Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

YOG: Anze Lanisek młodzieżowym mistrzem olimpijskim

Reprezentujący Słowenię Anze Lanisek zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich młodzieży. Na podium konkursu rozegranego w austriackim Seefeld (skocznia HS-75) znaleźli się też Norweg Mats Berggaard i Japończyk Yukiya Sato.

Lanisek, skaczący jako jeden z faworytów, w pierwszej serii skoczył aż 81 m, ustanawiając rekord obiektu. W drugim skoku Słoweniec w bardzo dobrym stylu lądował na 79 metrze. Srebrny medalista i inny faworyt, Norweg Mats Berggaard, oddał skoki na 77,5 oraz 78 m. Japończyk Sato lądował na 77 i 73 metrze. Wszyscy trzej medaliści obronili miejsca z pierwszej serii.

Niestety, bardzo przeciętnie spisał się reprezentant Polski, Krzysztof Leja. Polak skoczył 64,5 oraz 66 m i zajął 14. miejsce, przegrywając m.in. z reprezentantami Ukrainy, czy Estonii.

Warto zwrócić uwagę, że każdy kraj, który zdobył kwalifikację miał prawo wystawić jedynie jednego zawodnika do konkursu, przez co na liście startowej nie znalazło się kilku znaczących nazwisk z roczników uprawnionych do startu - 1995 i 1996.

Zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży odbywają się w tym roku po raz pierwszy w historii. Główną areną imprezy jest Innsbruck. Na piątek zaplanowano mieszany konkurs drużynowy, z udziałem jednego skoczka, jednej skoczkini i jednego zawodnika kombinacji.