PŚ w Titisee-Neustadt: Morgenstern wygrywa, Stoch drugi!

Thomas Morgenstern wygrał konkurs Pucharu Świata na Hochfirstschanze (HS-142) w Titisee-Neustadt. Austriak oddał skoki na odległość 143,5 oraz 139 metrów.

Na drugim miejscu zawody zakończył Kamil Stoch tracąc do Morgensterna zaledwie 3,3 punktu. Nasz reprezentant po pierwszej serii zajmował ósme miejsce (137 metrów), ale w finale oddał zdecydowanie najlepszy skok z całej stawki - 141,5 metra. Ten wynik pozwolił naszemu reprezentantowi na spory awans i pierwsze w tym sezonie miejsce na podium. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Simon Ammann, czterokrotny mistrz olimpijski skoczył 144 i 138 metrów i stracił 3,2 punkty do Stocha oraz 6,5 punktu do Morgensterna.

Tuż za podium znalazł się Gregor Schlierenzauer, lider klasyfikacji Pucharu Świata po pierwszym skoku zajmował dopiero 13. lokatę (135,5 metra), ale drugim skokiem na 140 metrów udowodnił wysoką formę. Piąty był Severin Freund, reprezentant gospodarzy zanotował 144 i 137,5 metra. Niemiec dzięki tym skokom zdołał wyprzedzić Noriaki Kasai i Roberta Kranjca. W czołowej "10" konkursu znaleźli się także Daiki Ito, Richard Freitag i Anders Bardal.

Do finału awansowało pięciu Polaków, poza Stochem, w drugiej serii zobaczyliśmy jeszcze Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Klemensa Murańkę oraz Macieja Kota. Piotr Żyła zakończył konkurs na 12. miejscu, Piotrek oddał skoki na odległość 134,5 i 139 metrów, co dało mu awans z 23. pozycji zajmowanej na półmetku konkursu. Za Żyłą, na 13. pozycji uplasował się Maciej Kot. Zakopiańczyk po skoku na 140 metrów w pierwszej serii był 6., ale zepsuł swój drugi skok (132,5 metra) i nie zdołał utrzymać wysokiej lokaty. W drugiej dziesiątce znalazł się również Dawid Kubacki, 127,5 i 138 metrów dało Polakowi 17. miejsce. Pierwsze punkty w tym sezonie zdobył Klemens Murańka, który po skokach na 129,5 i 137 metrów zajął 24. pozycję.

Punktów nie zdobyli dziś natomiast Krzysztof Miętus oraz Jan Ziobro, którzy po skokach na 124 i 125 metry zajęli odpowiednio 47. i 44. miejsce.

Konkurs stał na wysokim poziomie, różnice pomiędzy zawodnikami, szczególnie w pierwszej serii, były niewielkie. Także warunki, które panowały na skoczni umożliwiały oddawanie dalekich skoków. Tylko chwilami siła wiatru przekraczała dopuszczalne limity.

Kolejny konkurs PŚ w Titisee-Neustadt już jutro. Początek pierwszej serii o 14:00, a tuż przed nim rozegrane zostaną kwalifikacje.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»