PŚ w Planicy: Zwycięstwo Freunda, Kryształowa Kula dla Kamila Stocha!!!

Kamil Stoch najlepszym skoczkiem Pucharu Świata w sezonie 2013/2014! 26-latek został drugim Polakiem po Adamie Małyszu, który zdobył Kryształową Kulę. Małysz po raz ostatni tej sztuki dokonał 7 lat temu. Podopieczny Łukasza Kruczka znalazł się dziś tuż poza podium. Piątkowy konkurs wygrał Severin Freund.

Najlepszy skoczek kończącego się sezonu zajął dziś 4. miejsce. Reprezentant Polski skoczył 131,5 metra oraz 134 metry. Dzięki dopisaniu do swojego konta kolejnych 50 punktów, przed ostatnim konkursem indywidualnym zapewnił już sobie wystarczającą przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kamil Stoch jest aktualnym mistrzem świata, dwukrotnym mistrzem olimpijskim oraz zdobywcą Kryształowej Kuli za sezon 2013/2014. Przypomnijmy, że mieszkaniec Zębu w tym sezonie wygrał sześć konkursów.

Swoje 9. zwycięstwo w karierze odniósł dziś Severin Freund. Niemiec dwukrotnie skoczył 137,5 metra, co jest nowym oficjalnym rekordem Bloudkovej Velikanki. 25-latek dzięki temu, że Peter Prevc (129 i 134,5 metra) zajął dziś miejsce na najniższym stopniu podium, wyprzedził Słoweńca w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Zaledwie 0,3 pkt gorszy od Freunda był dziś Anders Bardal. Norweg uzyskał 136,5 oraz 134,5 metra, co dało mu drugą pozycję.

Za czwartym Kamilem Stochem znaleźli się Gregor Schlierenzauer (130,5 metra i 127,5 metra) oraz Noriaki Kasai (128,5 metra i 135,5 metra).

Świetnie spisał się dziś Maciej Kot. 22-latek lądował na 130. oraz 135. metrze i ostatecznie został sklasyfikowany na 8. pozycji. Kolejne punkty zdobył także Piotr Żyła. Zawodnik klubu KS Wisła Ustronianka zakończył piątkowe zmagania na 20. lokacie.

Warto odnotować rezultat Cene Prevca. Debiutujący w zawodach najwyższej rangi młodszy brat Petera zajął wysokie 16. miejsce. Łącznie punktowało aż siedmiu reprezentantów gospodarzy.

Niestety dwaj pozostali Biało-Czerwoni zakończyli udział w zawodach już po pierwszej serii. Klemens Murańka i Dawid Kubacki znaleźli się dopiero w czwartej dziesiątce. Do czołowej "30" nie awansował także m.in. Simon Ammann, który wczoraj zapewnił, że w przyszłym sezonie nadal będzie rywalizował z najlepszymi na świecie.

W sobotę w słoweńskiej Planicy odbędzie się konkurs drużynowy. Start zawodów przewidziano na godzinę 11:00. Wcześniej, bo już od godziny 9:00 na skoczni HS 139 walczyc będą kobiety.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów...»