Strona główna • Inne

Propozycje zmian zgłoszone na kongresie FIS w Zurychu

W ostatni weekend w szwajcarskim Zurychu miał miejsce kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskich (FIS). Oprócz prezentacji proponowanych kalendarzy pucharowych zawodów na sezon 2014/2015, zgromadzeni omówili również m.in. kwestie dotyczące zmian sprzętowych oraz nowatorskich zasad rozgrywania konkursów.


Oto najważniejsze decyzje zeszłotygodniowego kongresu:

1. Zmiany w przepisach dotyczących sprzętu

* Grubość warstwy kombinezonu nie może przekroczyć maksymalnej wartości 6 milimetrów (poprzedni limit wynosił 5 mm) lub minimalnej wartości 4 mm.

* Podczas kontroli technicznej, kombinezon musi spełniać pomiar ciała zawodnika stojącego w pozycji pionowej z minimalną tolerancją wynoszącą 1 centymetr, zaś maksymalną wynoszącą 3 cm (w przypadku kobiet odpowiednio 2 i 4 cm) do ciała w każdej części stroju. Wyjątek stanowią nogawki od kolana w dół, które mogą być maksymalnie o 10 cm szersze od wartości zmierzonej wokół buta zawodnika i muszą zawierać osłony.

2. Zmiany w rozgrywaniu konkursów lotów narciarskich (testy w ramach Letniego GP 2014)

* W zawodach wystartować mogą zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix (podczas konkursów w ramach LGP 2014 przepis nie będzie stosowany).

Kwalifikacje:

* Do konkursu kwalifikuje się 40 zawodników (podczas konkursów testowych ich liczba wzrośnie do 48).

* Wszyscy zawodnicy muszą walczyć o awans do zawodów poprzez kwalifikacje, również czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej.

I seria konkursowa:

* 40 (48 podczas letnich testów) zawodników wyłonionych w kwalifikacjach zostanie równo rozstawionych do 4 grup według kolejności odwrotnej do klasyfikacji Pucharu Świata (Letniego Grand Prix).

* Każda grupa składa się z 10 (12 latem) zawodników.

* Sześciu najlepszych zawodników każdej z grup awansuje do II serii konkursowej.

II seria konkursowa:

* W drugiej serii bierze udział 24 zawodników wyłonionych poprzez rywalizację grupową w pierwszej rundzie.

* Wszyscy zawodnicy startują w II serii z wyzerowanym dorobkiem punktowym za pierwszy skok.

* Zawodnicy startują z tym samym numerem startowym, ale według odwrotnej kolejności na podstawie noty punktowej za skok w pierwszej serii konkursowej.

Końcowe wyniki:

* Decydująca o wynikach konkursu będzie wyłącznie II seria konkursowa.

* W przypadku odwołania II serii konkursowej, za wiążące wyniki zawodów będą brane rezultaty z pierwszej rundy.

3. Puchar Świata kobiet

Prawo startu do zawodów Pucharu Świata:

* Każdy Narodowy Związek Narciarski może zgłosić do konkursu Pucharu Świata maksymalnie pięć (wcześniej sześć) zawodniczek.

Kwalifikacje:

* Do konkursu głównego kwalifikuje się 40 (wcześniej 50) zawodniczek.

Nagrody finansowe:

* Komitet organizacyjny zawodów PŚ kobiet musi przygotować nagrody pieniężne liczone we frankach szwajcarskich (CHF) o łącznej wartości 19.890 CHF (do tej pory ta kwota wynosiła 17.940 CHF), która zostanie rozdzielona pomiędzy 20 (wcześniej 15) najlepszych zawodniczek konkursu.

Narodowe Związki Narciarskie mają czas do 16 maja na wysłanie swoich komentarzy i uwag na temat zmian do władz FIS. Wszystkie zaproponowane poprawki muszą zostać przedstawione do zatwierdzenia Komisji Skoków i Radzie FIS podczas kongresu federacji, który w dniach 1-6 czerwca odbędzie się w Barcelonie.