100-lecie urodzin Bronisława Czecha

 • 2008-06-05 23:33

Wczoraj w stolicy polskich Tatr miała miejsce uroczystość upamiętniająca znakomitego polskiego narciarza - Bronisława Czecha. W środę odbyło się spotkanie sportowców i trenerów, które zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy urodzin tego wspaniałego Polaka.

Nie zabrakło tam oczywiście Adama Małysza, który niedawno został mieszkańcem Zakopanego - "Dla tego miasta to wielka radość, że ma tak dużo znakomitych sportowców i trenerów, a dla mnie - że dziś spotykamy się tu wszyscy razem. Trenerom oraz koleżankom i kolegom gratuluję osiągnięć w minionym sezonie" - powiedział "Orzeł z Wisły".

Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli nawiązał także do decyzji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dotyczącej organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2013 roku - "Trochę na pewno jest nam żal, że nie zdobyliśmy tych mistrzostw, ale mam nadzieję, że będziemy dalej walczyć o to, żeby te mistrzostwa świata tu się odbyły. Wtedy ja - może już nie jako sportowiec, ale jako widz a może i współorganizator - będę mógł przeżyć to wielkie sportowe widowisko właśnie w Zakopanem" - dodał Małysz.

Setną rocznicę Bronisława Czecha uczczono również w Krakowie. W byłej stolicy Polski otwarto między innymi wystawę pt. "Bronisław Czech - człowiek wielkich pasji".

Bronisław Czech był pierwszym polskim narciarzem należącym do ścisłej światowej czołówki. Bardzo wszechstronnym, gdyż uprawiał nie tylko konkurencje klasyczne, ale również zajmował się narciarstwem alpejskim. Aż trzykrotnie reprezentował nasz kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Dwukrotny rekordzista Krokwi pięknie latał stylowo.

W swojej sportowej karierze odnosił wiele sukcesów. Warto dodać, że Czech przywiązywał ogromną wagę do estetycznego i schludnego wyglądu na skoczni. Reprezentował barwy klubu SN PTT Zakopane i to właśnie dla niego zdobywał najwyższe sportowe laury. W 1936 roku był trenerem polskich zawodników przygotowujących się do Igrzysk w Garmisch-Partenkirchen.

Ostatnim ważnym startem Bronisława Czecha były Mistrzostwa Świata rozegrane w 1939 r. w Zakopanem. W okresie wojennym został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie w czerwcu 1944 r. zmarł. Na cześć tego wspaniałego narciarza już od 1946 r. odbywa się Memoriał im. Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha. Bronek był i jest symbolem pewnej epoki polskiego narciarstwa.


Maciej Mikołajczyk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5268) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  wspaniały człowiek

 • anonim
  zacny człek

  zacny człek i zacna rodzina

 • Czuowiek-Guma bywalec

  Szkoda ze nie mozna zaspiewac ,,sto lat''...

 • anonim

  Bardzo smutno i dramatycznie zakończyło się życie Pana Bronka:(

  Ale napewno zawsze prawdziwi sportowcy, którzy do dziś uprawiaja tę piekna dyscyplinę będą o nim i o podobnych sportowcach pamiętać, warto też aby te najmłodsze pokolenia wiedziały o takich historiach naszych sportowców.
  Tego, nie można zapomnieć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).