Raport z Malinki - dwa miesiące do otwarcia

 • 2008-07-24 17:30

Do uroczystego otwarcia skoczni w Wiśle Malince pozostało nieco ponad dwa miesiące. Tymczasem przez ostatni miesiąc tempo robót jakby spadło. Patrząc na skocznię odnosi się wrażenie, że niewiele się zmieniło. W środku zeskoku wciąż widać wielką wyrwę po osuwisku. Odeskowanie ułożone jest od progu do 72 metra. Igelit leży nietknięty na parkingu.

"Ostatnie dni zakłóciły nam tempo trochę tempo prac - relacjonuje Jerzy Hammer - kierownik budowy. Ulewne deszcze przeszkadzały geodetom, który wytyczali miejsce pod odeskowanie zeskoku. Ale większych opóźnień nie ma, prace idą zgodnie z harmonogramem" - zapewnia.

W ostatnich tygodniach robotnicy pokryli przeciwstok ziemią. Wyrwa w środku zeskoku, która jest pamiątką po osunęciu się ziemi jest zabezpieczona. W przyszłym tygodniu rozpocznie się wypełnianie dziury specjalnym rodzajem bardzo wytrzymałego styropianu. Wyrwa musi być zabezpieczona tym lekkim materiałem, aby zapobiec osuwaniu się gruntu w przyszłości.

Rozpoczęło się już układanie odeskowania od 110 do 150 metra, czyli poniżej wyrwy. Wczoraj robotnicy zaczęli też prace przy wyciągu dla zawodników. Na razie zaplatają i rozwieszają linę. Wyciąg krzesełkowy na skoczni w Wiśle jest wyprodukowany przez austriacką firmę Doppelmayer. Posiada 33 dwuosobowe krzesełka. Jest to kolej niewyprzęgana, czyli pasażerowie będą wsiadali i wysiadali w biegu. W przyszłym tygodniu na placu budowy pojawi się słoweńska firma, która bedzie montowała tory najazdowe. Tory będą wykonane z tworzywa ceramicznego.

Wokół głównego budynku skoczni trwa brukowanie. Wewnątrz zakończono już roboty malarskie, budynek czeka jescze na wykończenie instalacji elektrycznej - czyli zamontowanie gniazdek i włączników światła.

Pierwszymi zawodami, połaczonymi z uroczystą inauguracją skoczni, będą Mistrzostwa Polski. Zaplanowano je na 27 września. Problemem obiektu jest brak trybun. Budynek techniczny wraz z przeciwstokiem dysponuje 780 krzesełkami. Około 400-500 miejsc stojących przewidziano na najwyższej kondygnacji. Rozwiązaniem ma być wyburzenie starego, opuszczonego domu mieszkalnego znajdującego się częściowo na terenie skoczni. W tym miejscu mają zostać ustawione przenośne trybuny, wypożyczone na czas zawodów.

"Wystąpiliśmy już o pozwolenie na wyburzenie tego budynku i trwają procedury. Projekt wyburzenia jest już gotowy i w ciągu najbliższych tygodni ta chałupa zniknie" - powiedział Zbigniew Łagosz, dyrektot Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

 

 


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7891) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MarcinBB redaktor
  @austriaczka 07

  Dziś - na 10 dni przed uroczystym otwarciem, Adam Małysz odda pierwszy skok na gotowej skoczni.
  Pozdrawiam - niepoprawny optymista :-)

 • Boy profesor

  Szczyrk - Skalite dzisiaj:

  http://pl.youtube.com/ watch?v=7YYNACDBTT0

  Filmik mojego autorstwa.

 • austriaczka07 początkujący
  ech...

  żal...skoczni w terminie nie skończą...nie ma szans...nie w takim tempie...
  "Rozwiązaniem ma być wyburzenie starego, opuszczonego domu mieszkalnego znajdującego się częściowo na terenie skoczni. W tym miejscu mają zostać ustawione przenośne trybuny, wypożyczone na czas zawodów."
  cóż z tego? to problemu i tak nie rozwiąże, bo w miejscu tej chałupki i tak nie zmieści się zbyt dużo kibiców...masakra...podziwiam wszystkich ludzi, którzy pomimo tego co widza pozostaja optymistami...

 • anonim
  Uwag kilka co do skoczni w Wiśle-Malince

  Można rzec, tak twierdzą przynajmniej moi znajomi, że jestem wiecznym optymistą. Ale to co zobaczyłem podczas wizyty (z Szanownym Autorem tego tekstu) na skoczni w Wiśle-Malince nie napawa do końca optymizmem. Trwają prace, ale bardzo powoli...czy zdążą sam już nie wiem, chociaż oby tak. Nawet połowa zeskoku nie jest odeskowana, nie ma więc jeszcze igelitu, do tego dochodzi sprawa zbyt małych trybun i małych parkingów. Trudno, skocznia jest jaka jest. Z drugiej strony mamy drugą skocznię K 120 w Polsce, i jeszcze ta K 105 w Szczyrku - jest się z czego cieszyć. A więc czekamy, a budującym życzymy pogody (nie tylko ducha), mało deszczu, dużo słońca i udanego tempa robót i do zobaczenia na MP 2008 w Wiśle-Malince, gdzie spotkamy się wszyscy - tj. wszyscy fani skoków narciarskich, o ile wejdziemy na obiekt, ale mam nadzieję że się uda...

 • anonim
  Zwolnienie tempa

  Nieco zwolnili, spodziewałem się, iż większość konstrukcji pod igelit będzie już gotowa. No nic ważne aby dotrzymali terminu i Mistrzostwa Polski odbyły się we wrześniu :)
  co do zdjęć - przydałyby się znacznie większe, 640x480 to ciut mało jak na nasze czasy, każdy lepszy apart cyfrowy potrafi zrobić 3MPix w dobrej jakości, bo na tych zdjęciach po prostu nieco mało widać o szczegółach nie wspominając...

 • anonim

  miejsc na skoczni ma być 8-10 tys. wiadomą rzeczą jest że nie będzie tyle miejsc siedzących. Obecnie na głównej trybunie jest ponad 700 zamontowanych krzesełek.Gdy będą dostawiane trybuny ma tych miejsc być ok. 2-2,5 tysiąca ,reszta miejsca stojące.Przecież jakby chcieli zrobić 10 tysiecy miejsc siedzących, to musieliby mieć terenu jak pod stadion piłkarski:P

 • Anonimowy Anonim bywalec
  >:-(

  Może źle to zabrzmi... ale... dlaczego ludzie w Polsce są tak...! U nas nic nie może być takie proste jak w innych krajach. Wybudować skocznię, o której się jeszcze parę lat temu mówiło iż będzie drugą obok Wielkiej Krokwi w PŚ, z trybunami, które nie mieszczą nawet 1000 osób! Te plany i cała budowa polskich skoczni jest powalona! I my chcemy mieć skoczków na przyzwoitym poziomie przy takich obiektach! Już lepiej by było wybudować (myślę że też taniej) skocznie w innej lokalizacji.
  Tylko się człowiek stresuje jak takie rzeczy czyta.

 • Norbert1888 początkujący
  @Marcin Hetnał

  Ile będzie tam można zamontować przenośnych trybun?

 • Norbert1888 początkujący
  @Marcin Hetnał

  A dowiedziałeś się może o ile miejsc zwiększą się trybuny jak już wyburzą tą starą chałupę?

 • anonim
  budowy postkomunistyczne

  Oglądałam wczoraj te zdjęcia i 2 dni temu zdjęcia robione w tym samym czasie, ale na innej stronie internetowej.
  No cóż, skocznia nie napawa optymizmem i wygląda jak rok przed oddaniem do uzytku. Chyba znów zrobia na łapu-capu byle tylko oddac we wrześniu a potem będa to wykańczać przez następne 10 lat.
  Równie smutnie wygląda stan budowy skoczni w Szczyrku oraz niestety u naszych sąsiadów w Libercu (gdzie maja sie odbyć zawody LGP już w październiku).
  Można to skwitować jednym stwierdzeniem "postkomunistyczne dziadowstwo". Nikt za nic nie odpowiada osobiście, propaganda sukcesu kwitnie a plany zmieniane i przekładane z terminu na termin, przy ogólnym poklasku gawiedzi "no przeciez cud, bo wogóle coś robią"

 • anonim
  malinka

  To chyba kpina?Parę lat temu gdy zaczynał się remont mówiono o organizowaniu Pucharu świata,a teraz okazuje się ze projektant przewidział trybunki na 700 widzów?Czy to tylko narazie?Ciekawe...

 • anonim
  odp.

  @focus
  Możesz mi wierzyć, że bardzo się cieszę :-D
  @tomek
  Właśnie takie były moje intencje :-)
  @Anonim
  Parking nie pomieści nawet samochodów ekip sportowców,nie mówiąc już o VIPach czy mediach. Samochody mają parkować na drodze wojewódzkiej, która na czas konkursu zostanie zamknięta dla ruchu. Pomysł-horror.
  @vegx
  Baza noclegowa to chyba jedyne, o co nie trzeba się martwić. Zresztą - na MP zwykle bywa 2-3 tysięcy ludzi. Być może fakt, że to jest inauguracja skoczni przyciągnie więcej kibiców, ale chyba nie aż tak dużo.

 • vegx redaktor

  A czy w Wiśle jest w ogóle taka baza noclegowa, żeby pomieścić kilkanaście tysięcy kibiców?

 • Anonimowy Anonim bywalec
  @Marcin Hetnał

  Nie wiesz może ile samochodów pomieści parking obok skoczni? Na moje oko wygląda że na MP czy Puchar Kontynentalny powinien wystarczyć...

 • tomek początkujący
  @focus

  Lekka gafa z Twojej strony :D
  Pan Marcin jest autorem tego artykułu :))))
  Uprzedził tylko komentarze, które mogły się tutaj pojawić w związku z treścią artykułu i dołączoną fotorelacją :)

  Pozdrawiam!

 • anonim

  Trochę mnie to niepokoi, czy aby zdążą na czas z tym wszystkim ?

  No i te nieszczęsne trybuny, jak mozna budowac taki duży obiekt bez mozliwości zabezpieczenia odpowiedniej ilości miejśc na zawody.
  Przecież jeśli są planowane zawody międzynarodowe w przyszłości i zawody PŚ, to gdzie ci kibice, których jest nie mało tam się pomieszczą ?

 • vegx redaktor

  @focus
  No to opieprzyles własnie autora tego newsa ;p

 • focus początkujący
  @Marcin Hetnał

  Ciesz sie ze wogóle mozesz zobaczyć zdjęcia i przeczytać co mówi kierownik budowy na temat obiektu, prac wykonywanych na nim oraz możesz przeczytać coś na temat prac wykonywanych na skoczni. Zdjęcia mają Ci pokazać jak mniej wiecej wygląda to co przeczytałeś w powyższym artykule.

 • anonim
  Fotorelacja

  Zdjęcia pochodzą z 17 lipca. Nie do końca pokrywają się więc z treścią artykułu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).