PŚ w Kuusamo - Kofler pierwszym zwycięzcą, Polacy - klapa

Andreas Kofler wygrał inauguracyjne zawody w fińskim Kuusamo. Austriak skoczył 145,5 metra oraz 143,5 metra i z notą 331,2 pkt. odniosł swoje trzecie pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugiej pozycji uplasował się Thomas Morgenstern (142 metry i 145,5 metra, 328,3 pkt.) a trzecie miejsce zajął Simon Ammann (142,5 i 138 metrów i 310,1 pkt.).

Kofler będzie przez 3 dni liderem klasyfikacji generalnej i w Kuopio (1.12.), wystąpi w żółtej koszulce.

Słaby skok w drugiej serii oddał czwarty na półmetku Gregor Schlierenzauer i spadł na 14. pozycję. Kolejne miejsca zajęli Johan Remen Evensen (laureat nagrody "Man of the Day" czyli Człowiek Dnia), Matti Hautamaeki i Ville Larinto.

Dyskwalifikacja Ahonena i Olliego w kwalifikacjach to jak widać nie tragedia dla Finów. Larinto i Hautamaeki zajęli miejsca w czołowej piątce i ucieszyli miejscowych kibiców długimi skokami. Nosy na kwintę muszą spuścić polscy kibice, którym teraz piąte miejsce we wczorajszej drużynówce wydaje się naprawdę dobrym występem. Nasi skoczkowie nie liczyli się w konkursie indywidualnym.

Adam Małysz skoczył 133,5 i 130 metrów, uzyskał 282,1 pkt. i zajął dziewiąte miejsce. Warto jednak zaznaczyć, że wiślanin skakał w najgorszcyh warunkach a jak wiadomo, system kompensacji wciąż nie jest doskonały. Poza Małyszem, nie zobaczyliśmy w drugiej serii innych Polaków. Do finału nie awansowali ani Kamil Stoch (122 m i 119,3 pkt.), ani Stefan Hula (120 m i 111 pkt.) ani Marcin Bachleda (115 m 103,8 pkt). Zajęli odpowiednio 34., 38. i 40. lokatę.

W pierwszej serii niegroźny upadek zaliczył Słoweniec Jurij Tepes. Zdyskwalifikowany został jedyny Bułgar w konkursie - Władimir Zografski. Skakał w nieprzepisowym kombinezonie. Zawody odbywały się przy mroźnej i wietrznej pogodzie, belkę kilkakrotnie zmieniano, choć wiatr nie przeszkadzał skoczkom tak bardzo jak chociażby w piątek podczas treningów.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»