PŚ w Harrachovie: Simon Ammann wygrywa kwalifikacje

Kwalifikacje do zawodów Pucharu Świata W Harrachovie wygrał Simon Ammann, czterokrotny Mistrz Olimpijski skoczył 137 metrów, za co otrzymał 139,9 punktu. Szwajcar wydaje się małymi krokami wracać do wysokiej formy z ostatnich sezonów.

Drugie miejsce w kwalifikacjach wywalczył Władimir Zografski, Bułgar skoczył 133 metry, co pozwoliło mu wyprzedzić Vegarda Skletta (134 metry) i Toma Hilde (131 metrów). Piąty był Michael Neumayer z rezultatem 134 metry, a szósta lokata należała do Bjoerna Einara Romoerena (129,5 metra). W najlepszej "10" zmieścili się również David Zauner, Peter Prevc, Matti Hautamaeki oraz Jernej Damjan.

W pierwszej serii konkursu zobaczymy czterech Polaków. Najlepszym reprezentantem Polski w kwalifikacjach był Piotr Żyła, któremu skok na 127 metrów pozwolił zająć 16. miejsce. Pięć pozycji niżej sklasyfikowany został Stefan Hula po dobrym skoku na 122,5 metra. Awans do "50" wywalczył również Jan Ziobro, młody zawodnik uzyskał 119 metrów i szczęśliwie zajął 40. miejsce - ostatnie premiowane występem w konkursie głównym. Pozostali Polacy nie mieli już tyle szczęścia, Maciej Kot był 43 (119,5 metra), a jeszcze słabiej wypadli Dawid Kubacki 114 metrów i Krzysztof Miętus (104,5 metra).

W gronie zawodników, którzy nie musieli brać udziału w kwalifikacjach najlepiej zaprezentował się Robert Kranjec, Słoweniec lądował aż na 138 metrze. Tylko metr bliżej lądował fenomenalny w tym sezonie Niemiec Richard Freitag. Po 133,5 metra skoczyli Austriacy Morgenstern i Schlierenzauer. Kamil Stoch lądował na 128 metrze, co było 7. odległością w tej grupie. Słaby skok oddał Andreas Kofler (118 metrów), lider klasyfikacji Pucharu Świata ze skoku na skok wydaje się tracić formę, którą prezentował w pierwszych zawodach PŚ.