Strona główna • Juniorzy

Sezon igelitowy rozpoczęty w Gilowicach!

Pierwszego maja na skoczniach w Gilowicach odbyły się inauguracyjne zawody sezonu igelitowego 2010 - Puchar Śląskiej Rady Wojewódzkiej LZS. Wystartowały w nim dzieci poniżej 13 roku życia oraz starsi skoczkowie i amatorzy.

Najmłodsi (rocznik 2001 i mł.) skakali na obiekcie K14. Wśród nich najlepszy był ośmioletni Oskar Rojek z Wisły Zakopane, który lądował na 13 m i 13,5 m. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega Mateusz Jarosz, a trzeci był Czech z Sokola Kozlovice - Marcel Matusinsky.

Wśród chłopców z rocznika 2000 (K20) zwyciężył reprezentant gospodarzy - Łukasz Stawowy. Zawodnik Olimpijczyka Gilowice uzyskał dwukrotnie odległość 18 m. Za nim znalazł się Czech Ondrej Krpec oraz skoczek Wisły Ustronianki - Tomasz Pilch.

W grupie jedenastolatków całe podium należało do zawodników ze Śląska Cieszyńskiego. Na najwyższym stopniu stanął skoczek Olimpii Goleszów - Paweł Wąsek, od kilku lat będący jednym z najlepszych zawodników z rocznika 1999. Paweł w swoim pierwszym skoku osiągnął punkt K skoczni, lądując równo na 20 m, natomiast w finale uzyskał wynik 19 m. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Robert Szymeczek z TJ Trinec, a na trzecim - Bartek Czyż z Wisły Ustronianki. Warto zaznaczyć, że w tej kategorii wiekowej wystartował skoczek z Łodzi - Karol Woliński, który zajął 14. miejsce i wyprzedził trzech swoich rówieśników z Beskidów. Karol, z racji miejsca zamieszkania, ma na co dzień bardzo ograniczone możliwości treningu, przez co tym bardziej należą mu się słowa uznania.

Na podium kategorii dwunastolatków również nie zabrakło zawodnika z Czech. Tym razem reprezentant naszych południowych sąsiadów zajął pierwsze miejsce, a był nim Lukas Kantor (20,5 m i 20 m). Kolejne miejsca w najlepszej "trójce" zajęli: Andrzej Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre) i Mateusz Dyrcz (Olimpijczyk Gilowice).

Wśród chłopców z rocznika 1997 najdalej (dwukrotnie 20,5 m) skakał Damian Lasota z TJ Trinec, jednak zajął dopiero trzecie miejsce, gdyż w serii finałowej zaliczył upadek. Zwyciężył Krystian Kołodziej z AZS Zakopane, który lądował na 19 m i 19 m, a drugi był Filip Pałaszyński z Olimpii Goleszów (18,5 m i 18,5 m).

W Gilowicach wystartowało także siedem dziewcząt. Wśród nich najlepsza była Joanna Szwab z Wisły Zakopane (18,5 m i 19 m), drugie miejsce zajęła Monika Luber, a trzecie - młodsza z sióstr Pałasz - Kasia.

Organizatorzy nie zapomnieli rówież o starszych skoczkach oraz amatorach, którzy zwykle nie mogą być klasyfikowani w oficjalnych konkursach. Specjalnie dla nich stworzono kategorię "amator", w której wystartować mógł każdy, kto posiadał własny sprzęt do skakania. Bez ograniczeń wiekowych. W tej grupie zwyciężył skoczek ze Skawiny - Krzysztof Leśniak (LKS Klimczok Bystra), który w pierwszej próbie uzyskał 21,5 m, co było najlepszą odległością dnia. W finale lądował na 19 m. Tuż za nim znalazł się, również reprezentujący Skawinę, Krzysztof Tota (20,5 m i 19,5 m). Na najniższym stopniu podium sklasyfikowany został zawodnik Olimpii Goleszów - Kamil Kurek (18,5 m i 18,5 m). Wystartowało łącznie 12 zawodników, wśród których najliczniejszą, czteroosobową grupę stanowili skoczkowie amatorskiego klubu Łódź Ski Team. Najlepszy z nich, Dawid Jurga, zajął ósme miejsce, dzięki dwóm skokom na odległość 16 m.

Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowch wystartowało 85 zawodników.