Puchar Zimy w Zakopanem: Murańka i Zapotoczny triumfują

W rozegranych w piątek i w sobotę inauguracyjnych zawodach cyklu Pucharu Zimy na zakopiańskiej Średniej Krokwi o punkcie konstrukcyjnym K-85 (HS 94) zwyciężyli zawodnicy kadry młodzieżowej Klemens Murańka (1. i 2.) i Andrzej Zapotoczny (4. i 1.). Na pozostałych stopniach podium stawali Dawid Kowal (2. i 9.), Bartłomiej Kłusek (3. i 6.) i Tomasz Byrt (6. i 3.).

Po pozytywnie przyjętym przez kibiców, działaczy klubów i samych zawodników tegorocznym cyklu Pucharu Jesieni rozgrywanym we wrześniu i październiku na zakopiańskich obiektach Polski Związek Narciarski zgodnie z obietnicą w dniach 17-18 grudnia 2010 r powołał do życia jego zimową kontynuację.

Na listach startowych obydwu konkursów zobaczyliśmy ponad 50 skoczków, w tym reprezentantów Rosji i Rumunii. Faworytów należało upatrywać spośród siódemki reprezentantów kadry młodzieżowej: Grzegorz Miętus, Klemens Murańka, Andrzej Zapotoczny, Tomasz Byrt, Jan Ziobro, Bartłomiej Kłusek i Aleksander Zniszczoł, którzy nie pojechali na odbywające się w ten weekend zawody Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu i Pucharu Kontynentalnego w tureckim Erzurum.

W piątek walka o zwycięstwo rozegrała się między znakomicie skaczącym 22-letnim zawodnikiem klubu AZS Zakopane Dawidem Kowalem (świetne 92 m w I serii dawało mu prowadzenie), a młodszym od niego o 6 lat Klemensem Murańką z klubu TS Wisła Zakopane (89 m w I serii i 2. m-ce).

Po obniżeniu przez organizatorów belki w drugiej serii i odległościach uzyskanych przez Murańkę (85 m) oraz Kowala (84,5 m) dzięki lepszym stylowo skokom zwyciężył 16-letni kadrowicz. Na trzecim stopniu podium stanął również reprezentant młodzieżówki 17-letni Bartłomiej Kłusek (LKS Klimczok Bystra ZSMS), dzięki skokom na 87,5 m i 84,5 m zajmujący po I serii także 3. miejsce. Poniżej oczekiwań spisał się jego rówieśnik Grzegorz Miętus, młodszy brat startującego w Pucharze Świata w Engelbergu Krzysztofa, zajmując po skokach na 83,5 m (9. miejsce w I serii) i 79,5 m ostatecznie 16. lokatę.

Sobotni konkurs miał bardziej wyrównany przebieg, w drugiej serii aż 4 czołowych zawodników uzyskało równe 85,5 metra i o miejscu na podium w większym stopniu zdecydowały noty za styl.

Po pierwszej serii prowadził nieusatysfakcjonowany piątkowym 4. miejscem Andrzej Zapotoczny (AZS zakopnae SMS), który do końca zawodów nie oddał prowadzenia, uzyskując w obu seriach 85,5 metra. Za liderem uplasował się zwycięzca poprzedniego konkursu Klimek Murańka, który po skokach 84,5 w I serii zajmował także 2. miejsce. Ex-aequo z Murańką drugi po I serii był jego kolega z kadry Jan Ziobro (WKS-UKS Regle Kościelisko), jednak gorszy stylowo skok w II serii sprawił, że ostatecznie zajął miejsce tuż za podium. Trzecie miejsce wywalczył po dobrze ocenionym skoku na 85,5 m zajmujący piątą lokatę po pierwszej serii także kadrowicz Tomasz Byrt (KS Wisła Ustronianka).

Walczący do końca o zwycięstwo w piątkowym konkursie Dawid Kowal (AZS Zakopane) zajął tym razem 9. pozycję (4. po I serii). Nie udało się włączyć do rywalizacji o podium Grzegorzowi Miętusowi, którego skoki na 83 i 84,5 m wystarczyły na zajęcie 8. miejsca (9. po I serii).