PK w Kranj: Nejc Dezman wygrywa, Biegun drugi, wietrzna loteria i pech Polaków!

Nejc Dezman wygrał niedzielny konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w słoweńskim Kranju. Reprezentant gospodarzy poszybował na 109,5 oraz na 103m. Na drugim stopniu podium stanął Krzysztof Biegun, który osiągał lepsze odległości (104,5 i 110,5m), jednak otrzymał niskie noty za styl. Trzecie miejsce zajął Jaka Hvala (105 i 102,5m).

Tuż za podium uplasował się Bartłomiej Kłusek, który po pierwszej serii był dopiero 15. (100,5m), jednak znakomity skok w finale na 108m pozwolił mu na awans aż o 11 lokat.

Ogromnego pecha miał dziś Krzysztof Leja, który na półmetku zajmował 15. miejsce, jednak z powodu kłopotów z wiązaniem, nie mógł oddać swojego drugiego skoku. Ostatecznie nasz młody reprezentant został sklasyfikowany na 30. miejscu z dorobkiem 1 punktu.

Warunki w Kranj niestety nie były dziś równe. Zawodnicy skaczący pod koniec pierwszej serii trafili na znacznie gorszy wiatr, na skutek czego wielu z nich znalazło się na odległych lokatach. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej - Jakub Janda był dopiero 27. (98m), Cestimir Kozisek - 23. (98,5m), a Justin Rok 41. (94,5m).

W tych trudnych warunkach bardzo dobrze poradził sobie Krzysztof Biegun, który lądował na 104,5m, co dawało mu 6. pozycję. Nasz reprezentant plasowałby się wyżej, jednak jego skok został surowo oceniony przez sędziów. Warto podkreślić, iż z piątki jurorów oceniających dziś styl, czwórka to Słoweńcy. Biegun w swojej pierwszej próbie otrzymał notę 18,5 od Austriaka, podczas gdy słoweńscy sędziowie puntkowali 16.0, 17.0, 17.5 oraz 18.0.

O pechu może mówić Aleksander Zniszczoł, który uzyskał 96,5m, jednak wystarczyło to zaledwie na 31. lokatę. Klemens Murańka, który oddał niezły skok na 99m, został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Ze złymi warunkami wietrznymi w pierwszej serii nie poradzili sobie Jan Ziobro (95m i 38. lokata) oraz Stefan Hula (95m i 40. miejsce). Swoich pierwszych punktów w karierze nie wywalczył Przemysław Kantyka, który osiągnął 93m i zajął 47. pozycję.

Krzysztof Biegun dzięki dzisiejszemu występowi został liderem klasyfikacji generalnej z przewagą 41 punktów nad Jakubem Jandą. Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego dopiero 3 i 4 sierpnia w fińskim Kuopio.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego »