PK Wisła: Fannemel zwycięzcą, Polacy poza podium

Anders Fannemel ponownie nie dał szans rywalom wygrał ostatni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego. Norweg oddał skoki na odległość 134 oraz 134,5 metra, za co otrzymał notę 279,8 punktu.

Na drugim stopniu podium stanął Jure Sinkovec, reprezentant Słowenii w pierwszej serii skoczył 131,5 metra, a w finale wykorzystał mocny, przedni podmuch powietrza i uzyskał aż 137,5 metra i mimo problemów przy lądowaniu ustał swoją próbę. Jest to nowy rekord skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Trzecią pozycję zajął Anssi Koivuranta, Fin prowadził jeszcze na półmetku zawodów po skoku na 133 metry, ale w drugim skoku osiągnął zaledwie 125 metrów.

Tuż za podium znalazł się najlepszy z Polaków, Klemens Murańka, zawodnik Wisły Zakopane uzyskał 128 i 122 metry. Kolejny z "naszych", Andrzej Zapotoczny był 6. - 127,5 i 119 metrów, a bezpośrednio za nim uplasował się Krzysztof Miętus - 120,5 i 125 metrów. W "10" nie zabrakło też miejsca dla Stefana Huli, który uzyskał 125 i 118,5 metra.

Punkty zdobył także Marcin Bachleda, 14. zawodnik finałowych zawodów LPK oddał dwa podobne skoki na odległość 118,5 oraz 118 metrów. Macie Kot był 18. (124 i 109 metrów), Piotr Żyła zajął 20. miejsce (119,5 i 111,5 metra). W trzeciej dziesiątce uplasowało się jeszcze trzech Polaków: 21. był Jakub Kot, 22. - Tomasz Byrt, a 25 - Grzegorz Miętus.

Do finału nie awansowali natomiast: Dawid Kowal, Aleksander Zniszczoł, Jędrzej Ścisłowicz, Bartłomiej Kłusek i Artur Kukuła. Zawody były przeprowadzane w trudnych warunkach. Wiatr często zmieniał kierunek, bywało że podczas skoku jednego zawodnika każda chorągiewka wychylała się w inną stronę. Szczególnie trudne warunki mieli skoczkowie pod koniec pierwszej serii.

Ciepła, słoneczna pogoda przyciągnęła na skocznię wiecej kibiców niż w sobotę. Polacy pokazują, że są narodem zakochanym w skokach narciarskich. Choć w zawodach nie brał udziału Adam Małysz, ani inni skoczkowie ze światowej czołówki, frekwencja była wyższa niż w niektórych krajach na zawodach Pucharu Świata.

Wyniki dzisiejszego konkursu nie mają już znaczenia w rywalizacji o Puchar. Zwycięzcą letniego PK został Kamil Stoch, który dziś bęzie walczył o wysoką pozycję w klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix. Tym samym skoczek z Zębu ma szanse stanąć na podium obu najważniejszych rozgrywek tego lata.