Strona główna • Puchar Świata

Już w sobotę inauguracja nowego sezonu Pucharu Świata!

Trwa końcowe odliczanie fanów skoków narciarskich przed zbliżającym się sezonem zimowym. Już w sobotę nastąpi inauguracja czteromiesięcznych zmagań specjalistów od latania na dwóch deskach. Miejscem pierwszego ich spotkania będzie tym razem niemieckie Klingtenthal.


Dlaczego Klingenthal?

Po raz pierwszy od kilkunastu lat inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się poza Skandynawią.

- W zasadzie sam pomysł organizacji zawodów inauguracyjnych gdzieś w Europie Środkowej kiełkował w naszych umysłach już od dłuższego czasu - tłumaczy Walter Hofer, szef światowych skoków - Decydujące były doświadczenia jakie zdobyliśmy w zeszłym roku w grudniu w Soczi. Przy wsparciu nowoczesnej technologii udało się wtedy przygotować skocznię w temperaturach dodatnich. Dzięki temu, zaczęliśmy poważnie rozważać taką możliwość i szukać odpowiedniego organizatora, Klingenthal wykorzystało okazję, przesłało aplikację i zostało zaakceptowane przez władze FIS. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, min. atmosferę na skoczni, od samego początku Klingenthal było bardzo wysoko w naszych rankingach. Organizator już wielokrotnie udowodnił, że potrafi zorganizować zawody na bardzo wysokim poziomie, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Kogo zobaczymy na Vogtland Arena?

Od kilku tygodni staraliśmy się regularnie informować o składach poszczególnych reprezentacji, które zamierzają pojawić się w pierwszych zawodach nowego sezonu. Czas przedstawić całościowo listę zawodników desygnowanych przez narodowe federacje do walki o punkty Pucharu Świata w inauguracyjnych konkursach.

AUSTRIA:

- Manuel Fettner

- Andreas Kofler

- Stefan Kraft

- Wolfgang Loitzl

- Thomas Morgenstern

- Gregor Schlierenzauer

BUŁGARIA:

- Vladimir Zografski

CZECHY:

- Jan Matura

- Cestmir Kozisek

- Martin Cikl

- Jakub Janda

- Antonin Hajek

- Lukas Hlava

ESTONIA:

- Kaarel Nurmsalu

FINLANDIA:

- Janne Ahonen

- Janne Happonen

- Olli Muotka

- Lauri Asikainen

FRANCJA:

- Vincent Decombes Sevoie

- Ronan Lamy Chappuis

- David Viry

- Alexandre Mabboux

GRECJA:

- Nico Polychronidis

JAPONIA:

- Daiki Ito

- Noriaki Kasai

- Reruhi Shimizu

- Taku Takeuchi

- Yuta Watase

KAZACHSTAN:

- Aleksej Korolew

- Alexey Pchelinstev

- Marat Zhaparov

- Radik Zhaparov

KOREA:

- Heung-Chul Choi

- Seou Choi

- Chil-Ku Kang

- Hyun-Ki Kim

NIEMCY:

- Severin Freund

- Marinus Kraus

- Karl Geiger

- Maximilian Mechler

- Michael Neumayer

- Andreas Wank

- Andreas Wellinger

NORWEGIA:

- Anders Bardal

- Anders Fannemel

- Tom Hilde

- Ole Marius Ingvaldsen

- Andreas Stjernen

- Rune Velta

POLSKA:

- Krzysztof Biegun

- Maciej Kot

- Dawid Kubacki

- Stefan Hula

- Kamil Stoch

- Jan Ziobro

- Piotr Żyła

ROSJA:

- Ilmir Hazetdinov

- Denis Kornilov

- Aleksiej Romashov

- Dmitri Vassiliev

SŁOWACJA:

- Tomas Zmoray

SŁOWENIA:

- Jernej Damjan

- Jaka Hvala

- Robert Kranjec

- Tomas Naglic

- Peter Prevc

- Matias Pungertar

- Jurij Tepes

SZWAJCARIA:

- Simon Ammann

- Gregor Deschwanden

- Marco Grigoli

- Pascal Kaelin

UKRAINA:

- Volodymyr Veredyuk

WŁOCHY:

- Davide Bresadola

- Sebastian Colloredo

- Diego Dellasega

- Roberto Dellasega

- Andreas Morassi

Inauguracja PŚ a występy na igrzyskach

Rozpoczynający się sezon zimowy, będzie wyjątkowy, bo olimpijski. Czy wśród zwycięzców inauguracyjnych zawodów można upatrywać przyszłych Mistrzów Olimpijskich? Co mówi na ten temat historia? Zobaczcie sami.

1979/80 - Toni Innauer AUT - 1. (N) i 4. (D) - Lake Placid 1980

1983/84 - Horst Bulau CAN - 38. (N) i 10. (D) - Sarajewo 1984

1987/88 - Matti Nykaenen FIN - 1. (N), 1. (D) i 1. (dr.) - Calgary 1988

1991/92 - Toni Nieminen FIN - 3. (N), 1. (D) i 1. (dr.) - Albertville 1992

1993/94 - Espen Bredesen NOR - 1. (N), 2. (D) i 4. (dr.) - Lillehammer 1994

1997/98 - Dieter Thoma GER - 13. (N), 12. (D) i 2. (dr.) - Nagano 1998

2001/02 - Adam Małysz POL - 3. (N), 2. (D) i 6. (dr.) - Salt Lake City 2002

2005/06 - Jakub Janda CZE - 13. (N), 10. (D) i 9. (dr.) - Turyn 2006

2009/10 - Bjoern-Einar Romoeren NOR - 23. (N) - Vancouver 2010

Skoki w Klingenthal wczoraj i dziś

Pierwsze ślady uprawiania skoków w okolicach Klingenthal pochodzą z 1912 roku. Wówczas powstała pierwsza profesjonalna skocznia w dolinie Dürrenbach. Pierwsza skocznia w okolicach dzisiejszej Vogtland Areny nazywana Curt A. Seydel-Schanze została zbudowana przez "Wintersportverein Aschberg" w 1924 r. Rozgrywano na niej między innymi zawody o Mistrzostwo Niemiec. W 1932 roku pojawiły się plany budowy nowej gigantycznej jak na tamte czasy, największej na świecie (miało to miejsce jeszcze przed budową Velinkanki) skoczni K-100. Projekt jednak upadł wraz z przyznaniem Garmisch-Partenkirchen organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Obiekt Curt A. Seydel-Schanze uległ zniszczeniu w latach 40-tych.

W 1958 r. stanęła nowa skocznia Aschbergschanze. Jej budowa trwała zaledwie siedem miesięcy i zakończyła się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Oficjalny, inauguracyjny skok na 55 m oddał Harry Glass podczas zawodów rozgrywanych w ciężkiej burzy śnieżnej 1 lutego 1959 r. Zawody te oglądał tłum 70 tys. widzów. Piąte miejsce w tym konkursie zajął Zdzisław Hryniewiecki, który uplasował się za Niemcami Helmutem Recknaglem, Wernerem Lesserem, Brunnerem i wspomnianym Harrym Glaßem.

Na Aschbergschanze organizowano wiele różnego rodzaju krajowych i zagranicznych zawodów. Aż 14 razy gościły tu Mistrzostwa NRD, a w 1986 r. skocznia stała się areną zawodów o Puchar Świata, które wygrał Matti Nykaenen.

Jednak końcówka lat 80-tych to ciężkie czasy dla tej skoczni. Ostatnie zawody zorganizowano tu 11 stycznia 1989 r. Potem skocznię zamknęła policja. Następnie stopniowo ją demontowano. Wkrótce potem zaczęto snuć jednak plany budowy nowego obiektu do skakania, ale były one skutecznie torpedowane przez różne instytucje. Dopiero w 2003 roku rozpoczęto budowę nowej skoczni. Jesienią 2005 roku Vogtland Arena była gotowa.

Prace nad futurystycznie wyglądającą, supernowoczesną skocznią uznawaną za architektoniczne dzieło sztuki pochłonęły 15 milionów Euro. Pierwszy skok na nowej skoczni oddał niemiecki specjalista od kombinacji norweskiej, Bjoern Kircheisen uzyskując w swojej próbie 128 metrów Skocznia jest oczywiście wyposażona w igelit i sztuczne oświetlenie. Na uwagę zasługuje wyciąg dla skoczków – nie jest to tradycyjny wyciąg krzesełkowy, lecz kolejka szynowa, dzięki której skoczkowie mają zapewnioną komfortową i bezpieczną podróż. Trybuny wokół skoczni są w stanie pomieścić 30 tys. ludzi.

Pierwsze oficjalne zawody rozegrano tu początkiem 2006 roku, a były to konkursy Pucharu Świata B w kombinacji norweskiej. Oficjalny rekord skoczni należy do Michaela Uhrmana i wynosi 146,5 metrów. Oficjalny rekord letni dzierżą wspólnie Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer (143,5 m.).

Jest to skocznia raczej szczęśliwa dla Polaków. W ciągu ostatnich lat nasi reprezentanci ośmiokrotnie zwyciężali na Vogtland Arena: Kamil Stoch dwukrotnie wygrał konkursy Letniej Grand Prix i raz zawody Pucharu Świata, Adam Małysz raz Letnią Grand Prix, a po dwa zwycięstwa w Pucharze Kontynentalnym odnieśli Piotr Żyła i Klemens Murańka.

Vogtland-Arena to jednak nie tylko skocznia, ale także miejsce odbywania się różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Program Zawodów

Piątek, 22.11.2013

15:30 oficjalny trening - 2 serie

18:00 kwalifikacje

Sobota, 23.11.2013

14:30 seria próbna

16:00 pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 24.11.2013

12:00 seria próbna

13:30 pierwsza seria konkursowa

Prognoza pogody

W piątek, podczas kwalifikacji będzie pochmurno, a temperatura ma wynieść 4 stopnie, a wiatr wiać maksymalnie z prędkością 4 m/s z północnego wschodu.

W sobotę pogoda ma być podobna, jedynie wiatr zmieni się na północny, a temperatura spadnie do 2 stopni.

W niedzielę ma być chłodniej, wiatr również 4 m/s, może też poprószyć śnieg.