stały bywalec

  zaledwie ok.80.?
  i jemu to nie wystarczy?
  typowa dyskryminacja ale dziewczyny napewno będą walczyć i przetrą drogę następnym pokoleniom.

 • Julka weteran

  Szkoda trochę.
  Mówienie o milionach ludzi trenujących jakieś dyscypliny sportu w porówaniu do skoków to trochę śmieszne porównanie.
  Póki dziewczyny będą walczyć to na pewno w końcu sie uda. Szkoda tylko, że obecne zawodniczki tego nie doczekają.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl