Hannu Lepistoe nie będzie już trenerem polskich skoczków!

 • 2008-03-11 21:00

W dniu dzisiejszym Prezydium PZN zadecydowało o nieprzedłużaniu umowy ze szkoleniowcem polskiej kadry skoczków - Hannu Lepistoe. Decyzję tę przekazał mediom prezes PZN, Apoloniusz Tajner.

"Dzisiaj Prezydium Polskiego Związku Narciarskiego podjęło decyzję, że nie będziemy przedłużać kontraktu z Hannu Lepistoe. Obowiązki trenera głównego w Planicy będzie pełnił Łukasz Kruczek" - powiedzial na antenie TVP, Apoloniusz Tajner.

Hannu Lepistoe jest rozczarowany i zaskoczony całą tą sytuacją - "Jestem bardzo rozczarowany, bo wcześniej uzgodniliśmy już cały plan na dłuższy okres, kolejne sezony. Poprzedni rok był tak fantastyczny, że oczekiwania przed obecnym były ogromne. Ja oczekiwałem wiele, a media i kibice jeszcze więcej. I kiedy wyniki nie przyszły, wszyscy stwierdzili, że jesteśmy słabi, że Lepistoe się nie nadaje."

"Umowa wygasa z końcem kwietnia i nie zostanie przedłużona. Przez ostatnie kilkanaście dni prowadziliśmy szeroko zakrojone konsultacje w środowisku i sportowym i naukowym, po których doszliśmy do wniosku, że na dwa lata przed Igrzyskami Olimpijskimi potrzebna jest zmiana na stanowisku opiekuna kadry - wyjaśnia Grzegorz Mikuła, sekretarz generalny PZN.

"Jesteśmy wdzięczni Hannu Lepistoe za to co zrobił w Polsce przez dwa lata współpracy, doceniamy złoty medal mistrzostw świata i Puchar Świata wywalczony pod jego opieką przez Adama Małysza, z szacunkiem odnosimy się do jego trenerskiego warsztatu, ale uznaliśmy, że zawodnikom potrzebny jest nowy impuls i większa optymalizacja procesu szkoleniowego" - dodaje Mikuła.

Kto będzie nowym trenerem Polaków? Być może pierwsze propozycje padną już podczas weekendu z lotami narciarskimi w Planicy.


Paweł Guzik, źródło: TVP/pzn.pl
oglądalność: (15748) komentarze: (306)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • tjzE profesor
  @Stoszek @stoszek

  To odkopałeś artykuł

 • Stoszek profesor

  Kiedyś wyzywanie od dziadków, teraz niektórzy chcą go aby był naszym trenerem.

 • ivonka początkujący
  -

  zmienianie co chwile trenera nic nie da! w zeszłym roku strasznie chcieli koniecznie kontrakt do igrzysk przedłużać .... żal

 • Anielasty początkujący
  Tajner obłudnik zakłamany

  Ja zdanie Tajnera w stylu ""Nie popełnimy drugi raz takiego samego błędu, trener będzie musiał korzystać z naszych uwag... coś tam że pozostawiał za dużą swobodę" odbieram zupełnie inaczej i jest dla mnie jasne.
  Otóż Tajner mówiąc o nie zostawianiu swobody trenerowi w przyszłości sugeruje że tak było dotąd i że to jest przyczyną kryzysu.
  Czyli że PZN NIE JEST WINNY ....... WINNY JEST TRENER !
  To proste ..........
  Tym jednym niepozornym zdaniem Tajner się oczyścił .... i wytarł sobie gębę trenerem .
  A jak było w rzeczywistości ?
  Patrząc li tylko na ustalanie składów na PŚ i PK jak na dłoni widać że to nie były decyzje Lepistoe tylko kliki z PZN. Uważam zatem że de facto właśnie Lepistoe był marionetką , zaś prezes PZN miał duży (dużo za duży) wpływ na wszystkie sprawy związane z kadrą.
  A TERAZ JAK PRZYCHODZI CO DO CZEGO TO BEZCZELNY CWANIAK SIĘ WYPIERA.(CHOĆBY PO TRUPACH)
  TAKA KREATURA I MANIPULATOR NIE POWINIEN BYĆ WE WŁADZACH ŻADNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO.....
  BRZYDZĘ SIĘ ..... A O POLSKIE SKOKI POWAŻNIE OBAWIAM

 • vegx redaktor

  @indor_
  odezwij sie na gg i podaj maila to ci przesle zgrany dzwiek z tej rozmowy z Malyszem.

 • indor_ weteran
  Prośba

  Niech ktoś wrzuci na youtube ten wywiad z Adaśkiem.

 • Ewa początkujący

  Adam powiedział to, o czym wielu myśli. Nie fakt zwolnienia Lepisto, lecz sposob jest bardzo rozczarowujący. A źe Fin nie jest przebojowy, to mial dość chamskich i nachalnych rozmow z dziennikarzami i woli się nie pokazywać.
  Z drugiej strony szkoda, bo kibice i skoczkowie powinni mu ładnie podziękowac- oraz oczywiście sam prezes, za ten pierwszy rok sukcesów I serdecznie z nim pożegnać. Ale ilu byłoby na to stać?
  Kruczek jest karierowiczem , moim zdaniem , bez honoru. wszystko przyjmie i wyjaśni z uśmiechem, choćby było najgorzej. Ja się jego najbardziej obawiałam. Choć myslę, ze podobnie i Fijas dałby sobą podobnie sterować, byle tylko byl trenerem kadry A.
  Nie wiem , ile jeszcze pozostalo z dawnej sympatii Adama z Tajnerem, ale wydaje się, ze bardzo mało. To wobec tego ,jak ma wyglądać atmosfera w przyszłym teamie? . Czy jedyna podporą okaze się , oby. prof. Żołądź?Bo na Wódce,(żadnej) chyba wcale nie mozna polegać.
  A po tylu zasłyszanych w mediach wiadomościach myślę, że polscy szkoleniowcy to w 99% pewnik. Och!

 • strong return początkujący
  Tak na wstepie.

  Chciałem stwierdzić ,ze: jedynie Mika Kojonkoski -moim zdaniem,jest na tyle wspaniałym fachowcem,aby rodzime skoki ,poza Adamem ruszyły z miejsca, w innym przypadku,ze wzgledu na brak bazy i układy ,panujace w PZN jest to mało prawdopodobne.
  Uważam,iż nasi mają talent,tyle,ze pod względem finansowo- organizacyjnym ,nie mozemy porównywać się do Austrii,Norwegii,Finlandii ,a nawet Rosji.Powiadasz Francuzi,no dobrze poczekajmy do drugiego sezonu-bądżmy konsekwentni.gdy przytacza sie przykład Czechów,to warto pamietać,że co prawda Koudelka uczynił świetne postępy ,tym niemniej Hajka dotknął regres.Nie ma co mówić Czesi w druzynówkach łatwo z nami wygrywali...ale

  Ale mam przeświadczenie,że każdy kolejny trener ,to trener dla Małysza i takie wytycne daje mu związek.
  Skąd to pewność-to nie tylko Lepistoe -obiecywał,a Tajner,a Kuttin? Byli inni? Uważam ,ze inni trenerzy mają podobny warsztat trenerski do Hannu.Pamietam,że Schoedler ,po latach odnalazł tylko Landerta,a druzyny nie zbudował nigdy.Za to jestem pewien,że Bernarda w Polsce zwolnionoby już po Predazzo,potem po Obersdorfie,ale oni poczekali i przyszło Saporo...
  Juz dość-wiem,ze się ze mną nie zgodzisz...,ale ja się mie zgadzam z obarczaniem Lepistoe pełną winą. A Małysz udowadnia "w sportowym wieczorze",że jest w porządku,"zbyt w porządku nawet".

 • anonim

  Witam uważam że za szybko pojechali z Lepisto ,ktoś ładnie stwierdził najpierw prezesa potem trenera . Prezes kupił sobie drugiego trenera kadry A .za niepowodzenia wyleciał Hannu zresztą tak było za Kutina został czarnym koniem a bardzo dobry trener p.Kr.......... jest dalej dobra mina do złej gry , a ofiara Hannu . Moim zdaniem trzeba sie zabrać za skoczków niech sie bardziej przykładają do pracy a nie wiecznie coś nie pasuje.Austria ma młodszych skoczków a mistrzami są . w Polsce cały system szkolenia trzeba wymienić a nie trenera Fin nic tu nie zawinił choć do błędu sie przyznał

 • Dwa tysiące sześć stały bywalec

  @Michał
  Z braku czasu odpowiem krótko:
  1. Zgadza się, szkoda tylko, że po roku "współpracy" z Lepistoe stanął w miejscu, a w zasadzie znacznie się cofnął..
  2.? Te wnioski to wysunąłeś sobie już sam. Ja podałem jedynie pewien przedział możliwości naszych skoczków. Akurat, dyskusja o tym czy np. Kamila Stocha stać na 5. 7. czy 10. miejsce w generalce jest dla mnie mało istotna. Czas pokaże.
  3.----"Małysz miał po prostu słabszy sezon i do tego nałożyły się błędy treningowe. Ale nawet gdyby tych błędów nie było, to wątpię, aby był na podium w generalce. Nie da się tak."----
  Zastanawiałem się jedynie skąd tak obligatoryjne stwierdzenie. Ale ok, czepiać się tego dziwnie skonstruowanego argumentu nie będę.
  Tylko skąd wniosek, że twierdzę, że w sporcie można tylko wygrywać?
  4. Poprawka - prowadził różne reprezentacje Ostatnio Austria, Włochy i Polska. Z tych trzech trenerskich epizodów dwa zakończyły sie dla niego kompromitującym wyrzuceniem jeszcze w trakcie sezonu. Nie próbuję umiejszać jego dawnych sukcesów - Hannu to akurat trener z wyjątkowo bogatym portfolio - ale oceniam trenera po jego aktualnych osiągnięciach. A że brak zaangażowania w pracę widzę jednoznacznie w kolorze czarnym...
  Z oceną trenera zawsze powinno się poczekac przynajmniej do drugiego sezonu (pisałem o tym na forum jeszcze za czasów Heinza) stąd moje bardziej stonowane wypowiedzi dot. Lepistoe w sezonie zeszłym.
  5.Jeśli się przegrywa pojedyncze mecze lub konkursy to z pewnością nic nie znaczy, jeśli natomiast caly sezon to pasmo klęsk to albo świetny plan treningowy nie był wcale taki świetny, albo zawiodła jego realizacja.
  6. Nie :)
  Michale, nie rozmieniajmy tak dyskusji na drobne. Jak dla mnie zgadzamy się w najważniejszym - trener jest potrzebny. Napisałeś, że "bez trenera nie można" - a można z trenerem nie angażującym się w pracę?
  Pozdrawiam.

  @strong return
  Mam wrażenie, że kompletnie się nie zrozumiałeś tego co napisałem. Ale to tylko moje odczucie. Może to ja mam problem ze zrozumieniem Twojej wypowiedzi. Pozwolę Ci samemu wybrać jedną z tych opcji, nie zależy mi :)

 • krzych-ronaldinho początkujący
  Ja bym tu

  Nie zmieniał trenera, tylko prezesa.

 • melody początkujący

  A dla mnie to nie fair! Ale jak coś nie idze to jakaś głowa musi polecieć.... Żal

 • anonim

  Skoro Lepistoe siedział więcej w domu to kto w takim razie trenował z naszymi zawodnikami?

  Kruczek chyba nie ? A z tego co do mnie docieralo nieraz nawet i on zostawiał zawodników,
  więc dlaczego ukarano tylko jednego, szkoleniowca ? Hannu L . ?
  Przeciez powinni rozwalic i drugiego, pod mur i na odstrzał :)

  Normalnie nie wierze, jeszcze sezon się nie skończył a tu taka rewolucja, nasi bez trenera w Planicy, Kruczek ma być trenerem kadry ja chyba snię :(

  Owszem błędy popełniono w przygotowaniach ale tylko jeden sie do nich przyznał, a ten drugi ma pełne pory i milczy jak grób.
  Adama bedzie trenował były kolega z kadry :))
  Zaraz normalnie padnę !

 • anonim

  ja sie ciesze ze Lepistoe odejdzie.

 • anonim

  @Dwa tysiące sześć
  Ciężko trochę teraz może być Stochowi odnosić sukcesy w zawodach juniorskich, bo jest juz po 20-tce...a teraz juniorzy też odnieśli sukces, Ty to chyba pamiętasz

 • vero92 weteran
  dalszy ciąg

  Kruczek chorągiewką machać potrafi, więc nie miejemy obaw. To jeszcze uczyni należycie.

 • vero92 weteran

  To było do przewidzenia. Po zachowaniu Małysza i Tajnera w ostatnim czasie. Trochę to przykre, jak jeszcze Lepistoe ma takie żale. Ja zdania nie zmieniłam i się cieszę, bo tak jak powiedział Mikuła, potrzebny hest nam nowy impuls. Jakiś błysk, który zgasł w Hannu. Wina leży po obu stronach. Odchodzi i dobra.
  Ja nadal uważam że Hannu to znakomity specjalista, ale nic nie trwa wiecznie. Nie można zostawiać kogoś na posadzie trenera jeżeli wszystko się posypało, a zostawiać go tylko dlatego że to Lepistoe, wchował tyle sław. Każdy się myli i jemu się przydarzyło.
  Myślę, że uczucia związane z Polską Lepistoe będą mieszane. Poprzedni sezon każdy wspomina znakomicie i miło. Ten już nie. A dla Hannu dodatkowo doszło brak akceptacji.
  Nie ma co i za co przepraszać. Ale trzeba podziękować. Doprowadził Adama Małysza do wielkich sukcesów, które dały mu jeszcze większe umocnienie na stanowisku jednego z najlepszym skoczków w historii skoków narciarskich. Musimy podziękować za te 9 zwycięstw, za 4MŚ, TN i 4KK w sezonie 2006/2007. Wszyscy powinni się rozstać z nim w zgodzie i w uśmiechu, bez wspominań i wypominań tego złego. Myślę, że będziemy go wspominać jako kibice miło i przyjaźnie. Złego wymazać się nie da, ale teraz patrzmy w przyszłość. Trzeba coś zrobić w polskich skokach, które nie moga być tylko Adamem Małyszem.
  Dziękujemy Ci Hannu :):)

  Kruczek chorągiewką

 • Karolina początkujący
  @nieznany

  Byłoby to eee... ciekawe doświadczenie.
  Tylko nie wiem dla kogo.
  Armagedon.

 • anonim

  Jej! Jaki nasz kraj jest porąbany! I Po co to wszystko? Teraz gdy Małysz czy kto kolwiek nie osiągnie jakiegoś sukcesu to będą wszystkich zwalniać?!?! A jak to nic nie da to zabronią "naszym" skakać czy jak?

 • anonim

  A co sądzicie o Ł. Kruczku i Toniu Tajnerze w roli trenerów naszej KADRY?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).