Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Oslo: Morgenstern Mistrzem Świata, Adam Małysz z brązowym medalem!

Thomas Morgenstern wywalczył na skoczni Midstubakken (HS-106) swój pierwszy indywidualny tytuł Mistrza Świata w skokach narciarskich. Austriak oddał skoki na odległość 101,5 oraz 107 metrów, czym znokautował całą konkurencję.

Srebrny medal wywalczył Andreas Kofler, podopieczny Alexandra Pointerna uzyskał 99,5 i 105 metrów i do swojego kolegi z reprezentacji stracił 9,1 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Adam Małysz, Orzeł z Wisły skoczył 97,5 w pierwszej serii oraz 102 metry w finale, co dało mu pewny brązowy medal.

Poza podium konkurs zakończył Simon Ammann, Szwajcar zanotował 97,5 i 101,5 metra. Piąty był Tom Hilde po skokach na 94 i 101,5 metra. Świetne szóste miejsce zajął Kamil Stoch po skokach na 94 i 101,5 metra.

W ścisłej czołówce konkurs znaleźli się także Severin Freund (95,5 i 100 metrów), Gregor Schlierenzauer (93,5 i 98 metrów). Czołową "10" zamknęli Anders Bardal oraz Anssi Koivuranta.

Pozostali Polacy tylko połowicznie zaliczyli dobry start. Piotr Żyła skoczył 93,5 i 96 metrów, co ostatecznie pozwoliło zająć 19. miejsce. Niezbyt udany debiut w Mistrzostwach Świata zaliczył Tomasz Byrt, który uzyskał tylko 80,5 metra, co dało mu ostatnie, 50. miejsce.

Konkurs przebiegał w bardzo trudnych warunkach, przy sypiącym śniegu i niesprzyjających skoczkom podmuchach wiatru.