PŚ w Kuopio: Kamil Stoch triumfuje i ucieka rywalom!

Kamil Stoch umocnił się na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak w Kuopio wygrał swój 6. konkurs indywidualny w tym sezonie. Po kilku słabszych występach przyzwoicie zaprezentowali się także Maciej Kot i Piotr Żyła.

Na cztery konkursy indywidualne przed końcem sezonem, dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi odskoczył rywalom. Drugi Peter Prevc po dzisiejszej rywalizacji na obiekcie HS 127 traci do Polaka już 103 punkty. 26-latek prowadził już na półmetku. Ostatecznie dwa skoki mierzące 126,5 metra dały mu 13. zwycięstwo w karierze. Na drugim stopniu podium stanął świetnie dysponowany Severin Freund. Reprezentant Niemiec uzyskał 127 i 125 metrów. Do naszego sportsmena stracił 3,8 pkt. Na pucharowe podium powrócił Anders Bardal. Najlepszy z Norwegów skoczył 123 metry oraz 127,5 metra.

Poza podium wtorkowe zmagania zakończył Peter Prevc. Słoweniec uzyskał 123,5 metra oraz 126 metrów. Czołową piątkę uzupełnił Simon Ammann. Szwajcar wylądował na 125. oraz 126. metrze.

Warto odnotować, że wysokie siódme miejsce wywalczył Jakub Janda. Dla 35-latka jest to prawdopodobnie ostatni sezon w karierze.

Do przyzwoitego skakania powrócili Maciej Kot i Piotr Żyła. Podopieczni Łukasza Kruczka zostali sklasyfikowani kolejno na 15. i 24. miejscu. Klemens Murańka i Dawid Kubacki zakończyli rywalizację na pierwszej serii konkursowej.

Tuż po konkursie za nieregulaminowe buty zdyskwalifikowany został Thomas Diethart. Triumfator ostatniej edycji Turnieju Czterech Skoczni spadł z 10. na 30. miejsce.

Środa będzie czasem przelotu do Norwegii, gdzie już w czwartek odbędą się kolejne treningi oraz kwalifikacje przed zawodami z cyklu Pucharu Świata. Tym razem miejscem rywalizacji najlepszych skoczków świata będzie obiekt HS 140 w Trondheim.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów...»