Strona główna • Skocznie Narciarskie

Rosjanie dumni z olimpijskich skoczni

Obiekt ten od razu przyciąga uwagę wszystkich, którzy znajdują się w jego okolicy. O zmroku efektownie oświetlone skocznie na tle spowitych ciemnością gór robią zdumiewające wrażenie. Kompleks został zlokalizowany na styku dwóch grzbietów, dzięki czemu wszystkie jego komponenty naturalnie wpisały się w otaczający krajobraz, a specyficzne położenie skoczni zapewnia zawodnikom ochronę przed wiatrem. To unikatowa konstrukcja, nie ma na świecie podobnej - w ten malowniczy sposób o wybudowanych specjalnie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi skoczniach pisze rosyjski magazyn Sport-Express.


Rosjanie są pod dużym wrażeniem wzniesionego przez siebie obiektu do skoków. By podkreślić wyjątkowość skoczni w Krasnej Polanie rosyjska gazeta powołuje się na opinie samych skoczków, którzy w superlatywach wypowiadają się o arenach, na których przyszło im rywalizować.

- Uważam, że te skocznie są wspaniałe - cytuje Sport Express opinię Kamila Stocha, podwójnego Mistrza Olimpijskiego - Wszystko jest tu na właściwym miejscu. Skocznie zostały znakomicie przygotowane do zawodów. Skakałem tu bardzo dobrze i jestem z tego zadowolony.

- To bardzo nowoczesne i ciekawe skocznie. Z niecierpliwością czekałem na występ na igrzyskach w Soczi - dodał Gregor Schlierenzauer.

- Nie mogę porównać tych skoczni do żadnej innej - mówił Andreas Kofler - Myślę, że są unikatowe. To bardzo przyjemne skocznie i przyjemnie się na nich skacze. A do tego jeszcze panują na nich dobre warunki. Cieszę się, że mogę tu występować.

- Jestem tu po raz pierwszy i szybko zrozumiałem, że na tych skoczniach nie można popełniać błędów. Każda drobna pomyłka może bardzo dużo kosztować - dzielił się swoimi wrażeniami Francuz Ronan Lamy Chappuis.

O właściwościach skoczni opowiedział odpowiedzialny ze strony organizatorów za konkursy skoków na igrzyskach, Nikołaj Pietrow:

- To jedne z najbardziej nowoczesnych skoczni na świecie na tą chwilę, uwzględniając ich profile i infrastrukturę - zaznaczył - Profil został tak zaprojektowany, by w najwyższym punkcie skoczni zawodnik znajdował się na wysokości nie większej niż cztery metry nad ziemią.

Skocznia znajduje się na niezbyt stabilnym gruncie, stąd przy jej budowie konieczne było wykorzystanie dodatkowych rozwiązań.

- Ilość wykorzystanego betonu jest ogromna - mówi Pietrow - To było niezbędne, żeby umocnić te skocznie. Można powiedzieć, że dwie trzecie części obiektu znajdują się pod ziemią.

Jak pisze Sport-Express obiekt jest też przyjazny sędziom oceniającym styl skoku zawodników.

- Stworzono nam doskonałe warunki - cieszy się rosyjski sędzia, Jurij Kalinin - Pracuje się tu wygodnie i komfortowo.

- Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego kompleksu - powiedział główny trener reprezentacji Rosji, Aleksander Arefjew - Bez niego nasza dyscyplina nie miałaby żadnych perspektyw. A dzięki niemu ma, może się odrodzić.