PŚ w Bad Mitterndorf: Bardal wygrywa, dramat Schlierenzauera!

Anders Bardal wygrał drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywane w austriackim Bad Mitterndorf, Norweg uzyskał 197,5 i 183,5 metra i zgromadził łącznie 364,9 punktu.

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 1,3 punktu zajął Daiki Ito, Japończyk był liderem konkursu po pierwszej serii, w której poszybował najdalej - 209 metrów. Drugi skok Ito nie był już tak dobry - 171,5 metra nie pozwoliło mu obronić pierwszej lokaty. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, reprezentant Polski oddał dziś dwa dobre skoki na 191,5 i 181,5 metra.

Tuż za podium sklasyfikowany został Thomas Morgenstern, który wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim drugiej próbie, w której zanotował 180 metrów i zdołał przesunąć się w klasyfikacji zawodów aż o 7 oczek. Piąty był Robert Kranjec, zwycięzca porannego konkursu tym razem nie latał już tak daleko, uzyskał 194 w pierwszej i zaledwie 166,5 metra w drugiej serii. Równą formę tej zimy potwierdził natomiast Roman Koudelka, Czech uplasował się na szóstej pozycji skacząc 191 i 186,5 metra, co było najdłuższym skokiem serii finałowej.

W czołowej "10" znalazło się również miejsce dla Taku Takeuchi, aktualnego Mistrza Świata w lotach narciarskich z Planicy - Simona Ammanna oraz dwóch najlepszych obecnie Niemców - Severina Freunda i Richarda Freitaga.

Poza Kamilem Stochem, w drugiej serii zobaczyliśmy jeszcze dwóch naszych reprezentantów. Piotr Żyła zajął 22. miejsce skacząc 182 i 152 metry, a Maciej Kot był 27. uzyskując 176 i 138 metrów. Swój występ na pierwszej serii zakończył natomiast debiutujący dziś na skoczni mamuciej Tomasz Byrt, Polak skoczył 149 metrów, co dało mu dopiero 46. pozycję.

O ile pierwsza seria przebiegała w dosyć sprzyjających warunkach, przy wietrze pod narty, tak druga seria rozgrywana była przy wietrze w plecy, co przełożyło się na dużo krótsze skoki w wykonaniu wszystkich zawodników.

O ogromnym pechu może mówić Gregor Schlierenzauer, Austriak zajmował po pierwszej serii drugie miejsce (203,5 metra), ale przed finałową próbą zepsuł mu się zamek przy kombinezonie. Przez kilka minut próbowano spiąć kombinezon - najpierw agrafkami, a później taśmą klęjącą. Schlierenzauer oddał w końcu swój skok, uzyskał 186 metrów, co dawało mu zwycięstwo w konkursie. Niestety, amatorska naprawa kombinezonu nie znalazła uznania u Seppa Gratzera kontrulującego zgodność kombinezonów z regulaminem FIS - drugi skok Schlierenzauera został unieważniony, co oznaczało spadek w klasyfikacji konkursu na 30. pozycję.