Strona główna • Skocznie Narciarskie

Skocznia w Klingenthal wczoraj i dziś

Nie doszedł do skutku zaplanowany na dziś konkurs Pucharu Świata w Klingethal. W oczekiwaniu na jutrzejsze zawody proponujemy, by bliżej przyjrzeć się obiektowi, na którym, jeżeli aura pozwoli, odbędzie sie kolejny etap FIS Team Tour.


Pierwsze ślady uprawiania skoków w okolicach Klingenthal pochodzą z 1912 roku. Wówczas powstała pierwsza profesjonalna skocznia w dolinie Dürrenbach. Pierwsza skocznia w okolicach dzisiejszej Vogtland Areny nazywana Curt A. Seydel-Schanze została zbudowana przez "Wintersportverein Aschberg" w 1924 r. Rozgrywano na niej między innymi zawody o Mistrzostwo Niemiec. W 1932 roku pojawiły się plany budowy nowej gigantycznej jak na tamte czasy, największej na świecie (miało to miejsce jeszcze przed budową Velinkanki) skoczni K-100. Projekt jednak upadł wraz z przyznaniem Garmisch-Partenkirchen organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Obiekt Curt A. Seydel-Schanze uległ zniszczeniu w latach 40-tych.

W 1958 r. stanęła nowa skocznia Aschbergschanze. Jej budowa trwała zaledwie siedem miesięcy i zakończyła się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Oficjalny, inauguracyjny skok na 55 m oddał Harry Glass podczas zawodów rozgrywanych w ciężkiej burzy śnieżnej 1 lutego 1959 r. Zawody te oglądał tłum 70 tys. widzów. Piąte miejsce w tym konkursie zajął Zdzisław Hryniewiecki, który uplasował się za Niemcami Helmutem Recknaglem, Wernerem Lesserem, Brunnerem i wspomnianym Harrym Glaßem.

Na Aschbergschanze organizowano wiele różnego rodzaju krajowych i zagranicznych zawodów. Aż 14 razy gościły tu Mistrzostwa NRD, a w 1986 r. skocznia stała się areną zawodów o Puchar Świata, które wygrał Matti Nykaenen.

Jednak końcówka lat 80-tych to ciężkie czasy dla tej skoczni. Ostatnie zawody zorganizowano tu 11 stycznia 1989 r. Potem skocznię zamknęła policja. Następnie stopniowo ją demontowano. Natychmiast zaczęto snuć jednak plany budowy nowego obiektu do skakania, ale były one skutecznie torpedowane przez różne instytucje. Dopiero w 2003 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu. Jesienią 2005 roku ukończono budowę Vogtland Areny.

Prace nad futurystycznie wyglądającą supernowoczesną skocznią uznawaną za architektoniczne dzieło sztuki pochłonęły 15 milionów Euro. Pierwszy skok na nowej skoczni oddał niemiecki specjalista od kombinacji norweskiej, Bjoern Kircheisen uzyskując w swojej próbie 128 metrów Skocznia jest oczywiście wyposażona w igelit i sztuczne oświetlenie. Na uwagę zasługuje wyciąg dla skoczków – nie jest to tradycyjny wyciąg krzesełkowy, lecz kolejka szynowa, dzięki której skoczkowie mają zapewnioną komfortową i bezpieczną podróż. Trybuny wokół skoczni są w stanie pomieścić 30 tys. ludzi.

Pierwsze oficjalne zawody rozegrano tu początkiem 2006 roku, a były to konkursy Pucharu Świata B w kombinacji norweskiej. Oficjalny rekord skoczni należy do Michaela Uhrmana i wynosi 146,5 metrów. Ustanowiony został przed rokiem w pamiętnym dla nas konkursie, w którym triumfował Kamil Stoch. Oficjalny rekord letni dzierżą wspólnie Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer (143,5 m.). Do tej pory najdłuższym ustanym skokiem w Klingenthal jest odległość 147 m Vegarda Haukoe Skletta z oficjalnego treningu podczas Pucharu Kontynentalnego rozegranego latem ubiegłego roku.

Jest to skocznia raczej szczęśliwa dla Polaków. Oprócz wspomnianych w innym artykule zwycięstw Kamila Stocha i Piotra Żyły należy pamiętać, że latem 2006 roku triumfował tu Adam Małysz.

Vogtland-Arena to jednak nie tylko skocznia, ale także miejsce odbywania się różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i koncertów.