LGP w Klingenthal: Wellinger wygrywa, trzech Polaków w "10"

Andreas Wellinger wygrał finałowy konkurs Letniej Grand Prix w Klingenthal. Niemiec oddał skoki na odległość 135,5 i 133 metrów, za które otrzymał 261,9 punktu.

Na drugim miejscu, ze stratą 4,4 punktu uplasował się Andreas Kofler, podopieczny Alexandra Pointnera oddał dwa równe skoki po 133 metry. Na najniższym stopniu podium stanął Janne Ahonen. Wracający po dwuletniej przerwie Fin uzyskał 127 i 130,5 metra, co mimo dalekiej pozycji po pierwszej serii dało mu lokatę w czołowej trójce na zakończenie konkursu. Dla doświadczonego zawodnika to dobry prognostyk przed sezonem zimowym, w którym będzie walczył o powrót do światowej czołówki.

Z Polaków najlepiej wypadł Dawid Kubacki, 124,5 i 129 metrów dało naszemu reprezentantowi szóstą pozycję. Siódmy był Maciej Kot (121 i 127 metrów), a na dziewiątej pozycji zawody zakończył Stefan Hula (126 i 131,5 metra). Bardzo dobrze spisał się także Klemens Murańka, który wywalczył 11. miejsce (awans z 28. lokaty po pierwszej serii) oraz Jan Ziobro (13. miejsce).

Kamil Stoch spóźnił skok i przy bardzo niekorzystnych warunkach wietrznych zdołał osiągnąć tylko 103,5m i zakończył konkurs już po pierwszej serii na ostatnim, 50. miejscu. Do drugiej serii nie zdołał awansować także Piotr Żyła, który lądował na 113,5m (43. pozycja).

Tegoroczna edycja LGP zakończyła się zwycięstwem Andreas Wellingera, Niemiec zgromadził 440 punktów startując zaledwie w pięciu konkursach. Drugi w klasyfikacji był Jernej Damjan (419 punktów), Słoweniec wystartował jednak aż w dziewięciu konkursach. Trzecie miejsce zajął Anders Bardal (323 punkty). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Krzysztof Biegun, 290 punktów dało mu 5. miejsce. W "10" znaleźli się także Maciej Kot i Kamil Stoch, 11. pozycję wywalczył natomiast Jan Ziobro. Punkty zdobywało aż 11 reprezentantów Polski.

W Pucharze Narodów triumfowali Niemcy przed Polską i Słowenią. Zarówno Niemcy i Słoweńcy startowali we wszystkich konkursach LGP, Polacy "odpuścili" dwa konkursy - dwa drużynowe (mieszane) oraz dwa konkursy indywidualne w Ałmatach.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniej Grand Prix...»