PŚ w Titisee-Neustadt: Kamil Stoch wygrywa!

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata na Hochfirstschanze (HS-142) w Titisee-Neustadt. Nasz reprezentant oddał skoki na odległość 142,5 i 138,5 metra, za które otrzymał niezwykle wysoką notę - 300,7 punktu. Dzięki zwycięstwu Stoch przesunął się na czwarte miejsce w klasyfikacji PŚ.

Drugie miejsce, ze stratą 7,8 punktu do zwycięzcy, zajął Simon Ammann, czterokrotny mistrz olimpijski oddał skoki na odległość 142,5 i 141,5 punktu. Próby Szwajcara zostały niżej ocenione przez sędziów niż skoki Stocha. Na najniższym stopniu podium stanął świetnie dysponowany w tym sezonie Noriaki Kasai. Weteran światowych skoków zanotował 139,5 i 137,5 metra, do Ammanna stracił zaledwie 0,9 punktu.

Tuż za podium znalazł się Anders Bardal, Norweg oddał skoki na odległość 139 i 142 metrów. Piąty był Janne Ahonen, wracający do skoków po dwuletniej przerwie Fin z tygodnia na tydzień skacze coraz lepiej, dziś uzyskał 134,5 i 140,5 metra. Za Ahonenem znaleźli się dwaj Japończycy - Daiki Ito i Taku Takeuchi. Lider klasyfikacji Pucharu Świata, Gregor Schlierenzauer zajął 8. miejsce ex aequo z Severinem Freundem.

Najlepszą "10" dzisiejszego konkursu zamknął Maciej Kot. Zakopiańczyk zajmował po pierwszej serii 15. miejsce (134,5 metra), ale w finale poprawił się o cztery metry i zdołał wyprzedzić kilku zawodników. Szansę na podium po drugim skoku stracił Piotr Żyła, który po dalekim skoku w pierwszej serii (139 metrów) zajmował na półmetku trzecie miejsce. W finale Piotr wylądował na 131. metrze i ostatecznie spadł na 15. pozycję.

Do "30" nie weszli Klemens Murańka (131m, 38. miejsce), Dawid Kubacki (129m, 42. miejsce) i Jan Ziobro (127m, 48. miejsce).

Podczas pierwszej serii groźnie wyglądający upadek zaliczył Thomas Morgenstern. Austriak oddał świetny skok na 141 metrów, ale po lądowaniu stracił kontrolę nad jedną z nart i upadł uderzając głową o zeskok. Morgenstern opuścił zeskok na noszach, a w połowie drugiej serii został odtransportowany helikopterem do szpitala.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»