Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Kuusamo: Austriackie podium z Koflerem na czele, Stoch 4.

Andreas Kofler zwyciężając inauguracyjny konkurs sezonu w Kuusamo został pierwszym liderem klasyfikacji Pucharu Świata. Na podium znalazło się jeszcze dwóch jego rodaków - Schlierenzauer i Morgenstern.

Zwycięstwo Andreas Kofler zawdzięcza równym i dalekim skokom, w pierwszej próbie uzyskał 134,5 metra, a w finale skoczył najdalej ze wszystkich - aż 138 metrów. Drugie miejsce zajął Schlierenzauer, 21-latek na półmetku był niemal pewny zwycięstwa po nokautującym rywali skoki na 141,5 metra, ale drugi skok - 130,5 metra okazał się zbyt krótki by wygrać pierwszy konkurs sezonu. Na najniższym stopniu podium stanął Thomas Morgenstern, zwycięzca PŚ 2010/2011 lądował dziś na 130. i 137. metrze.

Tuż za podium uplasował się Kamil Stoch po dwóch dobrych skokach na 130 i 129,5 metra. Piąty był Roman Koudelka, Czech uzyskał 127,5 i 128 metrów wyprzedzając Severina Freunda (133,5 i 129 metrów) oraz najlepszego z Rosjan, Denisa Korniłowa (126,5 i 131,5 metra). W czołowej "10" znaleźli się także: Tom Hilde, Richard Freitag i Janne Happonen.

Obok Kamil Stocha, w drugiej serii mogliśmy oglądać jeszcze jednego z naszych reprezentantów, Piotra Żyłę. Żyła na półmetku zawodów zajmował dopiero 28. pozycję (108,5 metra), ale dzięki drugiej próbie (126 metrów) zdołał awansować na 19. miejsce.

Pozostali reprezentanci Polski nie awansowali do "30", Stefan Hula skoczył 108,5 metra, co dało mu 33. miejsce. Słabe skoki oddali Dawid Kubacki - 103,5 metra i Jan Ziobro - 96 metrów.