LGP w Szczyrku: Morgenstern triumfuje, podium Stocha!

Thomas Morgenstern wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Szczyrku (HS 106). Austriak uzyskał 101,5 i 103m. Na drugim miejscu uplasował się Gregor Schlierenzauer (97,5 i 101,5m), a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch (100 i 103,5m).

Kamil był na półmetku siódmy, oprócz Austriaków wyprzedzali go jeszcze Paweł Karelin, Władimir Zografski, Robert Kranjec, oraz niespodziewanie młody Japończyk Junshiro Kobayashi. W drugiej serii wszyscy lądowali jednak krócej a Kamil skokiem na 103,5 wdarł się na podium.

Aż na 106. metr poleciał w pierwszej serii Maciej Kot, co było najdłuższym skokiem konkursu. Jednak w drugiej serii lądował 10 metrów bliżej, ostatecznie zajął 12. miejsce. Do finału awansowali jeszcze: Bartłomiej Kłusek, który zajął 25. miejsce, oraz Krzysztof Miętus (29. pozycja). Niestety poza czołową "30" uplasowali się Dawid Kubacki (91,5m / 32. miejsce) oraz Stefan Hula (86m / 46.miejsce).

Zawody przebiegały w burzowej pogodzie. Momentami skoczkom przeszkadzał deszcz i wiatr. Konkurs udało się jednak przeprowadzić dość sprawnie, sędziowie zdążyli zakończyć pierwszą serię przed gwałtowną nawałnicą.

Dzięki dzisiejszemu konkursowi Kamil Stoch awansował na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix i na trzecie miejsce w klasyfikacji Lotos Poland Tour. Liderem obu jest Thomas Morgenstern a drugie miejsca okupuje Gregor Schlierenzauer. Polska zajmuje trzecie miejsce w Pucharze Narodów. Wyprzedzają nas Austriacy i Niemcy.