Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

ZIO w Soczi: Carina Vogt pierwszą Mistrzynią Olimpijską

Carina Vogt zdobyła pierwszy w historii złoty medal Igrzysk Olimpijskich w skokach narciarskich. Niemiecka zawodniczka sprawiała ogromna sensację pokonując główne faworytki do zwycięstwa - Sarę Takanashi oraz Danielę Iraschko-Stolz.

Vogt w pierwszej serii uzyskała aż 103 m i z notą 126,8 pkt wyprzedzała Coline Mattel oraz Sarę Takanashi. W finale lądowała na 97,5 m, co dało jej łączną notę 247,4 pkt.

Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka na półmetku zawodów sklasyfikowana była dopiero na piątym miejscu po skoku na 98,5 m. W drugiej serii lądowała najdalej z wszystkich zawodniczek na 104,5 m jednak strata z pierwszej rundy nie zapewniła jej zwycięstwa. Do zwyciężczyni straciła zaledwie 1,2 pkt.

Najniższy stopień na podium w konkursie olimpijskim zajęła Coline Mattel. Francuzka oddała skoki na odległość 99,5 m oraz 97,5 m i z notą 245,2 pkt mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Największą przegraną konkursu olimpijskiego jest Sara Takanashi. Japonka, która dominuje w Pucharze Świata i była główną faworytką do złotego medalu, zajęła najbardziej nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce. 17-letnia zawodniczka wylądowała na 100 m oraz 98,5 m (243 pkt).

Sporą niespodziankę sobie i kibicom sprawiła Evelyn Insam. Włoszka w klasyfikacji Pucharu Świata plasuje się dopiero na 27. miejscu a w konkursie olimpijskim znalazła się na piątej pozycji. Szóste miejsce zajęła Maja Vtic a siódma była kolejna z japońskich zawodniczek - Yuki Ito. Na kolejnych miejscach znalazły się dwie Norweżki - Maren Lundby oraz Line Jahr. Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką USA była Jessica Jerome na miejscu 10.

Sarah Hendrickson, która walczyła z kontuzja kolana ostatecznie wystartowała w historycznym konkursie olimpijskim kobiet i zajęła w nim 21. lokatę.