Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Lahti: 12. zwycięstwo Kamila Stocha, Polak ponownie liderem!

Kamil Stoch po raz 12. w karierze odniósł zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Świata. Dzięki dzisiejszemu sukcesowi Polak wrócił na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej całego sezonu.

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi znowu najlepszy! Kamil Stoch po dwóch kapitalnych lotach wygrał piąty konkurs w tym sezonie. Skoki mierzące 131,5 metra oraz 134,5 metra na obiekcie HS 130 pozwoliły Polakowi odzyskać żółty plastron lidera całego cyklu. 26-latek pomimo lądowania metr przed rekordem skoczni, zakończył swój skok telemarkiem. Na drugim stopniu podium stanął Severin Freund. Niemiec prowadził na półmetku (131,5 metra), ale 129,5 metra w finale nie wystarczyło do utrzymania prowadzenia. Stoch pokonał Freunda o 3,6 pkt. Po blisko dwóch miesiącach przerwy na pucharowe podium powrócił Gregor Schlierenzauer. Utytułowany Austriak skoczył 126 i 130 metrów.

To był świetny konkurs w wykonaniu podopiecznych Alexandra Pointnera. Oprócz Schlierenzauera w czołówce znalazło się jeszcze czterech Austriaków. Tuż za podium uplasowali się Stefan Kraft (126 metrów i 129,5 metra) oraz Andreas Kofler (128,5 metra i 129 metrów). Peter Prevc (126 metrów i 130,5 metra) zakończył niedzielne zmagania na szóstej pozycji. W tym momencie w klasyfikacji generalnej traci do naszego rodaka 53 punkty.

Po krótkiej przerwie powrócił Noriaki Kasai (128 i 125 metrów). 41-latek wywalczył dzisiaj 9. pozycję. Najlepszą dziesiątkę uzupełnił reprezentant gospodarzy - Anssi Koivuranta (130 metrów i 123 metry).

W czołowej "30" znalazł się jeszcze Dawid Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu lądował na 120. oraz 116. metrze, dzięki czemu został sklasyfikowany na 26. miejscu. Jan Ziobro (116,5 metra) był 38.

Skoczkowie nie będą mieli zbyt dużo czasu na odpoczynek. Już jutro w fińskim Kuopio odbędą się oficjalne treningi oraz kwalifikacje na skoczni HS 127.