Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

Polska rusza ze skokami kobiet

Polski Związek Narciarski, w odróżnieniu od wielu innych narodowych federacji, nie powołał jeszcze kadry narodowej kobiet w skokach narciarskich. Ale działacze uznali, że sytuacja dojrzała do tego, by objąć skoczkinie osobnym treningiem.


"Zarząd wyznaczył dwa stypendia trenerskie dla trenerów, którzy będą szkolić grupy kobiece w dwóch regionach. To nasz krok w kierunku szkolenia skoczkiń. Mamy nadzieję, że obu grupach na początku będzie skakać 6-8 dziewczynek, które będa nabierały umiejętności, by w przyszłosci reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych" - powiedział Apoloniusz Tajner, prezes PZN.

"Krystian Długopolski ma za zadanie stworzyć system rekrutacji i współzawodnictwa w Tatrach, natomiast Wojciech Tajner w Beskidach. Już wkrótce podpiszą umowy" - powiedział sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego Grzegorz Mikuła.

W Polsce do tej pory nie są organizowane mistrzostwa kraju dla kobiet, a jedynymi zawodami są doroczne zawody Lotos Cup dla dzieci i młodzieży. W tegorocznej, szóstej już edycji najlepszymi okazały się podopieczne trenera Kazimierza Bafii z TS Wisła Zakopane. 17-letnia Joanna Gawron wyprzedziła młodszą od niej o cztery lata Joannę Szwab. Trzecie miejsca zajęła Magdalena Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre).

"Obie Joanny są niezwykle obiecującymi, młodymi zawodniczkami. Starsza trenuje już od pięciu lat. Cztery lata kontaktu z nartami ma Joanna Szwab. W klubie skokami, jednak dopiero od grudnia 2009 roku, zajmuje się jeszcze Paulina Naglak" - powiedział Bafia.

Sukcesów kolegom pozazdrościły także zawodniczki trenujące m.in. w UKS Zogrody Stare Bystre, PKS Olimpijczyk Gilowice i WKS Zakopane UKS Regle Kościelisko. Jednak popularność skoków wśród kobiet wciąż jest jeszcze w Polsce stosunkowo mała. Kobiety rywalizują już o medale w mistrzostwach świata. Czynione są starania, aby ta konkurencja znalazła się w programie igrzysk olimpijskich.

W ostatnich, ósmych tegorocznych zawodach Pucharu Kontynentalnego kobiet na obiekcie HS 106 w Oslo stanęło 44 kobiet z trzynastu krajów. Najliczniej reprezentowana była Norwegia (7 zawodniczek), Włochy (6) i Niemcy (5). Do końca cyklu pozostały dwie imprezy - w Falun (Finlandia) 25-26 września i Libercu 1 października. Liderką klasyfikacji generalnej jest piąta zawodniczka ostatnich mistrzostw świata w Libercu w 2009 roku Francuzka Coline Mattel, przed jedną z prekursorek tej dyscypliny Austriaczką Danielą Iraschko. Mistrzyni świata Amerykanka Lindsey Van zajmuje 18. miejsce. Polki nie startują.