PŚ w Planicy: Prevc triumfuje na koniec sezonu

Zwycięstwem Petera Prevca zakończył się ostatni konkurs w sezonie 2013/2014. Reprezentant gospodarzy awansował na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz ustanowił nowy rekord Bloudkovej Velikanki. Kamil Stoch zakończył rywalizację tuż za podium.

21-letni Peter Prevc odniósł tym samym trzecie zwycięstwo w swojej karierze, a pierwsze we własnym kraju. Słoweniec stoczył pasjonujący bój z Severinem Freundem o miano drugiego skoczka kończącego się sezonu. W pierwszej serii obaj ci zawodnicy skoczyli 136 metrów, co zapowiadało fenomenalną walkę w rundzie finałowej. Gdy Niemiec wyrównał rekord skoczni Piotra Żyły (141 metrów), Prevc zadał ostateczny cios. Lot mierzący 142 metrów okazał się lotem na wagę zwycięstwa. Na najniższym stopniu podium stanął Anders Bardal. Norweg skoczył 138,5 metra oraz 136,5 metra. Dzięki takiemu wynikowi rzutem na taśmę wyprzedził Noriaki Kasai w Pucharze Świata.

Kamil Stoch przegrał miejsce na podium o włos. Polak stracił do Bardala zaledwie 0,1 pkt. Niemniej to podopieczny Łukasza Kruczka bez wątpienia jest najważniejszą postacią niedzielnego popołudnia w Planicy. 26-latek tuż po konkursie odebrał swoją pierwszą Kryształową Kulę w karierze. Polak w ciągu całego sezonu zgromadził 1420 punktów i drugiego Prevca wyprzedził o 108 punktów. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi w zakończonym sezonie wygrywał sześciokrotnie, a na podium stawał 12 razy.

Po zawodach wręczono także nagrody za dwie inne klasyfikacje. Zdobywcą Pucharu Świata w lotach narciarskich został dzisiejszy triumfator - Peter Prevc, natomiast najlepszym krajem w Pucharze Narodów okazał się team Alexandera Pointnera. Austria pokonała Niemców różnicą 672 punktów.

W trakcie niedzielnych zmagań punktowało jeszcze dwóch Biało-Czerwonych. Piotr Żyła był trzynasty, a dwie pozycje niżej rywalizację zakończył Maciej Kot. Dawid Kubacki, Klemens Murańka i Jan Ziobro nie awansowali do serii finałowej.

Przypomnijmy, że w tym sezonie swoje pierwsze triumfy w zawodach z cyklu Pucharu Świata odnieśli także Krzysztof Biegun oraz Jan Ziobro, a punkty w trakcie całego sezonu zdobyło dziewięciu Polaków.

Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Świata 2013/2014»

Zobacz końcową klasyfikację Pucharu Narodów 2013/2014»