Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Oslo: Schlierenzauer Mistrzem Świata, Polacy poza "10"!

Gregor Schlierenzauer po pięknej walce ze swoim rodakiem Thomasem Morgensternem został Mistrzem Świata w skokach na dużej skoczni w Oslo Holmenkollen. Srebrny medal trafił w ręce Thomasa Morgensterna, a z brązowego medalu może cieszyć się Simon Ammann.

Złoty medal zapewniły Schlierenzauerowi dwa dalekie skoki na 130 i 134,5 metra. Młody Austriak pokonał swojego starszego kolegę z reprezentacji o zaledwie 0,3 punktu, "Morgi" prowadził po pierwszej serii po skoku na 133 metry, ale w finale lądował dwa metry bliżej. Atak na brązowy medal powiódł się Simonowi Ammannowi, Szwajcar na półmetku był dopiero 8. po skoku na 129,5 metra, ale w finale uzyskał aż 134,5 metra.

Tuż za podium zawody zakończył Andreas Kofler, wicemistrze świata z Midstubakken. Piąty był Matti Hautamaeki a szósty Michael Uhrmann. Dopiero 7. był trzeci zawodnik po pierwszej serii Anders Bardal, swój skok zepsuł także wicelider konkursu na półmetku, kolejny z Norwegów Anders Jacobsen, podopieczny Kojonkoskiego spadł po drugim skoku na 9. lokatę. W "10" znaleźli się jeszcze Martin Koch oraz Tom Hilde.

Konkurs w wykonaniu Polaków nie należał do najbardziej udanych. Najlepszy z Polaków, Adam Małysz zajął 11. miejsce, "Orzeł z Wisły" skoczył 126 i 130,5 metra. Wielkiego pecha miał Kamil Stoch, skoczek z Zębu zajmował po pierwszej serii wysokie, 6. miejsce i trafił zaledwie pół metra do medalu, zepsuł jednak swój finałowy skok, a w dodatku upadł niegroźnie tuż po lądowaniu i ostatecznie zajął 19. miejsce. Piotr Żyła po dwóch dobrych skokach na 121 i 124,5 metra zakończył zawody na 21. miejscu. Stefan Hula nie awansował do finału, zajmując 33. miejsce (118 metrów).

Po konkursie, w rozmowie z Bartoszem Hellerem, Adam Małysz ogłosił, że to jego ostatni start w Mistrzostwach Świata w karierze. Jeden z najwybitniejszych skoczków wszechczasów skończy po tym sezonie sportową karierę. Adama Małysza po raz ostatni na skoczni zobaczymy podczas konkursu "skoków do celu", które odbędą się 26. marca w Zakopanem.