PŚ w Willingen: Freund wygrywa, Stoch 6.

Severin Freund okazał się najlepszy podczas konkursu Pucharu Świata na skoczni Muhlenkopfschanze w niemieckim Willingen. Niemiec szybował na 143,5m i 139m i z notą 289,1 pkt. wygrał pierwszy w życiu konkurs PŚ przed własną publicznością.

Na drugiej pozycji ze stratą 2,2 pkt znalazł się reprezentant Austrii, Martin Koch (141,5m, 140,5m). Tuż za nim sklasyfikowany został czterokrotny Mistrz Olimpijski, Simon Ammann (143m, 140,5m) oraz Thomas Morgenstern (139m, 138m).

Dalekie skoki oddawali także powracający do formy Gregor Schlierenzauer (136,5m, 141m) oraz reprezentant naszego kraju, Kamil Stoch (133,5m, 141m). Na siódmej pozycji wylądował Matti Hautamaeki (139m, 137m), a za nim znalazł się powracający do skakania po kontuzji Janne Happonen (140m, 133m).

Ostatecznie na 9. pozycji uplasował się Adam Małysz. Polak lądował na 135,5m i 135m. Swój udział w zawodach na pierwszej serii zakończył Piotr Żyła. Reprezentant Wisły Ustronianki po skoku na odległość 127m, zajął pechowe 31. miejsce.

W klasyfikacji FIS Team Tour na pierwszej pozycji umocniła się Austria. Drugie miejsce nadal okupują gospodarze, ale ponieważ drugi po Freundzie Niemiec - Martin Schmitt zajął dziś dopiero 20. miejsce, Polska traci już do swoich zachodnich sąsiadów tylko 3,4 punkta. Z kolei Norwegowie tracą już do nas niemal 30 punktów.

Do zakończenia Pucharu Świata pozostało jeszcze siedem indywidualnych konkursów. Thomas Morgenstern dziś zajął czwarte miejsce i utrzymuje sporą przewagę nad wszystkimi rywalami. Właściwie już tylko teoretyczną, matematyczną szansę na zwycięstwo w cyklu ma oprócz Morgensterna jeszcze tylko trzech skoczków: Simon Ammann, Andreas Kofler i Adam Małysz. Do pierwszej dziesiątki Pucharu Świata awansował dzięki swemu szóstemu miejscu Kamil Stoch.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się już 2. lutego w niemieckim Klingenthal.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»