Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Skocznia w Lublinie jak profesjonalna

Małyszomania wcale nie wygasła, a zjawisko to stale dostarcza nam dowodów na swoje istnienie. Jednym z nich jest fakt, iż całe rzesze młodych fanów skoków z różnych części kraju pragną w dalszym ciągu naśladować mistrza Adama i jego rywali ze światowych skoczni. Od kilku lat na amatorskich, budowanych przez siebie, skoczniach skaczą młodzi zapaleńcy z Lublina. W tym roku postanowili gruntowanie przebudować amatorski obiekt, a efekt kilkumiesięcznych prac jest imponujący. Powstała skocznia, która wizualnie, co widać na zdjęciach, niczym nie odbiega od tych profesjonalnych...


- Amatorsko skaczemy już od 2002 roku.- opowiada Maksymilian Furtak, jeden z lubelskich skoczków i inicjatorów budowy skoczni - Z każdym rokiem staraliśmy się modernizować nasze skocznie, by skoki na nich były dłuższe, bezpieczniejsze, efektywniejsze i ciekawsze. Każdemu obiektowi czegoś brakowało, po każdej przebudowie czuliśmy niesmak. W 2009 i 2010 roku mieliśmy okazję skakać na profesjonalnej skoczni K15 w Zakopanem o nazwie „Adaś”. Obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie. Skoki na nim były bardzo komfortowe i sprawiały wielką przyjemność. Po tych treningach zainspirowani „Adasiem” i chęcią rozpoczęcia poważnego remontu Krokiewki postanowiliśmy zbudować całkiem nową skocznię w Lublinie.

- Rok 2010 jest przełomowym w historii skoczni narciarskiej Krokiewka – kontynuuje Maksymilian - W kwietniu pojawił się pomysł gruntownej przebudowy obiektu, a następnie zatwierdzony został ostateczny projekt nowej skoczni. Pod koniec lipca na Krokiewkę wjechał ciężki sprzęt. Został wyrównany i znacznie poszerzony zeskok. Drugi etap prac, trwający 7 tygodni od początku października do końca listopada był decydujący o ostatecznym wyglądzie nowej skoczni. W tym czasie grupa młodych skoczków w składzie: Maksymilian Furtak, Damian Widomski, Patryk Górecki, Aleksander Furtak, Kamil Krusiński, Marcin Sapko, regularnie wykonywała wszystkie prace zawarte w projekcie budowy. Pomagał im także Lech Białek – dziadek braci Furtaków. Wzdłuż zeskoku pojawiły się dwie drewniane bandy, rozbieg z progiem został wykonany z drewna, którego 6-cio metrową część tworzy drewniana konstrukcja o wysokości 2,5m. By ułatwić wchodzenie na szczyt skoczni, zostały położone schodki. Obecnie Krokiewka ma 9 możliwych stanowisk dla belki startowej. Bandy na rozbiegu oraz odpowiednia drewniana forma, ułatwiają tworzenie torów dla skaczącego zawodnika. Punkt K został usytuowany na 13-stym metrze. Skocznia zmieniła się nie tylko od strony wizualnej, ale także poprawił się komfort skoku. Krokiewka jest teraz znacznie bezpieczniejsza, jak również piękniejsza. Budowę sponsorował Pan Krzysztof Wójcik, właściciel firmy INTER STEEL z Krakowa, i Pan Tadeusz Telejko, właściciel firmy TELEYKO z Niedrzwicy Dużej. Za ogromną pomoc lubelscy miłośnicy skoków serdecznie dziękują.

- Głównym celem w sezonie 2010/11 jest organizacja, sprawne i ciekawe przeprowadzenie II Mistrzostw Polski Wschodniej w amatorskich skokach narciarskich na skoczni Krokiewka. Na wstępnej liście uczestników jest już ponad 20 osób. Do wzięcia udziału zaproszeni są wszyscy chętni skoczkowie amatorzy. Wstępnie zapisać się można - podając imię, nazwisko, datę urodzenia, miejscowość, nr tel., e-mail, ew. nr gadu-gadu - kontaktując się z organizatorami poprzez tel. 785 120 693 / krokiewka@poczta.pl / gg: 5702875. Mile widziani są również kibice. Parking będzie zapewniony dla wszystkich uczestników i gości. Przewidziany jest także ciepły prowiant dla zawodników i opiekunów. Na startujących czekają nagrody, upominki. Opieka medyczna, namioty do przebrania się, toaleta zapewnione dla każdego uczestnika. Kibice będą mieli możliwość zakupu ciepłego posiłku i zagrzania się przy ognisku. Całą imprezę komentować będzie spiker nagłaśniany profesjonalnym sprzętem muzycznym. Zapowiada się emocjonująca rywalizacja w niewątpliwie oryginalnej jak na Lubelszczyznę dyscyplinie sportu, dlatego wszyscy ciekawi oprawy i przebiegu zawodów są mile widziani. Plakat II Mistrzostw pojawi się na początku stycznia 2011 roku. Dostępna jest już jedna z dwóch filmowych zapowiedzi imprezy na portalu YouTube. W każdą niedzielę od godz. 12. na skoczni odbywają się treningi dla chętnych skoczków amatorów. Wszelkie nowości na temat zawodów i treningów zamieszczane będą na oficjalnej stronie Krokiewki i na Facebooku. - zakończył lubelski skoczek.