PŚ w Bad Mitterndorf: Pierwsze zwycięstwo Petera Prevca w karierze!

Peter Prevc wygrał swój pierwszy konkurs Pucharu Świata w karierze. Słoweniec dzięki zwycięstwu na obiekcie HS 200 w Bad Mitterndorf został także zdobywcą Małej Kryształowej Kuli za loty. Kamil Stoch był dziewiąty i obronił pozycję lidera całego cyklu przed zawodami w Polsce.

21-letni Peter Prevc od dłuższego czasu sygnalizował bardzo wysoką formę. Loty mierzące 186 metrów oraz 198 metrów pozwoliły mu pokonać Gregora Schlierenzauera o zaledwie 2,1 pkt. Austriak skoczył 186 metrów i 197,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął weteran światowych skoczni - Noriaki Kasai (180 metrów i 201 metrów). Najstarszy zwycięzca zawodów PŚ w historii przegrał z triumfatorem o 3,2 pkt.

Ogromną szansę zaprzepaścił Simon Ammann. Szwajcar prowadził po pierwszym locie na 195. metr z dużą przewagą nad resztą stawki. Miejsce w czołowej dwójce dawało mu pozycję lidera cyklu, ale tylko 190 metrów i spadek na 4. miejsce sprawił, że w Wiśle z żółtym plastronem lidera wystartuje Kamil Stoch.

Lider naszej kadry - Kamil Stoch - zajął dziś 9. miejsce po skokach na 171. oraz 189. metr. Tuż za nim uplasował się Maciej Kot, który oddał dwa równe skoki mierzące 181 metrów i 181,5 metra.

W trzeciej dziesiątce uplasowało się trzech podopiecznych Łukasza Kruczka. Piotr Żyła (171,5 metra i 178,5 metra) był 24., Klemens Murańka (177 metrów i 162 metry), który po 1. serii zajmował dobre 12. miejsce, ostatecznie spadł na 27. lokatę. Jeden punkt do klasyfikacji generalnej za 30. miejsce zdobył Jan Ziobro (172,5 metra i 160 metrów). Dawid Kubacki po raz kolejny nie awansował do serii finałowej, plasując się dziś na 33. pozycji.

Nadchodzące konkursy w Wiśle i Zakopanem zapowiadają się wybornie. Drugi Gregor Schlierenzauer traci do Kamila Stocha 11 punktów, a trzeci Simon Ammann 19 punktów. Kwalifikacje i zawody na skoczni im. Adama Małysza już w najbliższy czwartek.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów...»