Strona główna • Artykuły

Które to mistrzowskie medale Adama?

W miniony weekend na skoczniach w Szczyrku i Wiśle Adam Małysz wygrywając dwa razy rywalizację o krajowy prymat wywalczył swój 45 i 46 medal seniorskich Mistrzostw Polski w skokach. Wiślanin stanął też wraz z kolegami z drużyny na drugim stopniu podium i srebro ze Szczyrku to jego 14 krążek w rywalizacji drużynowej na krajowym podwórku. Nasz najlepszy skoczek sukcesy na zawodach o Mistrzostwo Polski odnosił także w młodszych kategoriach wiekowych i to nie tylko w skokach ale i w kombinacji norweskiej, od której zaczynał swoją przygodę ze sportem. Ile więc łącznie medali Mistrzostw Polski ma w swojej kolekcji Adam Małysz?

Polski superskoczek przyznaje otwarcie, że dawno przestał już liczyć zdobywane na krajowych skoczniach krążki. Na szczęście dużą skrupulatnością w tym temacie wykazuje się wujek i pierwszy trener Małysza, Jan Szturc, który od lat skrzętnie odnotowuje wszystkie krajowe starty i sukcesy Adama. W 2001 roku na stronie skoki.interia.pl opublikował prowadzone przez siebie zapisy. Jeżeli listę Jana Szturca zaktualizujemy o wyniki ostatniej dekady otrzymamy nastepujące zestawienie:

zł - 3

Mistrzostw Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików w kombinacji norweskiej - 7

zł - 5

sr - 1

br - 1

Listę triumfów otwiera zwycięstwo w Mistrzostwach Polski młodzików w drużynowej kombinacji norweskiej w 1992 roku w Zakopanem, pierwszy medal w skokach przypada na rok nastepny, kiedy to w Szczyrku Małysz wyskakał brąz na Mistrzostwach Polski juniorów. W 1994 roku wiślanin zdobył na Średniej Krokwi swój pierwszy złoty medal Mistrzostw Polski seniorów. Łącznie więc zdobył Małysz w swojej karierze 76 medali Mistrzostw Polski. Trudno przypuszczać, by którykolwiek inny skoczek na świecie mógł się pochwalić podobnymi osiągnięciami na krajowej arenie.