PŚ w Lahti: 14 zwycięstwo Simona Ammanna

Triumfatorem pierwszego konkursu w Turnieju Nordyckim i zarazem jego liderem został dziś Simon Ammann. Szwajcar skoczył 128 i 131 metrów i otrzymał łączną notę 284,4 pkt. Drugie miejsce zajął Adam Małysz, dla którego jest to 80. podium w karierze, a trzeci był Austriak Thomas Morgenstern.

Konkurs przebiegał pod dyktando medalistów z Vancouver. Po pierwszej serii prowadził Ammann, drugi był Małysz, trzeci Schlierenzauer. W drugiej Austriak dał się wyprzedzić swemu starszemu koledze z drużyny: Morgenstern skoczył aż 130 metrów a Schlierenzauer 127. Małysz wyrównał skok Morgensterna co z zachowaniem przewagi z pierwszej serii oznaczało co najmniej drugie miejsce. Niestety, Ammann ponownie nie pozostawił nikomu złudzeń, najdłuższy skok drugiej serii sprawił, że wygrał konkurs z przewagą 10,1 punkta. Jest to jego 14. zwycięstwo w Pucharze Świata.

Nieźle, choć bardzo nierówno, spisał się w tych zawodach także Kamil Stoch. Skok na odległość 120,5 metra dał mu świetne, szóste miejsce po pierwszej serii. Niestety drugiej skoczek z Zębu wyraźnie zepsuł swój skok (114,5 metra) i spadł w zestawieniu aż o 12 pozycji. Małym skandalem można nazwać wysokie noty za styl, które otrzymał lider Pucharu Świata. Szwajcar lądował w pierwszej serii w wyraźnie gorszym stylu niż Małysz i Schlierenzauer, tymczasem podobnie jak oni, dostał od sędziów aż 56,5 punktu, czyli najwyższe w pierwszej serii. Nie po raz pierwszy sędziowie zdają się przymykać oko na lądowanie czterokrotnego mistrza olimpijskiego.

Pozostała dwójka Polaków całkowicie zawiodła. Dramatycznie słaby skok oddał Stefan Hula, 100,5 metra starczyło zaledwie na 45. pozycję. Niewiele lepiej spisał się Łukasz Rutkowski, który skoczył tylko 106 metrów i zajął 43. miejsce.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Puchar Świata »