Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Kuusamo: Schlierenzauer najlepszy, Stoch 10.

Gregor Schlierenzauer wygrał konkurs Pucharu Świataw Kuusamo. Austriak, który w Klingenthal zrezygnował ze swojego skoku, dziś odniósł 51. zwycięstwo w karierze. Punkty zdobyło pięciu Polaków, a najlepszy z nich - Kamil Stoch - uplasował się na 10. pozycji.

Schlierenzauer po pierwszej serii zajmował dopiero 15. miejsce (128,5 metra), ale w finale poszybował najdalej - 143 metry - nokautując swoim skokiem wszystkich rywali. Na drugim miejscu zawody zakończył Marinus Kraus, młody Niemiec był liderem na półmetku (136 metrów), a w drugiej próbie uzyskał 133 metry i stracił do zwycięzcy zaledwie 0,5 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Thomas Morgenstern, kolejny z podopiecznych Alexandra Pointnera także atakował podium z dalszej, bo 9. pozycji. Mistrz Olimpijski z 2006 roku zanotował 127,5 i 133,5 metra i ze Schlierenzauerem przegrał o zaledwie 0,9 punktu.

Tuż za podium znalazł się Rune Velta, Norweg wyprzedził weterana światowych skoków - Noriaki Kasai. Za Japończykiem znaleźli się Robert Kranjec oraz Severind Freund, który jeszcze na półmetku konkursu zajmował drugie miejsce. W czołowej "10" nie zabrakło także miejsca dla najbardziej doświadczonego rosyjskiego zawodnika - Dimitrija Vassilieva.

Punkty zdobyło pięciu reprezentantów Polski, lokaty wywalczone w pierwszym konkursie w Kuusamo nie były jednak tak dobre jak te z Klingenthal. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, zajął 10. miejsce. Lider naszej kadry oddał skoki na odległość 126,5 i 129,5 metra. Krzysztof Biegun, po znakomitym występie w Klingenthal, dziś był 18. (128 i 125 metrów). W trzeciej dziesiątce znaleźli się jeszcze Maciej Kot (21. miejsce), Piotr Żyła (23. miejsce) i Dawid Kubacki (30. miejsce). O pechu może mówić Dawid Kubacki, który podczas swojej finałowej próby dostał mocny, boczny podmuch wiatru i musiał ratować się przed upadkiem lądując na 86. metrze.

Awansu do finału nie wywalczył jedynie Jan Ziobro, który zakończył zawody na 37. pozycji.

Zaskoczeniem i wielkim rozczarowaniem dla gospodarzy może być 31. miejsce Janne Ahonena. Fin dzielił to miejsce z równie doświadczonym Austriakiem - Wolfgangiem Loitzlem. W finałowej "30" znalazło się tylko dwóch reprezentantów Finlandii - Jarkko Maeaetae oraz Olli Muotka.

Liderem klasyfikacji PŚ pozostaje Krzysztof Biegun, nasz reprezentant ma na koncie 113 punktów i o zaledwie 1 punkt wyprzedza Marinusa Krausa. Trzeci jest Gregor Schlierenzauer z dorobkiem 100 punktów.