Strona główna • Kanadyjskie Skoki Narciarskie

Whistler Olympic Park narodowym centrum szkoleniowym Kanadyjczyków

Po czterech latach od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver - skocznie w Whistler znów zaczną tętnić życiem. W ciągu ostatnich dni ogłoszono, że Whistler stanie się Narodowym Centrum Szkolenia skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich w Kanadzie. Oprócz korzystania z gotowych obiektów, w planie jest także budowa mniejszych skoczni.


Budowa obiektów wykorzystywanych w biathlonie oraz narciarstwie klasycznym pochłonęła około 120 mln dolarów, jednak po 2010 roku większość z nich była nieużywana. W obawie przed wysokimi kosztami utrzymania, po Igrzyskach Olimpijskich planowano rozebrać oba obiekty. Z opcji tej szybko zrezygnowano i na przestrzeni kilku ostatnich lat rozgrywano tam m.in. międzynarodowe Mistrzostwa Kanady. We wtorek potwierdzono oficjalnie, że kompleks obiektów w Whistler czeka nieco barwniejsza przyszłość i stanie się on kuźnią kanadyjskich talentów.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani i zaszczyceni, że możemy ogłosić Whistler Olympic Park oficjalnym centrum treningowym naszych narodowych drużyn w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Nasze obiekty w dolinie Callaghan są jednymi z najlepszych na świecie. Jest to idealne miejsce dla zawodników, aby doskonalić swoje umiejętności. Widzimy to przedsięwzięcie jako integralną część sportu w tym kraju i jeden z kluczy do naszego sukcesu" - powiedział Curtis Lyon, szef skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Kanadzie.

Na najbliższe lato zaplanowano budowę skoczni K40 oraz K20 przeznaczonych dla dzieci, które z entuzjazmem podchodzą do programu "Lot 2022". "Chcemy pomóc w wychowywaniu młodych zawodników. Te małe skocznie zapewnią im łatwą i bezpieczną możliwość trenowania dyscyplin olimpijskich" - dodaje John Heiling, dyrektor Whistler Olympic Park.

Do tej pory Kanadyjczycy trenowali głównie na przestarzałych skoczniach w Calgary. Obecnie używane są tam małe skocznie K18, K38 oraz K63, a jesienią ubiegłego roku skocznia K89 otrzymała nowe tory najazdowe. Duża skocznia od kilku lat jest już nieczynna. W przeciwieństwie do Whistler, skocznie w Calgary dysponują igelitem.

Okres od 27 stycznia do 1 lutego kanadyjscy zawodnicy mają zamiar spędzić w Whistler w ramach ostatnich przygotowań do Igrzysk w Soczi.