Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Janne Happonen mistrzem Finlandii

W rozegranych dzisiaj Mistrzostwach Finlandii w kategorii seniorów niespodziewanie zwyciężył Janne Happonen z klubu Puijon Hiihtoseura, zdobywając tym samym tytuł mistrzowski. Zawody odbywały się w Lahti na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym K116...

Janne Happonen skokami na odległość 122 i 117,5 metrów zdeklasował rywali, mając przewagę nad drugim w klasyfikacji Veli - Matti Lindstroemem z klubu Lahden Hiihtoseura (122,5 i 114 m) blisko 9,4 punktów. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Matti Hautamaeki (Puijon Hiihtoseura) lądując na 120 i 113,5 metrze, jednak jego strata do zwycięzcy była znacznie większa - prawie 14 punktów. Kolejne miejsca zajmowali Tami Kiuru (123 i 107,5), który w pierwszej serii zdołał uzyskać najdłuższą odległość zawodów, oraz Kimmo Yliriesto (113 i 115,5 m).

Zdecydowanie zawodzili dzisiaj faworyci i zarazem skoczkowie kadry A. Janne Ahonen broniący tytułu mistrzowskiego wywalczonego w ładnym stylu rok temu, uplasował się dopiero na 15 miejscu, lądując na 109 i 97,5 metrze. Typowany do zwycięstwa, triumfator zawodów LGP w Predazzo oraz drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Akseli Kokkonen, również był daleko, dopiero na 9 miejscu (118 i 106,5 m).

Gratulujemy tytułu nowemu mistrzowi i życzymy mu równie dalekich skoków podczas nadchodzącego sezonu zimowego. Bo to że Janne Haponen ma ogromny talent, stwierdził sam Mika Kojonkoski, trenujący niegdyś ekipę Finlandii...