Strona główna • Mistrzostwa Świata w Lotach

MŚwL w Harrachovie: Sobotnie serie odwołane, Freund ze złotem!

Po kilku godzinach oczekiwań, jury zawodów z Walterem Hoferem na czele podjęło decyzję o odwołaniu trzeciej i czwartej serii Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Wobec tego za ostateczne wyniki uznano rezultaty uzyskane przez skoczków w piątek. Złoto trafiło w ręce Severina Freunda.

W Karkonoszach od samego rana panowały bardzo trudne warunki. Podmuchy wiatru sięgały 13 m/s, co wykluczało bezpieczną i sprawiedliwą rywalizację najlepszych lotników świata. Mimo to organizatorzy nie chcieli dać za wygraną.

Podczas pierwszego spotkania kapitanów drużyn zdecydowano, że wszystkie ekipy przyjadą na skocznię i będą przygotowywać się do rozpoczęcia skakania zgodnie z planem, o 16:00. Wobec nieco poprawiających się warunków wietrznych na Certaku, jury zawodów podjęło decyzję o tym, że o 18:20 rozpocznie się trzecia seria oceniana. Na kilka minut przed planowanym rozpoczęciem rywalizacji, jury poinformowało o odwołaniu dzisiejszych skoków.

Severin Freund odniósł tym samym największy indywidualny sukces w karierze. 25-latek uzyskał wczoraj 203,5 oraz 191,5 metra. Niemiec był bezapelacyjnie najlepszy. Drugi Anders Bardal (203,5 metra i 188 metrów) stracił do triumfatora 11,1 pkt. Brązowy medal zdobył Peter Prevc. Wicelider Pucharu Świata oddał skoki mierzące 200 metrów i 183 metry. Słoweniec może żałować zepsutego drugiego skoku, gdyż na półmetku to on znajdował się na czele klasyfikacji.

Tuż za podium znalazł się Noriaki Kasai. Mistrz świata w lotach narciarskich z 1992 roku przegrał z trzecim Prevcem o zaledwie jeden punkt. Najlepszym Polakiem był Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi skoczył 186 i 190 metrów.

Wysoką pozycję wywalczył również Maciej Kot. 22-latek zamknął czołową dziesiątkę. Klemens Murańka oraz Jan Ziobro w swoim debiucie na tego typu imprezie zajęli kolejno 25. oraz 27. miejsce.

Tegoroczny czempionat okazał się kompletnie nieudany dla dwóch byłych mistrzów świata w lotach. Gregor Schlierenzauer był 24., a na dopiero 29. pozycji sklasyfikowany został broniący tego tytułu - Robert Kranjec.

Ostatnim złotym medalistą MŚwL z Niemiec był Sven Hannawald, który 12 lat temu triumfował właśnie w Harrachovie.

Niestety prognozy na niedzielę wydają się być jeszcze gorsze. W Czechach przez cały dzień spodziewane są intensywne opadu deszczu, a wiatr ponownie ma przekraczać 10 m/s.