PŚ w Wiśle: Wellinger wygrywa, Stoch drugi!

Andreas Wellinger skokami na odległość 127 i 128,5 metra wygrał konkurs Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza (HS-134) w Wiśle. Niemiec zgromadził 262,8 punktu.

Na drugim miejscu, ze stratą zaledwie 0,9 punktu do zwycięzcy, konkurs zakończył Kamil Stoch. Nasz reprezentant w pierwszej serii skoczył 134,5 metra, ale lądował na dwie nogi i otrzymał niskie noty, co dawało mu 5. miejsce. W finale Stoch poszybował na odległość 132 metrów, co było drugim rezultatem serii. Na najniższym stopniu podium stanął Michael Hayboeck, Austriak osiągnął aż 137 metrów w pierwszej serii i 130 metrów w drugiej. Hayboeck do Wellingera stracił tylko 1,6 punktów, a do Stocha 0,7 punktu.

Tuż za podium znalazł się Thomas Diethart, zwycięzca 62. Turnieju Czterech Skoczni osiągnął 132,5 i 128,5 metra. Piąty był Peterv Prevc. Słoweniec w pierwszym skoku poszybował na odległość aż 140,5 metra, co byłoby nowym rekordem skoczni, ale Prevc podparł swój skok. Niskie noty spowodowały, że Słoweniec na półmetku był dopiero 13., ale dzięki drugiemu skokowi na 132,5 metra zdołał wywalczyć spory awans. Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Jan Ziobro, Polak był liderem konkursu po pierwszej serii (133 metry), ale w finale skoczył bliżej od rywali (126 metrów) i nie zdołał obronić wysokiej lokaty. Za naszym reprezentantem znaleźli się Rune Velta, Gregor Schlierenzauer, Anders Bardal oraz zamykający czołową "10" Jan Matura.

W drugiej serii oglądaliśmy aż siedmiu reprezentantów Polski.

W finale zobaczymy siedmiu reprezentantów Polski. Tuż za czołową "10", na 12. pozycji uplasował się Piotr Żyła (126 i 130 metrów), 18. był Klemens Murańka (126,5 i 119,5 metra), a na 20. miejscu konkurs zakończył Krzysztof Biegun (127,5 i 119 metrów). W trzeciej dziesiątce znaleźli się na 23. pozycji Maciej Kot i na 28. miejscu Dawid Kubacki.

Awansu do finału nie wywalczyli: Bartłomiej Kłusek (109 metrów), Stefn Hula (114 metrów), Aleksander Zniszczoł (117 metrów).

Kamil Stoch pozostał liderem klasyfikacji Pucharu Świata. Polak powiększył przewagę nad ósmym dzisiaj Gregorem Schlierenzauerem oraz nieobecnym w Wiśle Simonem Ammannem.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów...»