LGP w Wiśle: Prevc triumfuje, Żyła na podium

Peter Prevc wygrał pierwszy konkurs Letniej Grand Prix rozgrywany w nowej formule. Słoweniec okazał się najlepszy podczas kwalifikacji oraz dwóch dzisiejszych serii. Na drugim stopniu podium stanął Piotr Żyła.

Słoweniec w czwartek uzyskał 134,5 metra, czym wypracował sobie solidną przewagę nad resztą stawki przed sobotnimi seriami konkursowymi. Dzisiejsze rezultaty Petera Prevca to 129,5 metra oraz 132 metry. Ogromną radość licznie zgromadzonej publiczności pod obiektem im. Adama Małysza, sprawił Piotr Żyła. Trzeci skoczek kwalifikacji (126 metrów), po lotach mierzących 124 metry i 131,5 metra, zdołał awansować na drugi stopień podium. Jego strata do 21-latka wyniosła 16,7 pkt. Skład czołowej trójki uzupełnił Andreas Wellinger. 18-latek może mówić o sporym pechu. W rundzie finałowej poszybował na odległość 131,5 metra, ale podparł swoją próbę, przez co przegrał w bezpośredniej rywalizacji z Polakiem.

Duży niedosyt mogą odczuwać Norwegowie, którzy pomimo bardzo dobrych, solidnych skoków zajęli trzy pierwsze miejsca poza podium. Czwarty był Andreas Stjernen (128,5; 126,5 oraz 131,5 metra), piąty Anders Fannemel (129,5; 128 i 126 metrów), a szósty Rune Velta (129,5; 125 i 127 metrów).

Do finałowej serii, składającej się z 24 skoczków, którzy okazali się najlepsi w grupach, awansowało czterech Polaków. Jan Ziobro (133; 123,5 oraz 126,5 metra) zajął 14. miejsce, Dawid Kubacki (127,5; 123 i 125 metrów) był 17., a tuż za nim uplasował się Stefan Hula (123,5; 123,5 i 124 metry).

Pomimo braku awansu z grupy, punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli jeszcze Maciej Kot (25. miejsce), Kamil Stoch (26. miejsce) oraz Jakub Wolny (28. miejsce).

Nie jest to koniec atrakcji przewidzianych na ten weekend. Już jutro na skoczni Szczyrku odbędzie się VI Memoriał Olimpijczyków. Start w zawodach zapowiedzieli m.in. czołowi polscy skoczkowie, a także część zawodników, których mieliśmy okazję oglądać w Wiśle Malince. Początek pierwszej serii konkursowej o godzinie 13:30. Na 12:00 przewidziano kwalifikacje.

Pełne wyniki w formacie PDF dostępne są >>>TUTAJ<<<

Pełna klasyfikacja generalna Letniej Grand Prix w formacie PDF dostępna jest >>>TUTAJ<<<